Wysoka wilgotność powietrza w granicach 60-80% i temperatura 22-25 stopni C to idealne warunki dla ich rozwoju. Obecność roztoczy dla większości ludzi nie jest uciążliwa. Niestety białko zwarte w ich odchodach jest jednym z najczęstszych alergenów. Może wywołać katar alergiczny, drapanie w gardle, napady duszności czy zmiany skórne.
Walka z roztoczami może być kłopotliwa. Wymaga, niekiedy całkowitego przemeblowania pokoju i usunięcia wszystkich przedmiotów zbierających kurz. Na szczęście wszystkie alergeny rozpuszczają się w wodzie i z większości mebli czy przedmiotów (suszone kwiaty, zabawki, ozdoby) łatwo można je usunąć z pomocą wilgotnej ściereczki. W przypadku pościeli, koca czy narzut konieczne jest pranie. Należy jednak pamiętać, że roztocza giną jedynie w bardzo wysokich temperaturach. Powinna ona przekraczać 60 stopni C. Jeśli będzie niższa, zamiast się ich pozbyć - jedynie wypłuczemy.
Największym siedliskiem roztoczy jest łóżko. Odkurzacz ze specjalnym filtrem szybko i dokładnie oczyści materac. Dodatkowym zabezpieczeniem może być założenie na materac specjalnego pokrowca nieprzepuszczającego alergenów oraz stosowanie poszewek z materiałów syntetycznych. Odkurzacz rozprawi się również z roztoczami "mieszkającymi" na dywanie.
Roztocza nie lubią bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Latem zabijają je upały (powyżej 25 stopni) a zimą siarczyste mrozy. Wystarczy już -15 stopni C, by po sześciu godzinach pozbyć się ok. 40% roztoczy z pościeli alergika. Przy temperaturze - 25 °C po kilku godzinach giną wszystkie. Niska temperatura rozprawi się nie tylko z roztoczami. Hamuje rozwój drobnoustrojów i wirusów odpowiedzialnych za różnego rodzaju infekcje. Dlatego lekarze zalecają wietrzenie pościeli, poduszek, koców, ale i całego mieszkania. Zła wentylacja może powodować nasilenie objawów, zwłaszcza zimą przy włączonych grzejnikach i suchym powietrzu.
Sposobów na pozbycie się roztoczy jest wiele. Można odkurzać, wycierać, prać, wietrzyć lub zamrażać. Ten ostatni idealnie sprawdza się w przypadku bielizny pościelowej, poszewek, pluszowych zabawek i innych wykonanych z materiału przedmiotów. Wystarczy zostawić je na całą noc w zamrażarce. W lodówce jest zbyt ciepło, by umieszczone w niej przedmioty oczyściły się z gnieżdżących się na nich roztoczy. Aby pozbyć się zamrożonych pajęczaków konieczne jest dokładne opłukanie i wysuszenie przedmiotu.