Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrowy nawyk jakim jest picie świeżo wyciskanych soków, może mieć dla naszego organizmu rewelacyjne skutki. To nie tylko łatwy i przyjemny sposób na dostarczenie dużych pokładów witamin, ale także gwarancja dobrego samopoczucia, przypływu energii i np. poprawy jakości cery. Jak się okazuje - sekret tkwi w cytrusach!
Chociaż w okresie wiosennym i letnim stanowi on częsty element domowego menu, warto na wstępie podkreślić, że spożywany cały rok da olśniewające efekty. Mowa tu o świeżo wyciskanym i orzeźwiającym soku z grejpfruta. Jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy, a jego regularne picie da efekty zarówno w wyglądzie cery, jak i na wadze.
Sok z grejpfruta jest bogaty w witaminy i minerały. Wyróżnia się on szczególnie wysoką zawartością witaminy C, która dobrze wpływa na samopoczucie, gwarantuje przypływ endorfin, wzmacnia odporność, niweluje infekcje oraz dodaje energii. Warto stosować go niemal codziennie, a szczególnie zalecany jest on osobom podatnym na przeziębienia.
Kwaśno-słodki i przy okazji cierpki owoc to prawdziwy super food, który docenią szczególne osoby pragnące zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Grejpfruty pobudzają trawienie i wspierają spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ponadto wspierają pracę nerek i wątroby - wpływa to na procesy przeczyszczające i regenerujące. Zawarte w nich składniki takie jak flawonoidy (naringina, naringenina, narirutyna) przeciwdziałają panoszeniu się szkodliwych wolnych rodników w organizmie i działają przeciwstarzeniowo.
Sok z grejpfruta warto pić na czczo, rozcieńczając go w szklance przegotowanej letniej wody. W ten sposób pobudzimy trawienie, ekspresowo nawodnimy organizm i zagwarantujemy mu przypływ witamin i minerałów. Taki nawyk pomoże zregenerować wątrobę. Warto stosować tę metodę także wieczorem - picie soku przyspieszy wówczas spalanie tkanki tłuszczowej w porze nocnej.
Warto jednak wiedzieć, że nie każdy powinien sięgać po sok z grejpfruta. Szerokim łukiem omijać go powinny osoby, które na stałe przyjmują różnego rodzaju leki - wówczas lepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Sok i sam owoc może też osłabiać działanie substancji w lekarstwach (w tym również antykoncepcji hormonalnej). Soku nie należy spożywać, przyjmując leki na bezsenność, nadciśnienie tętnicze i niedokrwienną chorobę serca, czy środki przyjmowane w leczeniu zaburzeń lipidowych lub w trakcie terapii przeciwnowotworowej. Sok z grejpfruta przyspiesza i wzmacnia działanie alkoholu, nie jest więc najlepszym towarzystwem dla trunków, ale i produktem, który może wzmacniać tzw. kaca.