Ból zatok bez kataru - czy to zapalenie zatok?

Ból zatok bez kataru to zjawisko nieco rzadsze niż zapalenie zatok, które jest już bardzo powszechnym problemem w okresie jesienno - zimowym. Wystarczy nagła zmiana temperatury (wyjście z ciepłego pomieszczenia na mróz bez czapki), mocny podmuch wiatru, nieszczelne okna w autobusie czy tramwaju, a także wrodzona skłonność do chorób zatok (na przykład w przypadku anatomicznych wad w ich budowie), aby zmagać się z bólem zatok i głowy, a także katarem. Co jednak, jeśli zatoki bolą, jednak nie towarzyszy temu katar? Czy możliwe jest zapalenie zatok bez kataru?

Ból zatok - bez kataru to nie zapalenie? 

Katar wydaje się być nieodłączną częścią zapalenia zatok - to od niego zwykle zaczyna się choroba. Kolor oraz konsystencja wydzieliny zdradzają także źródło zapalenia - wirusowe lub bakteryjne podłoże. Po 1-2 dniach kataru, zwykle dochodzi nasilający się ból zatok, towarzyszący mu ból głowy, ogólne osłabienie, a często także gorączka i łzawienie oczu. Czy możliwe jest więc zapalenie zatok bez kataru?

Zapalenie zatok powiązane jest typowo z wydostawaniem się wydzieliny z nosa - dlatego objawy bólowe, charakterystyczne dla tej dolegliwości, jednak bez pojawiającej się wydzieliny, powinny być skonsultowane z lekarzem. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, który prócz wywiadu, przeprowadzi również badanie fizykalne. Od jego wyniku uzależnione będzie dalsze postępowanie. W uzasadnionych przypadkach, lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do laryngologa.

Może okazać się, że występujące dolegliwości świadczą faktycznie o zapaleniu zatok - w takim przypadku pacjent kierowany jest na badania obrazowe, aby potwierdzić diagnozę. Jednak aby rozpocząć leczenie w kierunku zapalenia zatok, należy ustalić przyczynę z całą pewnością co do niej. Bóle głowy, towarzyszące bólowi zatok, mogą być związane z problemami laryngologicznymi, ale także neurologicznymi. Bóle głowy mogą świadczyć również o innych chorobach, jak na przykład nadciśnienie. W przypadku bólu zatok bez kataru, warto poddać się więc badaniom ogólnego stanu zdrowia. 

Ból zatok bez kataru - winne nerwy? 

W niektórych przypadkach może okazać się, że ból zatok wcale nim nie jest - może to być ból głowy, jednak zlokalizowany w takim miejscu, że mylnie uważa się, że to zatoki. Warto zaobserwować, w jakich sytuacjach pojawia się ból w okolicach zatok - jeśli są to sytuacje stresowe czy długotrwałego napięcia nerwowego, może okazać się, że jest to napięciowy ból głowy. Jeśli dolegliwości pojawiają się również po spożyciu potraw niezalecanych migrenowcom (cytrusy, kawa), powodem bólu w okolicach zatok może być również migrena.

Niejednokrotnie również zatoki bolą w przypadku pojawienia się polipów czy innych narośli, a także utraty drożności z innych powodów. Winna może okazać się również skrzywiona przegroda nosowa. Warto pamiętać, że w kwestii zdrowia nie wszystko jest tym, na co wygląda. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, warto udać się do lekarza rodzinnego i dokładnie opisać sytuację, a on po badaniu skieruje do odpowiedniego specjalisty na dalszą diagnostykę. 

To również może cię zainteresować:

Więcej o: