Co jest najczęstszą przyczyną cukrzycy? Wcale nie łakocie! Przoduje coś zupełnie innego

W Polsce już co najmniej trzy mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ choroba nadal nie została wykryta. Jak się jednak okazuje, to nie zamiłowanie do słodyczy jest najczęstszą przyczyną jej rozwoju. Na podium złe nawyki czy brak edukacji.

Więcej ciekawych informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chociaż sytuacja cukrzyków poprawia się w Polsce z roku na rok, tak edukacja i tłumienie złych nawyków, które mogą prowadzić do tej choroby - niekoniecznie. Diabetycy mają dostęp do nowoczesnych terapii, poprawia się też kwestia refundacji, jednak to właśnie świadomość społeczna jest największym wyzwaniem. 

Dieta w cukrzycy Co jeść na obiad przy cukrzycy? Czy ziemniaki lepiej odstawić?

Cukrzyca - choroba cywilizacyjna XXI wieku 

To, że cukier jest "białą śmiercią" wie niemal każdy, dlatego coraz częściej zmieniamy dietę, rezygnujemy z produktów przetworzonych czy klasycznych słodyczy. Warto jednak mieć świadomość, że cukier, słodziki i inne zamienniki są niemal w każdym składniku np. pieczywie, napojach, daniach instant, czy gotowych sosach. To jednak i tak nie jest powodem zachorowania na cukrzycę. Największą przeszkodą są złe nawyki oraz brak społecznej świadomości, która w kwestii walki z tą cywilizacyjną już choroba ma ogromne znaczenie. 

Leczenie cukrzyków notuje coraz lepsze wyniki. Niestety, nie ma skutecznej terapii lekowej bez wsparcia jej terapią behawioralną, czyli zmianą stylu życia pacjenta. Jest to zatem bardzo wymagające, ponieważ chory sam musi chcieć zmian - zarówno w diecie, ruchu, jak i stylu życia. To dlatego właściwa edukacja w cukrzycy jest tak istotna. Pacjenta nie wystarczy jedynie poinformować o możliwościach, ale także wskazać, jak tego dokonać i gdzie szukać motywacji, aby wytrwać w swoich postanowieniach - stąd tak istotne uświadamianie społeczeństwa czy liczne kampanie na ten temat. 

Zobacz wideo Jak rozpoznać i pomóc przy hipoglikemii?

Co jest najczęstszą przyczyną cukrzycy u Polaków? Na podium złe nawyki

Terapia i zażywanie leków to jedno. Jednak znacznie większą moc ma dieta, ruch i zdrowy tryb życia. Co więcej, przy złej diecie, bogatej w węglowodany, łatwo dobre efekty leczenia zniweczyć. Jeśli organizm otrzymuje z dietą więcej energii, niż zużywa, jej nadmiar zaczyna się odkładać jako tkanka tłuszczowa. Z kolei zbędne kilogramy utrudniają działanie insuliny. W efekcie glukoza pozostaje we krwi i stopniowo zaczyna niszczyć naczynia krwionośne, co w perspektywie prowadzi do groźnych powikłań cukrzycy, m.in. chorób serca, nerek czy oczu. 

To można jednak przerwać. Recepta jest banalnie prosta - odpowiednia, zdrowa dieta pozwala na zmniejszenie masy ciała, a aktywność fizyczna nie tylko wspiera ten efekt, ale i podnosi wrażliwość komórek na insulinę. Jak komentuje prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Liczba osób chorych na cukrzycę nieprzerwanie rośnie, a w okresie pandemii COVID-19 problem jeszcze się pogłębił. Polacy zamknięci w domach mieli mniej okazji do ruchu i aktywności fizycznej i więcej czasu do zajadania frustracji. W efekcie połowa Polaków przytyła w pandemii średnio o 6 kg. U wielu z nich doprowadziło to do rozwoju cukrzycy, bo cukrzyca typu 2 jest w prostej linii powikłaniem nadwagi i otyłości. Obecnie, w związku z pojawieniem się flozyn i analogów glp1, przedefiniowaniu uległ algorytm postępowania w leczeniu cukrzycy typu 2. Metformina, dotychczas stosowana jako leczenie w pierwszej linii terapii, została zastąpiona wskazaniem dotyczącym modyfikacji w stylu życia i diecie pacjenta.

Hiperglikemia Cukier na czczo - jaki wynik powinien cię niepokoić? Jak go obniżyć?

Warto dodać, że skuteczna terapia leczenia cukrzycy składa się z trzech fundamentalnych filarów. Pierwszy z nich to efektywny system ochrony zdrowia, czyli nic innego jak dostęp do innowacyjnych terapii i rozwiązań, które skutecznie działają na pacjentów. Drugi to edukacja już od najmłodszych lat. Pacjent, który ma wiedzę, będzie stosował się samodzielnie do zaleceń oraz będzie chciał za wszelką cenę wyjść z choroby. I ostatni to lekarz z dużą wiedzą, który umiejętnie koordynuje leczenie.

Więcej o: