Prolia - co to za lek i kiedy jest stosowany?

Prolia to lek stosowany przede wszystkim w leczeniu osteoporozy. Ale nie tylko. Bywa też przyjmowany przez mężczyzn, którzy chorują na raka gruczołu krokowego. Kiedy jeszcze jest stosowany?

Substancją czynną w leku Prolia jest denosumab, czyli ludzkie przeciwciało monoklonalne IgG2. Związek ten sprawdza się wleczeniu osteoporozy, przede wszystkim u kobiet, które przeszły menopauzę. Zmiany spowodowane klimakterium sprawiają, że ich kości stają się dużo słabsze, a tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia urazu jest dużo większe. Dodatkowo zapobiega utracie masy kostnej spowodowanej zaburzeniami hormonalnymi u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego.

Prolia – jak wygląda dawkowanie leku?

Lek Prolia może być przepisany i przyjmowany jedynie pod kontrolą lekarza. Każdy, kto go przyjmuje musi mieć na uwadze, że terapia powinna być połączona odpowiednią suplementacją witaminy D oraz wapnia. Oba te związki mają olbrzymi wpływ na stan kości, jeśli ich stężenie w organizmie jest zbyt małe tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do uszkodzenia lub złamania kości.

Lek najczęściej ma postać roztworu zamkniętego w ampułkostrzykawce i jest podawany podskórnie w brzuch, udo lub ramię. Farmaceutyk przyjmowany jest przez sześć miesięcy. 

Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem przyjmowania leku dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Warto sprawdzić datę ważności leku oraz stosować się do zasad jego prawidłowego przechowywania, tj. w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Prolia – działania niepożądane

Przyjmowanie każdego leku wiąże się z prawdopodobieństwem wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. U pacjentów najczęściej obserwuje się:

  • zakażenia układu moczowego,
  • zakażenia górnych dróg oddechowych,
  • rwa kulszowa, zaćma,
  • zaparcia,
  • wysypka,
  • bóle kończyn.

Znacznie rzadziej dochodzi do rozwoju:

  • zapalenia uchyłków jelita grubego,
  • zapalenia tkanki łącznej,
  • zakażenia ucha,
  • zmian skórnych (wyprysków).

Niezwykle rzadko dochodzi do znacznego spadku poziomu wapnia we krwi oraz martwicy kości szczęki.

Warto zaznaczyć, że prawidłowe stosowanie leku nie wpływa na motorykę, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Prolia – przeciwwskazania

Nawet jeśli lek wydaje się najlepszym wyborem i metodą leczenia to nie zawsze może być stosowany. Przeciwwskazaniem do jego przyjmowania są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
  • niski poziom wapnia w organizmie.

Przeciwwskazaniem może być przyjmowanie niektórych leków – to bardzo ważne, aby poinformować lekarza o przyjmowanych w ostatnim czasie lekach, także tych kupowanych bez recepty. W niektórych przypadkach mogą one wpływać na działanie farmaceutyku.

Prolia najczęściej ma postać roztworu do wstrzykiwania. Pojedyncza ampułkostrzykawka zawiera 60 mg leku. Cena preparatu bez refundacji wynosi ok. 845,48 złotych. Pacjenci, którzy przyjmują środek w ramach refundacji, za opakowanie muszą zapłacić ok. 253,64 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: