Meszki - z rodziny Simullidae, zwane też bulimuszką - gryzą bardzo dotkliwie
Meszki są to owady o niewielkich rozmiarach, bo wynoszących zaledwie kilka milimetrów, nieco podobne do muszek. Żyją gromadnie nad brzegami płytkich płynących wód, a gryzą najchętniej od południa do wieczora. Najbardziej lubią ciepły słoneczny dzień, chłodniejsza pogoda nieco je stopuje. Do ataku przystępują całą gromadą, gryząc jak oszalałe. Włażą wszędzie i trudno się przed nimi obronić. Po ugryzieniu zostają krwawe plamki, bolesne i długo utrzymujące się na skórze bąbelki. Mogą nam dokuczać nawet do tygodnia.
Ale pogryzienie przez meszki może spowodować poważniejsze reakcje, w tym gorączkę i obrzęk naczynioruchowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli dojdzie do wielu ugryzień na raz, wrażliwa skóra zaczyna puchnąć, dochodzi do obrzęku gardła i zaburzeń oddychania oraz krążenia. Małe dzieci, pogryzione dotkliwie, mogą utracić znaczne ilości krwi. Poważniejsze reakcje alergiczne trzeba skonsultować z lekarzem. Miejsca ugryzienia dobrze jest od razu zdezynfekować, aby nie dopuścić do zakażenia ranki.
Meszka zaopatrzona jest w ostre żuwaczki i szczęki, którymi rozrywa ściankę naczynia krwionośnego, a następnie zlizuje płynącą krew, wpuszczając jednocześnie do krwi toksyny, zapobiegające krzepnięciu krwi. Toksyna meszki składa się z histaminy, białka i peptydów. Owady zaczynają atakować pod koniec maja i w czerwcu, gdy samice, bo to one tak gryzą, potrzebują pożywienia w celu złożenia jajeczek. Meszka składa w wodzie jaja, z których wykluwają się larwy, żywiące się resztkami organicznymi. Rój samic meszek, który zaatakuje gromadnie nie mogące się bronić bydło, konie, owce, świnie lub drób, potrafi doprowadzić do śmierci zwierząt. Wciskają się wtedy wszędzie, do uszu, nosa, pod powieki, do gardła.
Meszki - jak się bronić?
- Meszki podobno nie lubią pewnych zapachów, więc można się spryskać olejkami eterycznymi, o zapachach takich jak: waniliowy, lawendowy, goździkowy i miętowy. Niestety, olejki eteryczne szybko się ulatniają, trzeba zatem pryskać się często, nawet co dwie godziny, aby zapach odstraszał meszki naprawdę skutecznie.
- Pomocne są repelenty, czyli chemiczne środki ochrony przed owadami, w postaci kremów lub płynów w sprayu. Nie wszystkie nadają się dla dzieci, zatem trzeba uważnie wybierać produkt. Niektórych środków nie powinno się także stosować w zamkniętych pomieszczeniach.
- W pomieszczeniach natomiast wykorzystuje się spirale czy też świece zapachowe lub wkłady do kontaktu.
- Skuteczniejsze jest założenie w oknie moskitiery. Na wózek czy łóżeczko dziecięce istnieją ponadto specjalne osłony.
- Zażywanie witamin z grupy B. Tutaj meszki odgania ponoć głównie witamina B1 (tiamina). Szukajmy więc produktów bogatych w tę witaminę. Bez konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą nie bierzmy pigułek, szczególnie w nadmiarze. Lepiej skupić się na ochronie zewnętrznej.
Meszki - co zrobić po ugryzieniu, aby mniej bolało?
Porad na bolesne ugryzienia przez meszki jest całkiem sporo. Oto niektóre z nich:
- maści apteczne na swędzenie, których wybór jest całkiem spory
- okłady z lodu pomagają, chociaż tylko na chwilę
- smarowanie ugryzień olejkiem lawendowym, polecane i skuteczne, a przy tym lawenda działa odstraszająco na komary
- okłady z ziół, które zmniejszają obrzęk i mają właściwości odkażające: z werbeny, tymianku i szałwii
- okłady z roztworu sody oczyszczonej lub octu
- przykładanie plasterka cebuli, która ma w dodatku działanie antybakteryjne
- przyłożenie plasterka ananasa, który działa łagodząco
- okład z czosnku, który w dodatku odstraszy kolejne meszki
- smarowanie ugryzień pastą do zębów z dodatkiem mięty działa łagodząco
- zsiadłe mleko, które zmniejsza obrzęk