Domowe leczenie zatok - sprawdzone sposoby

Domowe leczenie zatok to dobre rozwiązanie w początkowej fazie dolegliwości. Najpopularniejsze metody to m.in. inhalacje, stosowanie maści rozgrzewających i picie naparów ziołowych. Co jeszcze może nam pomóc w leczeniu zapalania zatok?

Domowe leczenie zatok – kiedy jest możliwe?

Gdy pojawia się uciążliwy ból zatok, chcielibyśmy jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości.

Czy w przypadku zapalenia zatok możemy postawić na domowe leczenie? Gdy objawy dolegliwości są w początkowej fazie i nie są zbytnio gwałtowne, możemy zdecydować się na zastosowanie sprawdzonych naturalnych metod. Dzięki nim nie musimy faszerować się tabletkami. Jednak w sytuacji, gdy nieprzyjemne objawy nie zniknął po kilku dniach domowej kuracji, potrzebna jest konsultacja z lekarzem.

Zapalenie zatok – co się z nami wówczas dzieje?

Główną przyczyną zapalenia zatok jest niedoleczony katar. W tym przypadku ból pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego i pochylania. Do tego dochodzi uczucie wiecznie zatkanego nosa. Z czego wynikają te nieprzyjemne objawy?

Gdy jesteśmy zdrowi, przez zatoki swobodnie przepływa powietrze i wydzielina, którą wytwarza błona śluzowa. Jednak w sytuacji, gdy pojawia się stan zapalny, błona śluzowa jest pulchniejsza, a ilość wytwarzanej wydzieliny znacznie wzrasta. Wtedy to wąskie ujścia stają się zatkane, a śluz i powietrze naciskają na ściany zatok. Z tej przyczyny zaczynamy odczuwać silny ból głowy.

Zobacz także: Tylko katar, czy już zapalenie zatok?

Domowe sposoby leczenia zatok – o tym warto pamiętać

Aby załagodzić nieprzyjemne objawy możemy w początkowej fazie zapalenia zatok zastosować naturalne metody leczenia. Pomogą one w szybkim powrocie do dobrej formy. O czym musisz pamiętać w trakcie domowej kuracji?

  • Bierz regularnie ciepłe prysznice.
  • W trakcie domowej terapii nie możesz zapominać o dbałości o prawidłową higienę.
  • Musisz jak najczęściej usuwać wydzielinę z nosa.
  • Zadbaj o to, by powietrze wokół ciebie nie było suche. Warto więc zainwestować w nawilżacz powietrza.

Domowe sposoby leczenia zatok

Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zatoki? Oto spis najczęściej polecanych metod:

  • Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod są inhalacje. W tym celu możemy wykorzystać olejki eteryczne, sól morską oraz różnego rodzaju zioła. Dzięki temu usuniemy zalegającą wydzielinę i zadbamy o nawilżenie śluzówki.
  • Aby udrożnić górne drogi oddechowe pij regularnie herbatę imbirową.
  • Włącz do codziennej diety potrawę z masła klarowanego i nasion kminku. Musisz zmieszać ze sobą 200 g takiego masła i 100 g prażonych nasion.
  • Stosuj maści rozgrzewające – dzięki nim możliwe będzie udrożnienie nosa i zatok.
  • Domową kurację wspomogą napary ziołowe – np. z suszonych malin lub kwiatu lipy. Należy pić je trzy razy dziennie.
  • Skuteczne okazuje się także wdychanie oparów z rozkrojonych cebuli.

Trzeba pamiętać, że nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok przynosowych  może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań, m.in. zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu. W sytuacji, gdy domowe sposoby leczenia nie przynoszą spodziewanych efektów, należy udać się do lekarza - może okazać się, że nastąpiło nadkażenie bakteryjne i konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Zobacz także:

Przewlekłe zapalenie zatok: objawy, diagnoza, leczenie

Katar czy zapalenie zatok?

Więcej o: