Gruźlica kości

Gruźlica powszechnie uchodzi na chorobę płuc. Zdarza się jednak, że wywołujące ją prątki mogą zaatakować niemal każdy narząd w ludzkim w organizmie. Jedną z odmian schorzenia jest gruźlica kości, która u ponad połowy pacjentów skupiona jest w obrębie kręgosłupa.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Prątki, czyli gram-dodatnie bakterie odpowiedzialne za rozwój gruźlicy wraz z krwią przenoszone są z ognisk zapalnych np. płuc lub węzłów chłonnych. Rozproszone po całym organizmie prątki niekiedy "zatrzymują się" na kręgosłupie, stawie biodrowym, stawie kolanowym, kości śródręcza, śródstopia lub paliczkach. W przeciwieństwie do klasycznej gruźlicy, ta obejmująca kości nie jest zakaźna.

Objawy gruźlicy

Bardzo często w pierwszej fazie rozwoju schorzenie nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy zmiany są już stosunkowo duże u pacjentów zaczynają się pojawiać stany podgorączkowe, poty, osłabienie, bolesne kurcze. Skóra staje się blada, szybko tracą na wadze, a badania wykazują niedokrwistość oraz powiększone węzły chłonne. Gruźlica kości najczęściej atakuje kręgosłup (zazwyczaj tylko jedną kość), dlatego u tej grupy pacjentów mogą pojawić się nerwobóle międzyżebrowe, rwa kulszowa oraz lumbago. U osób ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub inną chorobą stawów występują nocne bóle, bywa, że zmiany sprzyjają powstaniu garbu.

Diagnoza gruźlicy

Najlepszym sposobem na potwierdzenie gruźlicy są testy mikroskopowe pozwalające potwierdzić lub wykluczyć obecność prątków. Dodatkowo przy rozpoznaniu sięga się po badania laboratoryjne, radiologiczne oraz histopatologiczne. Płyn mózgowo-rdzeniowy, służący za materiał do ostatniego z testów, pobierany jest u pacjentów z gruźlicą kręgosłupa lub szpiku kostnego. Jego pobranie konieczne jest w przypadku podejrzenia zmian w innych kościach. Aby wykluczyć rozwój choroby w innych narządach sprawdza się także, czy bakterie nie objęły płuc , nerek oraz układu pokarmowego.

Leczenie gruźlicy

Walka z gruźlicą najczęściej ogranicza się do leczenia farmakologicznego. Wczesne rozpoznanie i podanie leków przeciwgruźliczych pozwala uniknięcie niebezpiecznych powikłań. Brak odpowiedniej opieki medycznej lub wdrożenie jej zbyt późno może być bardzo niebezpieczne dla osób z obniżona odpornością, szczególnie tych, które chorują na

AIDS oraz alkoholików, uzależnionych od narkotyków oraz niedożywionych.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Skrofuloza

Mięsak kościopochodny

Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere Rotes de Querola)

Kręcz szyi

Gruźlica płuc

Więcej o: