COVID-19: WHO przygotowało checklistę dla krajów, które chcą znieść blokady

W Korei Południowej, w Niemczech i w Wuhan po zluzowania rygorów pojawiły się nowe źródła zakażeń. To spowodowało powrót do niektórych ograniczeń. WHO przygotowało kluczowe pytania, na które powinny odpowiedzieć kraje decydujące się na zniesienie blokad.

- Dobrą wiadomością jest to, że udało się spowolnić wirusa i uratować wiele istnień ludzkich - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z mediami szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Było to możliwe dzięki wdrożonym przez większość krajów rygorystycznym środkom ograniczającym kontakty społeczne. 

- Jednak tak zdecydowane środki wiążą się z poważnymi kosztami związanymi z życiem społeczno-gospodarczym, a także, a może przede wszystkim, z naszym samopoczuciem. Powolne, równomierne zniesienie blokad ma teraz kluczowe znaczenie. Jednocześnie należy zadbać o stworzenie systemu "wczesnego ostrzegania" i skutecznego reagowania na wypadek wzrostu zachorowań - przestrzega Ghebreyesus.

Trzy kluczowe pytania, sześć kryteriów

WHO przygotowało dla krajów szykujących się do rozluźnienia blokad kryteria, które powinny być spełnione, zanim zapadnie decyzja o zniesieniu ograniczeń.

Należy zacząć od odpowiedzi na trzy kluczowe pytania:

 • Czy epidemia jest pod kontrolą?
 • Czy system opieki zdrowotnej jest w stanie poradzić sobie z nowymi przypadkami COVID-19, które pojawią się nieuchronnie po złagodzeniu rygorów?
 • Czy system nadzorowania zdrowia publicznego jest w stanie wykrywać nowe przypadki zakażenia i znajdować kontakty oraz zarządzać nimi, a także identyfikować miejsca odradzania się epidemii?

Jednak nawet jeżeli odpowiedź na te trzy pytania jest pozytywna, należy pamiętać, że znoszenie blokad to trudny i złożony proces - przypominają eksperci.

Sześć kryteriów wg WHO:

 • Po pierwsze - transmisja jest kontrolowana.
 • Po drugie - system opieki zdrowotnej jest w stanie wykrywać, testować, izolować i leczyć każdy przypadek oraz śledzić każdy kontakt.
 • Po trzecie - ryzyko wybuchu choroby w takich miejscach jak zakłady opieki zdrowotnej i domy opieki jest zminimalizowane.
 • Po czwarte - przygotowano odpowiednie środki zapobiegawcze w miejscach pracy, w szkołach i innych miejscach gromadzenia się ludzi.
 • Po piąte - istnieje system zarządzania ryzykiem związanym z importem.
 • Po szóste - społeczności są w pełni poinformowane, wyedukowane i zdolne do zachowywania się zgodnie z nowymi zasadami życia społecznego.

Kraje muszą znaleźć równowagę pomiędzy środkami mającymi na celu zmniejszenie transmisji i śmiertelności z powodu COVID-19 a walką z innymi chorobami, z których część nasiliła się z powodu braku odpowiedniej opieki medycznej spowodowanym nadmiernym obciążeniem służby zdrowia - czytamy na stronie WHO.

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Pierwsze doświadczenia

Szef WHO wspomniał o krajach, które już mają za sobą pierwsze doświadczenia związane ze znoszeniem rygorów. Po otwarciu barów i klubów w Korei Południowej szybko zauważono nowe źródło zakażeń i z powrotem zamknięto te miejsca. Wuhan także ma nowe przypadki COVID-19 zidentyfikowane zaraz po zniesieniu ograniczeń. Podobnie w Niemczech, gdzie po złagodzeniu obostrzeń wzrosła liczba zakażonych. Te kraje jednak stworzyły sprawny system wykrywania nowych przypadków i szybko opanowały odradzające się źródła choroby.

Po poluzowaniu obostrzeń we Włoszech mieszkańcy masowo wylegli z domów, by cieszyć się świeżym powietrzem i ruchem. Amerykańscy eksperci natomiast uważają, że żaden kraj nie jest jeszcze gotowy na ponowne otwarcie. Antony Fauci, szef Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), przestrzega, że w USA jest jeszcze za wcześnie na zniesienie obostrzeń, wprost przeciwnie, kraj powinien przygotować się na ciężkie czasy, które nadejdą.

- Ryzyko przeniesienia zakażeń potencjalnie rośnie, gdy ludzie zaczynają się spotykać i przemieszczać. Pytanie brzmi, czy możemy powiedzieć, że mamy odpowiednio sprawne systemy chroniące zdrowie publiczne i jesteśmy w stanie odnaleźć skupiska nowych przypadków zakażeń i szybko je stłumić - powiedział dyrektor wykonawczy WHO Mike Ryan.

W tym momencie badania serologiczne pokazują, że jeszcze niewiele osób wytworzyło przeciwciała przeciwko koronawirusowi, a zatem nadal większość populacji jest podatna na zachorowanie. Dopóki nie znajdziemy szczepionki i skutecznych metod leczenia COVID-19, potrzebne będą skoordynowane działania wszystkich zajmujących się zdrowiem publicznym instytucji.

- Teraz trzeba wykorzystać czas do zwiększania zdolności do testowania, śledzenia kontaktów, izolowania oraz opieki nad chorymi. To jest najlepszy sposób na koronawirusa, spowolnienie jego rozprzestrzeniania się i odciążenia systemów opieki zdrowotnej - podsumował wypowiedź szef WHO.

Źródła: WHO, Science Alert

Więcej o:
Komentarze (47)
COVID-19: WHO przygotowało wytyczne dla krajów, które chcą znieść blokadę
Zaloguj się
 • nutka7.17

  Oceniono 5 razy 5

  3XTAK odpowie pislamski nierząd:)
  Jak zwykle prawdomówny Szmateusz podeprze się "rekomendacją" smutnego i zmiętolonego Szumy.

 • urwiss

  Oceniono 10 razy 4

  Szczyt bezczelności, że umoczone w machlojach WHO ustami skompromitowanego przedstawiciele śmie w ogóle wydawać takie zalecenia. Retahtorze, przypominam, żyjemy w Polsce i w tym języku operujemy w przestrzeni publicznej, słowo "checklista" nie jest polskie. Do poprawy.
  klubinteligencjipolskiej.pl/2020/05/wirus-szalenstwa-ktore-nami-zawladnelo-jest-duzo-grozniejszy-niz-koronawirus/

 • joasia.skora

  Oceniono 17 razy 3

  Minister o zmęczonych oczkach nie może odhaczyć żadnego punktu, ale luzowanie obostrzeń zaczął. Wspomnicie moje słowa, jakie liczby zakażonych będą już za 4-5 dni. Za 2 tygodnie będzie po 1000 osób dziennie. Rzekłam.

 • sigerpfagus11

  Oceniono 10 razy 2

  Nowe zasady życia społecznego? nikogo to nie oburza, nie przeraża, że chcą z ludzi zrobić niewolników? Kto wie czy nie przyjdzie czas, że o wolność znowu trzeba będzie walczyć i to nie kwiatkami.

 • jeffcostello1977

  Oceniono 4 razy 2

  Prezes nie przejmuje się jakimś WHO.

 • malepifko

  Oceniono 12 razy 2

  Chińskim popychadłom z WHO nie w smak, że świat powoli wraca do życia. Im dłużej będzie trwała stagnacja światowych gospodarek, tym Chiny gospodarczo mocniejsze. Nie jest tajemnicą, że Chiny mają ambicje, by rządzić światem, a do tego potrzebna kontrola nad światowymi gospodarkami.

 • icmr

  Oceniono 8 razy 2

  CHWDWHO

 • race444

  Oceniono 8 razy 2

  WHO ……. blablabla …… chopie wal na drzewo banany prostowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX