Osteopenia, czyli o krok od osteoporozy

Choroby układu kostnego bywają bardzo dokuczliwe. Niestety wiele z nich fundujemy sobie sami, a elementarna wiedza jaką mamy i która, w pewnym stopniu, pozwala ich uniknąć, rzadko wcielana jest w życie. Jednym z częściej diagnozowanych zaburzeń jest osteopenia będąca pierwszym objawem osteoporozy.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Medycyna pod terminem osteopenia rozumie znaczne zmniejszenie masy kostnej. Jej wielkość podaje się w oparciu o tzw. badanie densytometryczne . Schorzenie potwierdza wynik testu w przedziale -1,0 do -2,5 SD, jest to stosunek gęstości kości u osoby badanej do osoby młodej i zupełnie zdrowej. Wszelkie odchylenia, niezależnie od wieku, zapowiadają poważne zmiany w układzie kostnym, najczęściej jednak przypisywane są rozwijającej się osteoporozie.

Skąd się bierze?

Nieprawidłowa masa kostna może być spowodowana wieloma czynnikami, najczęściej jednak schorzenie fundujemy sobie sami. Rozwojowi osteopenii sprzyja m.in. brak ruchu, długie przyjmowanie niektórych leków przede wszystkim glokortykosteroidów, zarówno tych przeznaczonych do leczenia zmian w stawach jak i tych stosowanych w łagodzeniu objawów astmy.

Schorzenie dużo częściej pojawia się u osób z zaburzeniami hormonalnymi (szczególnie płciowymi), a także ze zmianami w przytarczycach. Rozwój choroby bywa także spowodowany niewłaściwym wchłanianiem wapnia .

Objawy

W początkowej fazie choroby pacjenci uskarżają się na delikatny ból kręgosłupa . Nasilający się z czasem ból powoduje bardzo charakterystyczne pochylenie sylwetki, nazywane potocznie tzw. wdowim garbem. Badania na gęstość kości wykazują znaczną utratę masy.

Leczenie

Postępowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli zmiany nie są duże zaleca się wprowadzenie, choćby niewielkiej aktywności fizycznej (najlepiej pływanie lub kilkudziesięciominutowy marsz). Obok wprowadzenia diety bogatej w wapń dodatkowo wprowadza się suplementy pozwalające uzupełnić poziom pierwiastka. Niekiedy, jedynie z wyraźnego polecenia lekarza pacjenci przyjmują fluor . Tym chorym, którzy mają siedzącą pracę zaleca się siadanie w takiej pozycji, by plecy były wyprostowane. Konieczne jest także wykonywanie kontrolnych badań.

Ponieważ nieleczona osteopenia bardzo szybko przekształca się w osteoporozę sięga się po środki wykorzystywane przy łagodzeniu objawów rzeszotowienia kości.

Czytaj także:

Osteomalacja

Zapalenie kaletki maziowej stawów

Guzki Heberdena

Choroba Freiberga - Kohlera II (II jałowa martwica kości)

Fosfataza kwaśna (APC)

Więcej o: