Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać?

Schorzenia zatok są coraz bardziej powszechnym problemem wśród wielu ludzi - zarówno młodych, jak i starszych. Podatność na częste zapadanie na zapalenie zatok często dziedziczy się po przodkach. Problem zapalenia zatok może być również uwarunkowany wadliwą budową samych zatok, jak również przegrody nosowej. O przewianie zatok, szczególnie czołowych, nie jest trudno - czasem wystarczy krótki kontakt z zimnym powietrzem i choroba gotowa. W wielu przypadkach, zapalenie zatok możliwe jest do wyleczenia tylko za pomocą antybiotyków.

Zapalenie zatok - czym jest? 

Zapalenie zatok jest chorobą błony śluzowej jednej bądź kilku zatok przynosowych, która przebiega zawsze z zapaleniem błony śluzowej nosa. Można wyróżnić trzy rodzaje zapalenia zatok: 

 • ostre zapalenie - po zaleczeniu nie pozostawia żadnych zmian w obrębie błony śluzowej 
 • nawracające, ostre zapalenie zatok - to powracające epizody ostrego zapalenia, które jednak jeśli jest leczone prawidłowo, nie pozostawia trwałych zmian w obrębie błony śluzowej zatok
 • przewlekłe zapalenie zatok - ten stan jest przewlekły i nie ma możliwości zaleczenia go leczeniem zachowawczym. 

Najczęstszą przyczyną występowania zapalenia zatok przynosowych są wirusy - zakażenie następuje poprzez błonę śluzową nosa, czasem także na drodze zębopochodnej oraz krwiopochodnej. Wirusy powodujące zapalenie zatok wywołują przeważnie dość łagodny przebieg choroby, jednak w jej trakcie może dochodzić do nadkażenia bakteryjnego. W przypadku osób ze znacznymi zaburzeniami układu odpornościowego, do infekcji zatok może dość przez inne patogeny - na przykład grzybicze. Najczęściej zapalenie zatok obejmuje zatoki okołonosowe, jednak zdarzają się również zapalenia zatok szczękowych, które najczęściej powodowane są przez infekcje zębów i okostnej. 

Jak dochodzi do zapalenia zatok?

W okresie jesienno-zimowym, a także przedwiośnia, bardzo wielu pacjentów uskarża się na objawy ze strony zatok. Zakażenia zatok przynosowych to jedne z najczęstszych przypadków, z jakimi spotykają się w tym czasie lekarze. Wszelkie zmiany zapalne pojawiające się w obrębie nosa i zatok, najczęściej obejmują kilka zatok. Wynika to z bliskości położenia ich ujść. Podczas oddychania, do nosa i zatok przynosowych przedostają się zanieczyszczenia i drobnoustroje z powietrza. Zdrowe zatoki mają zdolność do samooczyszczania się, dzięki komórkom produkującym śluz oraz rzęskom nabłonka, które wyścielają zatokę. Rzęski przenoszą śluz w kierunku naturalnego ujścia zatoki oraz do tylnej ściany nosa. Jeśli proces ten zostanie w jakikolwiek sposób zaburzony, dochodzi do powstania stanu zapalnego w zatokach. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do takiej sytuacji: 

 • krzywa przegroda nosowa
 • skrzywiona małżowina puszkowa
 • wadliwa budowa kompleksu ujściowo - przewodowego
 • uwarunkowania genetyczne, powodujące upośledzenie prawidłowego ruchu rzęsek
 • czynniki środowiskowe, także zaburzające prawidłowy ruch rzęsek - dym tytoniowy, zmiana pH, niska wilgotność i wysoka temperatura powietrza, zaburzenia hormonalne.

Zapalenie zatok może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Ostrym zapaleniem zatok nazywa się stan trwający mniej niż 12 tygodni, przewlekłym zaś - ten trwający dłużej. Zapalenie zatok powodują wirusy albo bakterie. Ten stan chorobowy towarzyszy najczęściej przebiegom infekcji górnych dróg oddechowych. Jak odróżnić zapalenie bakteryjne od wirusowego? Wystarczy dobrze przyjrzeć wydzielinie z nosa, co pozwoli je rozróżnić. Przy zapaleniu bakteryjnym, na chusteczce znajduje się zielona lub żółta, gęsta wydzielina. W przypadku wirusów - jest to katar rzadki i przezroczysty, któremu towarzyszy uczucie zatkania nosa pomimo tego, że fizycznie nie da się już niczego wydmuchać. Pozostałe objawy zapalenia zatok to:

 • uczucie zatkanego, niedrożnego nosa
 • ból i tkliwość w okolicach oczu, policzków i czoła
 • ból w okolicach oczu, czoła i policzków podczas schylania się i mówienia
 • uczucie rozpierania w okolicach czoła, nosa i policzków
 • ból głowy, apatia
 • ból zębów
 • zaburzony smak
 • gorączka, rozdrażnienie
 • senność i uczucie otępienia
 • nadwrażliwość emocjonalna
 • kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

W przypadku nawracających problemów z zatokami, spowodowanymi genetyką lub anatomicznymi wadami w ich budowie, często leczenie skuteczne jest wyłącznie za pomocą antybiotyków. Jaki antybiotyk na zatoki jest najskuteczniejszy? 

Antybiotyk na zatoki - 3 tabletki do zdrowia ?

W dzisiejszych czasach, mało kto ma możliwość i ochotę spokojnego chorowania. Szefowie niechętnie patrzą na druk L4 lądujący na ich biurku. Często również sam pracownik nie chce robić sobie przymusowej przerwy od pracy, dlatego szuka się takich rozwiązań, które szybko i skutecznie stawiają na nogi. Dobry antybiotyk na zatoki to wybawienie dla tych, którzy w okresie jesienno - zimowym borykają się z objawami, jakie wywołuje zapalenie zatok. Antybiotyki stosuje się w celu wyeliminowania zakażenia z zatok, a czas leczenia zależy od stanu i predyspozycji chorego. Należy jednak pamiętać o tym, że antybiotyki nie pozostają obojętne dla organizmu, dlatego sięgnięcie po nie to ostateczność w sytuacji, kiedy nie pomagają domowe metody, takie jak płukanie zatok solą morską czy stosowanie gorących inhalacji z dodatkiem olejków aromaterapeutycznych. Wyróżnia się trzy rodzaje antybiotyków stosowanych w leczeniu zapalenia zatok: 

 • Amoksycylina - często to właśnie po nią sięga się w pierwszej kolejności, ze względu na wysoką skuteczność i niewielkie skutki uboczne
 • Lewofloksacyna - to antybiotyk stosowany u osób uczulonych na penicylinę
 • Makrolid - to trzydniowy antybiotyk na zatoki. 

Podczas przyjmowania antybiotyków, należy pamiętać o tym, by zażywać je ściśle wedle zaleceń lekarza - co do ilości, częstotliwości zażywania oraz długości czasu leczenia. Pacjenci często gdy tylko poczują się lepiej, przerywają kurację sądząc, że nie ma sensu truć organizmu lekami. Jest to  jednak duży błąd, ponieważ niedoleczona infekcja zwykle zostaje tylko na chwilę utajniona, by niebawem zaatakować ponownie ze zdwojoną siłą. 

To również może cię zainteresować:

Domowe leczenie zatok - sprawdzone sposoby

Przewlekłe zapalenie zatok: objawy, diagnoza, leczenie

Krzywa przegroda nosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest antybiogram?

Więcej o: