Jak walczyć z alergią

Coraz więcej osób zmaga się z różnymi, ale zawsze tak samo uciążliwymi uczuleniami. O tym, jak skutecznie walczyć z alergią, opowiada specjalista.

Agnieszka Danowska: Odczuwamy skutki alergii. Na testy już chyba za późno...

Anna Lewandowska-Polak*: Na pewno nie jest za późno na konsultację alergologiczną. W czasie wizyty u alergologa lekarz określi jakie badania należy wykonać. Testy alergiczne wykonuje się przez cały rok. O tym, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na ich wykonanie, decyduje lekarz. Najpopularniejszych badań, czyli punktowych testów skórnych, czasem nie wykonujemy w okresie występowania objawów choroby alergicznej z dwóch powodów. Po pierwsze, eksponowanie pacjenta na alergen w okresie występowania objawów może je nasilić, po drugie: wielu pacjentów samodzielnie zaczyna przyjmować leki przeciwalergiczne, które hamują testy.

Zobacz wideo

Co możemy zrobić by zminimalizować skutki alergii?

Przede wszystkim unikać alergenów, czyli czynników wywołujących objawy. Po pierwsze należy zidentyfikować alergen odpowiedzialny za objawy, a następnie w miarę możliwości go unikać. Na przykład profilaktyka u pacjentów uczulonych na roztocza kurzu domowego polega między innymi na usunięciu zasłon, dywanów i firanek, zastąpieniu mebli tapicerowanych łóżkiem z materacem. Jednak nie zawsze unikanie alergenów jest możliwe i wówczas konieczne jest leczenie farmakologiczne i odczulanie.

Skąd bierze się alergia? I czy można skutecznie ją wyleczyć?

Mimo wielu badań przyczyny chorób alergicznych nie są znane. Wiadomo, że w rozwoju chorób alergicznych istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Alergię można jednak skutecznie leczyć, tzn. możliwe jest ustąpienie objawów i zapobieganie ich nawrotowi.

Czym różni się katar sienny od zwykłego przeziębienia?

Niestety tu sprawy nieco się komplikują. Objawy alergicznego i niealergicznego nieżytu nosa, czyli "kataru alergicznego" i "przeziębienia" zazwyczaj nie różnią się. Kichanie, cieknący katar, wodnisty katar, pieczenie i łzawienie oczu to objawy zarówno alergii jak i przeziębienia. Zasadniczą różnicą jest natomiast to, że katar alergiczny, cieknący nos nazywany potocznie katarem siennym, pojawia się i nasila się pod wpływem alergenów, na które pacjent jest uczulony.

Czy istnieją alternatywne metody leczenia alergii?

Nie ma żadnych danych dokumentujących skuteczność tzw. "alternatywnych" metod leczenia alergii. Współczesne leczenie chorób alergicznych opiera się na prawidłowo postawionej diagnozie, a sposób leczenia polega zwykle na identyfikacji i unikaniu alergenów wywołujących objawy, leczeniu farmakologicznym oraz odczulaniu. Decyzja o sposobie leczenia alergii powinna być podjęta wspólnie przez lekarza i pacjenta, ponieważ wzajemne zaufanie i akceptacja warunkują przestrzeganie zaleceń lekarskich i dobrą kontrolę objawów.

Osoby z alergią powinny znajdować się pod opieką lekarza-specjalisty. Co to oznacza? Jak często należy umawiać się na wizyty?

Opieka specjalistyczna polega na postawieniu diagnozy i opracowaniu planu leczenia. Liczba wizyt zależy od nasilenia dolegliwości. Ważne jest, aby pacjent miał możliwość uzyskania porady w momencie wystąpienia zaostrzenia objawów.

*Anna Lewandowska-Polak jest alergologiem z Centrum Medycznego ENEL-MED w Łodzi.

Więcej o: