Gdy pojawia się uciążliwy ból zatok, chcielibyśmy jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości.
Czy w przypadku zapalenia zatok możemy postawić na domowe leczenie? Gdy objawy dolegliwości są w początkowej fazie i nie są zbytnio gwałtowne, możemy zdecydować się na zastosowanie sprawdzonych naturalnych metod. Dzięki nim nie musimy faszerować się tabletkami. Jednak w sytuacji, gdy nieprzyjemne objawy nie zniknął po kilku dniach domowej kuracji, potrzebna jest konsultacja z lekarzem.
Główną przyczyną zapalenia zatok jest niedoleczony katar. W tym przypadku ból pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego i pochylania. Do tego dochodzi uczucie wiecznie zatkanego nosa. Z czego wynikają te nieprzyjemne objawy?
Gdy jesteśmy zdrowi, przez zatoki swobodnie przepływa powietrze i wydzielina, którą wytwarza błona śluzowa. Jednak w sytuacji, gdy pojawia się stan zapalny, błona śluzowa jest pulchniejsza, a ilość wytwarzanej wydzieliny znacznie wzrasta. Wtedy to wąskie ujścia stają się zatkane, a śluz i powietrze naciskają na ściany zatok. Z tej przyczyny zaczynamy odczuwać silny ból głowy.
Zobacz także: Tylko katar, czy już zapalenie zatok?
Aby załagodzić nieprzyjemne objawy możemy w początkowej fazie zapalenia zatok zastosować naturalne metody leczenia. Pomogą one w szybkim powrocie do dobrej formy. O czym musisz pamiętać w trakcie domowej kuracji?
Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zatoki? Oto spis najczęściej polecanych metod:
Trzeba pamiętać, że nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok przynosowych może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań, m.in. zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu. W sytuacji, gdy domowe sposoby leczenia nie przynoszą spodziewanych efektów, należy udać się do lekarza - może okazać się, że nastąpiło nadkażenie bakteryjne i konieczne jest zastosowanie antybiotyku.
Zobacz także: