Baseny termalne w Polsce - dla zdrowia i urody [właściwości wody termalnej, opinie]

Baseny termalne gwarantują relaks i odprężenie. Oprócz tego taka kąpiel wiąże się także z licznymi korzyściami dla naszego zdrowia i urody. Gdzie w Polsce znajdują się najpopularniejsze baseny termalne? Podpowiadamy.

Baseny termalne - co dają kąpiele termalne?

Baseny termalne to miejsca, które są zasilane wodami termalnymi z głębi ziemi. W przeszłości, aby skorzystać z dobrodziejstw tego typu miejsc, musieliśmy jechać za granicę. Jednak w ostatnich latach tworzy się ich coraz więcej w naszym kraju.

Co ważne, baseny termalne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wizyta w takim basenie ma przynieść relaks i ukojenie, co w zabieganym stylu życia, wydaje się wyjątkowo pożądane. Poza tym to także liczne korzyści dla naszego zdrowia. Nic więc dziwnego, że ośrodki wypoczynkowe z basenami termalnymi kierują swoja ofertę do osób, które potrzebują odpoczynku i wzmocnić swoje zdrowie.

Wody termalne: co to jest?

Wody termalne to wody podziemne, które charakteryzują się podwyższoną temperaturą. Najsłynniejsze wody termalne na świecie znajdują się w Islandii, Nowej Zelandii, USA i Francji.

Jednak pojęcie to rozumiane jest różnie w wielu rejonach świata. Zazwyczaj zakłada się, że taka woda nie może spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Zależy to jednak od ustaleń w danym kraju. Przykładowo, we Francji za wody termalne uznaje się te, których temperatura jest wyższa o kilka stopni od średniej rocznej temperatury w danym rejonie.

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc i leczenie >>

Właściwości wody termalnej

Co kryje w sobie woda termalna? To przede wszystkim bogactwo cennych dla nas minerałów i pierwiastków. Co możemy zyskać dzięki takim kąpielom? Okazuje się, że są to korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody. To m.in.:

  • Zmniejszenie bólu mięśni i stawów
  • Zmniejszenie bólu pleców
  • Usprawnienie pracy metabolizmu
  • Lepsza praca serca
  • Stabilizacja tętna
  • Zmniejszenie napięcia i stresu
  • Wygładzenie i ujędrnienie skóry

Warto także wspomnieć, jakie cenne pierwiastki zawierają takie wody. To przede wszystkim:

  • wapń (jest go tam najwięcej)
  • selen
  • mangan
  • lit
  • siarka
  • chrom
  • żelazo
  • magnez
  • krzem
  • potas

Warto wspomnieć, że wody termalne są od lat wykorzystywane w celach leczniczych. W miejscowościach, w których występują, często zakłada się sanatoria.

Baseny termalne w Polsce

Baseny termalne są zazwyczaj częścią większych ośrodków, w których możemy spędzić dłuższych wypoczynek. Najwięcej jest ich obecnie na południu Polski.

Jakie baseny termalne w naszym kraju cieszą się obecnie największą popularnością? Oto lista miejsc z różnych części Polski, które są najchętniej wybierane przez turystów:

  1. Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej
  2. Warmia Park w Pluskach
  3. Termy Maltańskie w Poznaniu
  4. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej
  5. Uzdrowisko Ustroń w Ustroniu
  6. Geotermia Grudziądz w Grudziądzu
  7. Zdrój Wojciech w Lądku Zdroju
  8. Termy Szaflary w Szaflarach obok Zakopanego
  9. Aqua Park w Zakopanem
  10. Termy Mszczonów w Mszczonowie

6 sposobów, żeby pozbyć się stresu w 15 minut albo krócej >>

Baseny termalne: wasze opinie

Wyjazd do ośrodka z basenem termalnym to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dzięki temu odpoczniemy i zadbamy o naszą kondycję zdrowotną.

Duża popularność tego typu miejsc pokazuje, że Polacy bardzo je sobie upodobali. Jednak warto wspomnieć, że nie jesteśmy w tej dziedzinie wyjątkowi. O dobroczynnych wpływach kąpieli termalnych wiedziano już w czasach starożytnych. Podobno jeden z cesarzy rzymskich zapytany o to, dlaczego codziennie chodzi do term, odpowiedział, że robi tak tylko dlatego, że nie ma czasu, aby robić to dwa razy dziennie.

Na popularnych forach internetowych możemy przeczytać opinie, że najlepsze baseny termalne znajdują się na Słowacji. Nie jest to w naszym przypadku daleka podróż, więc zawsze możemy to sprawdzić.

Poza tym temat basenów termalnych pojawia się także w wątkach dotyczących różnych problemów zdrowotnych i stresu. Opinie udzielających się osób są w przeważającej części bardzo pozytywne.

Zobacz także:

Czy "mięsień piwny" robi się od piwa? [NaZdrowie]

Więcej o: