Co najlepiej jeść przed snem w cukrzycy ciążowej? Wcale nie musisz rezygnować z chleba

Cukrzyca ciążowe to zaburzenie gospodarski węglowodanowej, które pojawia się tylko w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa jest zwykle diagnozowana w piątym lub szóstym miesiącu ciąży. Po porodzie choroba zanika, ale jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszych latach. Najważniejsze w leczeniu cukrzycy ciążowej jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.

O sposobie leczenia i o diecie decyduje lekarz diabetolog. Nieleczona cukrzyca ciążowa zagraża zarówno matce, jak i nienarodzonemu dziecku. Może doprowadzić do zakażenia układu pokarmowego, stanu przedrzucawkowego, chorób okołoporodowych u niemowlaka (np. hipoglikemii noworodków, zespołu niewydolności oddechowej noworodków), a także do obumarcia płodu.

Co ważne, cukrzyca ciążowa początkowo może nie dawać żadnych objawów lub tylko łagodne. Ciężarna kobieta odczuwa wówczas większe łaknienie, często oddaje mocz, czuje się osłabiona, cierpi na bóle głowy. Tego typu objawy może - po prostu - przypisywać ciąży, podczas gdy w rzeczywistości to oznaki hiperglikemii, czyli nienormalnie wysokiego poziomu cukru we krwi. Szacuje się, że cukrzyca ciążowa dotyka od 2 do 10 proc. ciężarnych kobiet. Cukrzycę ciążową rozpoznaje się przy pomocy badania laboratoryjnego krwi, takiego jak test obciążenia glukozą, czyli doustny test tolerancji glukozy (w skrócie DTTG lub z ang. OGTT - oral glucose tolerance test), który jest wpisany w standard opieki nad ciężarną.

Przyczyn cukrzycy ciążowej dopatruje się w zaburzeniach hormonalnych typowych dla ciąży, w tym wydzielaniem większych ilości estrogenu, progesteronu, laktogenu łożyskowego i prolaktyny oraz kortyzolu, które zakłócają działanie insuliny.

Czynniki ryzyka:

 • insulinooporność
 • nadwaga i otyłość (BMI powyżej 25)
 • rosnąca masa ciała matki podczas ciąży
 • urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kg
 • wiek powyżej 35 lat
 • nadciśnienie tętnicze
 • zespół policystycznych jajników
 • uwarunkowania genetyczne (cukrzyca typu 2 w rodzinie) i środowiskowe
 • brak aktywności fizycznej

Czy przy cukrzycy ciążowej można jeść przekąski przed snem?

Po zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej codziennym zadaniem pozostaje kontrolowanie glikemii i utrzymywanie poziomu cukru we krwi na bezpiecznym poziomie. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu diety oraz na regularnej aktywności fizycznej (niekiedy konieczne są też zastrzyki insuliny). Kluczowe jest też pilnowanie regularności posiłków i jedzenie w regularnych odstępach czasu. W kontrolowaniu glikemii pomaga ponadto niewielka przekąska przed snem, która może zapobiec nadmiernemu spadkowi cukru we krwi podczas snu (hipoglikemia nocna zdarza się dość często u osób chorych na cukrzycę, które przyjmują insulinę). Przekąski między posiłkami pomagają w rozłożeniu w czasie spożycia węglowodanów i w zjadaniu mniejszych porcji, co może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.

Co najlepiej jeść przed snem w cukrzycy ciążowej?

W przypadku przekąski przed snem najlepiej jest ograniczyć się jednej do dwóch porcji białka raz do 15–30 gramów węglowodanów ogółem (choć trzeba mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na węglowodany różni się w zależności od wielkości ciała i poziomu aktywności fizycznej każdej osoby). Przekąska przed snem może więc zawierać owoce, zboża lub nabiał jako źródło węglowodanów, a także warzywa nieskrobiowe.

Najlepiej jest wybierać tak zwane złożone węglowodany, takie jakie znajdziemy w pieczywie pełnoziarnistym, a także produkty zawierające cukry naturalne, a nie dodane. A zatem zamiast słodkich napojów lub dosładzanych miodem czy syropami posiłków, najlepiej wybrać świeże owoce oraz - dla przykładu - jogurt grecki, mleko sojowe lub chleb czy bułki wypiekane z mąki z pełnego przemiału.

Najlepsze przekąski (przykłady):

 • jogurt z jagodami lub malinami
 • jabłko i niskotłuszczowy ser
 • pół banana z połową szklanki niesolonych orzechów, takich jak orzechy włoskie, migdały lub orzechy nerkowca
 • kromka pełnoziarnistego chleba lub tost posmarowany jedną łyżką stołową masła orzechowego lub migdałowego
 • trzy-cztery pełnoziarniste krakersy z niewielką ilością tuńczyka
 • jajko na twardo i filiżanka jagód lub kawałek melona
 • pełnoziarniste krakersy o niskiej zawartości soli posmarowane niskotłuszczowym serem
 • wafle ryżowe o niskiej zawartości soli posmarowane masłem orzechowym lub migdałowym
Więcej o: