O czym nas informuje wygląd wydzieliny z nosa?

Nos to swoisty strażnik pozostałych elementów układu oddechowego. Za pomocą kataru zatrzymuje i usuwa różne zagrożenia zewnętrzne: alergeny, mikroby, toksyny. Zazwyczaj skutecznie wypełnia tę funkcję. Kłopot zaczyna się jednak wtedy, gdy stan zapalny trwa zbyt długo. Pamiętaj - w przypadku kataru także kolor ma znaczenie!

Przewlekły katar to jedna z najważniejszych przyczyn zniszczenia bariery ochronnej, jaką jest system śluzowo-rzęskowy nos. Pozwala bowiem usunąć z nosa niechcianych gości, ale także uszkadza nabłonek. Ten natomiast, gdy nie pracuje sprawnie, wpuszcza kolejnych wrogów i mamy błędne koło.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Oczywiście, nie ma powodu by z każdym katarem pędzić do lekarza i spodziewać się zaraz trwałego uszkodzenia nosa. Wstępną diagnozę postawisz samodzielnie, na podstawie wyglądu wydzieliny. Pamiętaj, to mit, ze katar trwa 7 dni. Jeśli jednak przekracza ten czas, bezwzględnie odwiedź gabinet lekarski. Niezależnie od przyczyny, leczenie powinien już ustalać lekarz. Wyjaśnij z nim także katar podbarwiony krwią. Szczególnie, gdy jest taki często. To naturalne, że drobne naczynka krwionośne czasem pękają (u osób zakatarzonych tym bardziej) ale istnieją metody, by stały się mniej kruche.

Zobacz wideo

Katar wywołany przez wirusy

Jeśli pojawia się jasna, rzadka wydzielina, najprawdopodobniej to zwykły nieżyt nosa, wywołany przez wirusy. Często towarzyszy mu ból głowy, stawów i mięśni oraz ogólne zmęczenie. Zazwyczaj po 2-3 dniach wydzielina nieco gęstnieje, przypomina śluz, czasami lekko podbarwiony. Jeśli nie dojdzie do powikłań, ustępuje wkrótce potem.

Katar alergiczny

Gdy wydzielina jest wodnista, ale nic nie wskazuje na przeziębienie, kichasz, masz kłopoty z oddychaniem lub zaczerwienione i swędzące oczy, sprawczynią problemów może być alergia. Szczególnie, gdy objawy towarzyszą konkretnym sytuacjom, porze roku, etc. Jeśli kichasz na wiosnę lub po kontakcie z kotem sąsiadów, sprawa jest jasna. Czasem znalezienie przyczyny alergii jest bardziej skomplikowane i pomóc mogą tylko profesjonalne testy.

Osoby dotknięte uczuleniem czasem nie chcą uwierzyć, że alergia ich dotyczy lub wymaga specjalnego leczenia. Tymczasem, może zaatakować każdego, w każdym wieku. W sześciu na dziesięć przypadków trwałych uszkodzeń śluzówki nosa to ona jest winna. Nieleczona lub leczona źle (np. tylko lekami doraźnymi, dostępnymi bez recepty) powoduje wiele poważnych problemów zdrowotnych, w tym astmę oskrzelową. Masz wątpliwości? Porozmawiaj z alergologiem (potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu).

Więcej na ten temat w kompendium wiedzy o alergii

Katar bakteryjny

Gdy katar staje się bardzo gęsty, ropny, zielonkawy lub żółtawy, trudno go usunąć z nosa, lepiej skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie doszło do ataku bakterii. Najczęstsze problemy spowodowane przez nadkażenie bakteryjne to zapalenie zatok lub uszu. Konieczne jest leczenie antybiotykiem, by uniknąć choćby poważnych powikłań w postaci zapalenia oskrzeli, mięśnia sercowego, opon mózgowych czy uszkodzenia wzroku. Najlepiej, by takim problemem zajął się laryngolog (skieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu).

Czytaj także: Tylko katar czy już zapalenie zatok?

Katar grzybiczy

Infekcja wywołana przez grzyby często przypomina tę bakteryjną. Ropny katar szybko zajmuje zatoki, wywołując ich zapalenie. Problem jednak w tym, że wówczas klasyczne leczenie antybiotykiem nie tylko nie pomaga, ale nawet może nasilić problem. Katar grzybiczy jest bardzo gęsty, lepki. Często w ogóle go nie oglądamy, bo zatyka nos, czasem prowadząc do całkowitej utraty drożności nosa. Zarazem: okresowo objawia się jako katar wodnisty.

Jeśli często masz katar, bóle głowy (zwłaszcza przy pochylaniu, w okolicach oczu), w gardle "czujesz kluchę", po ściance ścieka wydzielina z nosa - nie ma znaczenia, dlaczego tak jest. Rozstrzygnięcie zostaw laryngologowi i rozpocznij konsekwentne leczenie.

Czytaj także:

Angina w środku lata? Czemu nie!

Powiększone węzły chłonne - co robić?

Angina u dziecka

Więcej o: