Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Choroba Osgood-Schlattera rozwija się u młodzieży między jedenastym a czternastym rokiem życia. Jednoznaczna przyczyna jej rozwoju nadal nie została poznana. Zdaniem specjalistów wynika ona z przeciążenia guzowatości kości piszczelowej.
Guzowatość to niewielka wypukłość znajdująca się w górnym odcinku kości piszczelowej. Pozwala ona na połączenie jednego z więzadeł rzepki kolanowej i ścięgna mięśnia czterogłowego. Dzięki niemu możliwe jest m.in. zginanie nogi w kolanie czy bieganie. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że mięsień w porównaniu z guzowatością wzmacnia się i rozrasta zbyt szybko. W efekcie nie mogąca utrzymać go struktura pęka. To wzajemne rozłączenie prowadzi do powstania stanu zapalnego oraz obrzęku .
Schorzenie najczęściej rozwija się u tych dzieci, które trenują koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, gimnastykę artystyczną, balet bądź łyżwiarstwo.
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest ból w kolanie nasilający się w czasie biegania , wchodzenia po schodach czy skakaniu. Dodatkowo pojawia się napięcie mięśniowe . Dolegliwości najczęściej dotykają tylko jedno kolano a ich nasilenie to indywidualne odczucie każdego chorego.
Schorzenie rozpoznaje się w oparciu o wywiad z pacjentem oraz analizę objawów. Aby uzyskać całkowitą pewność konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego bolącego kolana.
Dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie w momencie gdy kość przestaje rosnąć. W przypadku gdy dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zaleca się zrezygnowanie z zajęć wymagających dużego wysiłki i zastąpienie ich fizjoterapią, dzięki której udaje się zmniejszyć napięcie w kończynie (przede wszystkim ćwiczenia mięśnia czterogłowego). U niektórych pacjentów noga musi zostać unieruchomiona na 3-4 tygodnie. W takich sytuacjach jeśli jest to możliwe zamiast gipsu zaleca się noszenie specjalnych aparatów lub ortez .
Zespoły nadmiernej wiotkości (Elastopatia)