Kiedy zrobić test ciążowy? Pora jest bardzo ważna, by wynik wyszedł miarodajny

Choć w aptekach możemy otrzymać testy ciążowe, które możemy wykonać już po 24 godzinach od momentu ostatniego stosunku, to jednak warto wiedzieć, że czas ma znaczenie. Zwłaszczan jeśli zależy nam na tym, aby wynik był wiarygodny. Podpowiadamy, kiedy zrobić test ciążowy.
Zobacz wideo W jakim celu ma powstać rejestr ciąż? Pytamy Hannę Gill-Piątek

Kiedy oczekujemy z niecierpliwością naszego dziecka, lub gdy jesteśmy w odwrotnej sytuacji i mamy nadzieję, że ostatnie zbliżenie nie skończy się ciążą, to poszukujemy możliwości szybkiego testowania. Otrzymanie wiadomości ma nas uspokoić lub ucieszyć. Jednak kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Kiedy zrobić test ciążowy? Ważny jest czas

Pomimo tego, że często zależy nam, aby niemal od razu dowiedzieć się, czy jesteśmy w ciąży, to jednak zweryfikowanie tego stanu nie jest tak proste. Dostępne są testy, które możemy wykonać już kilka godzin po zbliżeniu, jednak nie ma to większego sensu. Taki test nic nie wykaże, a z pewnością nie będzie wiarygodny. 

Dlatego jeżeli bardzo zależy nam, aby pozyskać informację o tym czy spodziewamy się dziecka, należy... poczekać. Niestety czas gra istotną rolę, nie tylko w kwestii samej ciąży, ale również testowania. Najwcześniej powinnyśmy go wykonać od siedmiu do 10 dni po stosunku lub około ośmiu dni po owulacji. Jednak najlepszym momentem jest czas, w którym powinna pojawić się planowana miesiączka.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie dostaniemy okresu, to nie jest od razu sygnał, że jesteśmy w ciąży. Miesiączka może się spóźniać kilka dni z różnych powodów, takich jak przemęczenie, stres, infekcja etc.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zrobić test ciążowy? Istotne wskazówki

Poza konkretnym odstępem czasu, jaki powinien dzielić wykonanie testu, od ostatniego stosunku istotna jest także pora dnia. Pamiętajmy, że zadaniem testu ciążowego jest zbadanie stężenia hormonu beta-hCG. Jego największe stężenie utrzymuje się rano. Dlatego warto wykonać test o poranku, zaraz po przebudzeniu. 

Co jednak jeśli test wykaże dwie kreski, ale jedna jest mało widoczna? W takiej sytuacji powinniśmy wykonać test ponownie, lub zakupić inny rodzaj. Jednak aby mieć pewność warto wykonać test poziomu hormonu beta-hCG z krwi. Wynik, który otrzymamy, będzie wiarygodny, natomiast nie robimy go kilka godzin po stosunku, a najlepiej w czasie spodziewanej miesiączki.

Oczywiście nie zapominajmy o konsultacji ginekologicznej. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i niezbędnych badań, będzie nam w stanie odpowiedzieć czy doszło do zapłodnienia.

Więcej o: