Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są młodzi pacjenci z chorobami podstawowymi, takimi jak otyłość, cukrzyca, przewlekła choroba płuc. To jedno z pierwszych w Ameryce Północnej większych opracowań, dotyczących pacjentów oddziałów pediatrycznych. Obejmuje charakterystykę choroby, objawy i przebieg leczenia, a także obecność chorób współistniejących wśród młodych pacjentów z COVID-19.
Trwające trzy tygodnie obserwacje objęły 48 pacjentów, przyjętych na OIOM-y w szpitalach pediatrycznych. Wśród nich 52 procent stanowili chłopcy, a średnia wieku wyniosła 13 lat. Badanie wykazało, że 83 procent dzieci cierpiało na poważne choroby współistniejące, 73 procent miało trudności z oddychaniem, a 38 procent wymagało sztucznej wentylacji.
Co czwarte dziecko doświadczyło niewydolności o najmniej dwóch układów narządów, a jeden mały pacjent musiał być dotleniany pozaustrojowo. W czasie gdy trwało badanie, dwoje dzieci zmarło, a 31 ciężko chorych wymagało dłuższej hospitalizacji. Dzieci szybciej zdrowiejące spędziły w szpitalu od pięciu do siedmiu dni.
Hospitalizowane z powodu COVID-19 dzieci cierpiały ponadto na takie przewlekłe choroby podstawowe jak otyłość, cukrzyca, drgawki, przewlekła choroba płuc, niektóre były przedtem poddawane terapii immunosupresyjnej. Młodzi pacjenci z koronawirusem leczeni byli hydroksychlorochiną samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami.
Współautor badań, prof. Lawrence C. Kleinman powiedział, że musimy mieć świadomość iż COVID-19 nie oszczędza dzieci. Mimo że rzeczywiście liczba krytycznie chorych dorosłych jest znacznie większa, to jednak należy sobie uzmysławiać, że dzieci również mogą ciężko przechodzić zakażenie koronawirusem.
Dzieci częściej chorują, gdy cierpią na inne przewlekłe schorzenia, w tym otyłość, ale należy pamiętać, że dzieci nie obarczone przewlekłymi chorobami są również zagrożone. Rodzice muszą nadal poważnie traktować wirusa
- przypomina prof. Kleinman.
Lekarze zgłaszają również nietypowe objawy, które obserwują u hospitalizowanych z powodu COVID-19 dzieci, określany jako wieloukładowy zespół zapalny. Objawy wskazują na rzadką chorobę Kwasakiego, czyli ostre zapalenie naczyń krwionośnych.
U dziecka pojawia się wysoka gorączka, której towarzyszą powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, zapalenie spojówek, zmiana zabarwienia języka, spękana i krwawiąca czerwień wargowa, a rumień i obrzęk grzbietów rąk i stóp. Na tułowiu oraz na kończynach pojawia się wysypka. Dodatkowo dzieci cierpią na bóle brzucha, nudności i biegunkę. Choroba Kawasakiego może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego i niewydolnością krążenia.
Źródła: ScienceDaily.com, Rutgers University, JAMA Pediatrics