To ciche symptomy cukrzycy, lepiej idź do lekarza, jeśli je u siebie zauważasz

Pierwsze objawy cukrzycy mogą długo pozostawać niezauważone lub zbagatelizowane. Tymczasem choroba czyni postępy, niszcząc organy wewnętrzne i powodując nieodwracalne zmiany. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia.

Pierwsze objawy cukrzycy

O rozwijającej się chorobie mogą świadczyć pewne subtelne objawy, które lubimy przypisywać innym schorzeniom lub po prostu ich nie zauważać. Jakie są wczesne oznaki cukrzycy typu 2? Oto 10 cichych objawów choroby. Jeśli zauważamy je u siebie, zwróćmy się do lekarza oraz zróbmy badanie krwi pod kątem glikemii (poziom cukru we krwi), aby możliwie wcześnie zdiagnozować chorobę.

1. Częste oddawanie moczu

Zwykle ludzie oddają mocz od czterech do siedmiu razy dziennie. Jednak rozwijająca się cukrzyca to zmienia - zdarza się, że chory musi iść do łazienki znacznie częściej, w tym kilka razy w nocy. Dzieje się tak, ponieważ organizm próbuje wypłukać nadmiar glukozy z organizmu.

2. Nadmierne pragnienie

Poliuria (wielomocz) powoduje, że chory odczuwa ogromne pragnienie, któremu towarzyszy suchość w ustach. Pije wówczas ogromne ilości napojów (nawet 4 litry), nadal nie gasząc tym pragnienia. Jeśli zatem po wypiciu wody nadal czujesz się spragniony, rozważ wizytę u lekarza. To patologicznie wzmożone pragnienie nosi nazwę polidypsji.

3. Ekstremalny głód

Symptomem cukrzycy może być skrajny głód, który utrzymuje się nawet po posiłku (polifagia). To sygnał, który wysyła mózg, który tak reaguje na ciągle zmieniający się poziom glukozy we krwi. Cukrzyca to choroba metaboliczna, która objawia się nieprawidłową glikemią. Dzieje się tak, gdy organizm albo wydziela zbyt mało insuliny, albo też nie wykorzystuje jej w pełni, czyli przestaje odpowiednio reagować na działanie hormonu, domagając się coraz większych dawek (insulinooporność).

4. Osłabienie, skrajne zmęczenie

Oznaką, że mamy problem ze zdrowiem jest także uczucie ciągłego zmęczenia, odczuwane też po zjedzeniu posiłku (tak jakby organizm miał ogromną pracę do zrobienia). Czujemy się ciągle osłabieni, zniechęceni, senni, nie chce nam się ruszać, przestajemy uprawiać sporty, które wcześniej tak lubiliśmy.

5. Mrowienie, drętwienie lub pieczenie stóp

Niepokojące są nocne skurcze łydek i bóle mięśni bez konkretnego powodu. Do tego drętwieją nam nogi, tracimy w nich jakby czucie, co może być jedną z oznak neuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia nerwów przez długo utrzymujący się nadmiar cukru we krwi.

6. Zaburzenia widzenia

Cukrzyca atakuje też wzrok. Problemy zaczynają się od nagłego pogorszenia się wzroku. Utrzymujący się we krwi wysoki poziom cukru może spowodować obrzęk soczewki w oku, co utrudnia widzenie i skupienie wzroku. Hiperglikemia powoduje, że wszystko widzimy jakby rozmyte, ale gdy cukier ponownie spada, wszystko się rozjaśnia.

7. Świąd skóry

Ponieważ oddajemy sporo moczu nasza skóra się wysusza, co powoduje swędzenie. Diabetycy mają zwykle suchą, łuszczącą się i swędzącą skórę oraz problemy z pracą gruczołów potowych, które gorzej pracują. Swędzenie może mieć też związek z różnymi zakażeniami skóry, przede wszystkim z grzybicą.

8. Źle gojące się rany i częste infekcje skóry

Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak cukrzycy jest długie gojenie się ran. Powodem jest oczywiście wysoki poziom cukru we krwi i mikroszkodzenia naczyń krwionośnych, co upośledza przepływ krwi. Rany potrafią się jątrzyć nawet kijka tygodni czy miesięcy. Ponadto jesteśmy bardziej podatni na infekcje skóry, a tym zakażenia grzybicze czy bakteryjne.

9. Zmienne nastroje, objawy depresji

Nieustabilizowany poziom cukru we krwi powoduje pogorszenie nastroju, brak energii, niechęć do jakiegokolwiek wysiłku, a także objawy przypominające depresję.

10. Zakażenia dróg moczowych

Wysoki poziom cukru w moczu to znakomita pożywka dla bakterii i drożdży, które zaczynają się namnażać powodując infekcje. Zakażenie dróg moczowych objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu oraz mętnym, ciemnym lub nieprzyjemnie pachnącym moczem.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)
Więcej o: