Wystarczy 11 minut dziennie, by poprawić zdrowie i wydłużyć życie. Codziennie wykonuj te ćwiczenia

Regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie oraz długość życia. Niestety przez siedzący tryb pracy i brak czasu na sport, wielu ludzi boryka się z chorobami stawów, serca, czy całego układu krążenia.

Aby cieszyć się nienagannym zdrowiem i sprawnym ciałem nie trzeba spędzać godzin na treningach i katować się na siłowni. Jak pokazały badania British Journal of Sports Medicine, już nawet 11 minut codziennej aktywności jest w stanie wydłużyć życie. Efekty będą jeszcze lepsze jeśli czas ten potroimy.

Ćwicz każdego dnia, by żyć długo i w zdrowiu

Codzienna aktywność fizyczna, również ta o niskiej intensywności jak spacer, pilates, czy joga mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. Wiele przedwczesnych śmierci można uniknąć właśnie w ten sposób. Dostosowany do naszych możliwości sport poprawia pracę układu krążenia, wzmacnia serce i wpływa na obniżenie tętna spoczynkowego, będąc tym samym doskonałym działaniem zapobiegającym zawałom, udarom i nadciśnieniu. Naukowcy dowiedli, że tygodniowo powinno się ćwiczyć przez 75 minut. Daje to 11 minut każdego dnia. W internecie znaleźć można całą masę ćwiczeń fitness, które zajmą nam dokładnie tyle czasu, a dodatkowo dla osób zapracowanych jest to niekiedy jedyna szansa na chwilę zdrowego ruchu. Sprawa ma się jednak jeszcze lepiej, kiedy ćwiczący wydłużą ten czas do 150 minut tygodniowo. Wówczas wystarczy spędzić na aktywności fizycznej pół godziny przez pięć dni w tygodniu. Pokrywa się to z zasadą "trójek", czyli co najmniej trzy razy w tygodniu, przez trzydzieści minut powinniśmy utrzymywać tętno sto trzydzieści. Jest to najzdrowsze dla serca i jak twierdzą specjaliści, wydłuża to życie i to życie w zdrowiu.

Zobacz wideo Jak zacząć biegać? 9 wskazówek

Sport to ochrona przed rakiem czy udarem

Specjaliści przebadali ponad 30 milionów osób i doszli do jednoznacznych wniosków. Osoby, które regularnie uprawiają sport mają mniejsze szanse, by zachorować na raka lub choroby układu krążenia. Gdy grupa badawcza wykonywała ćwiczenia o średniej lub wysokiej intensywności przez 75 minut tygodniowo, ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy spadało o 7 proc., a ryzyko pojawienia się problemów z układem krążenia spadało o 17 proc. Gdy czas ćwiczeń wydłużany był do 150 minut w ciągu tygodnia, ryzyko zachorowania na wspomniane choroby spadało kolejno o 12 proc. i 27 proc. Co ważne, okazało się, że regularna aktywność fizyczna chroni przed konkretnymi nowotworami takimi jak:

  • nowotworami głowy i szyi,
  • białaczką,
  • szpiczakiem,
  • rakiem żołądka,
  • rakiem płuc,
  • rakiem wątroby,
  • rakiem endometrium,
  • rakiem okrężnicy
  • rakiem piersi.

Ćwiczenia pomagają zmniejszyć stany zapalne w organizmie, co jest szczególnie ważne w walce z nowotworami oraz przy chorobach autoimmunologicznych. Regulują także gospodarkę hormonalną, pomagają zadbać o lepszy i zdrowszy sen oraz przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej, a nadwaga oraz otyłość mogą bezpośrednio wpływać negatywnie na pracę narządów. Regularna aktywność fizyczna redukuje również stres, dzięki czemu poprawia się jakość życia. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie takiego rodzaju sportu, który będzie przyjemny i dostosowany do naszych możliwości.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: