Lekarz tłumaczy, jakie są trzy główne przyczyny drętwienia rąk. Sprawdź, czy nie dotyczą ciebie

Drętwienie całych rąk oraz samych dłoni może sygnalizować poważne problemy zdrowotne i nie powinno się tego stanu pod żadnym pozorem ignorować. Istnieją trzy potencjalne powody takiego stanu. Wszystko wyjaśnił w nagraniu lekarz Andrzej Kroszczyński.

Andrzej Kroszczyński jest lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej, który specjalizuje się w bezoperacyjnym leczeniu przepukliny, a do leczenia swoich pacjentów podchodzi holistycznie. Swoją wiedzą dzieli się również w mediach społecznościowych pod nazwą @drkroszczynski, gdzie tłumaczy wszelakie kwestie ortopedyczne. W jednym z ostatnich nagrań poruszył temat drętwienia rąk. Jak się okazuje, istnieją trzy główne powody, dla których tak się dzieje.

Rwa barkowa

Rwa barkowa to inaczej przepuklina kręgosłupa szyjnego, czy też dyskopatia szyjna. Uciska ona na korzenie nerwowe, które odpowiedzialne są za drętwienie rąk. Schorzenia można nabawić się podczas gwałtownie wykonywanych ruchów np. gwałtowne pochylenie i odchylenie głowy oraz całego odcinka szyjnego co dzieje się często w trakcie wypadków komunikacyjnych i samochodowych. Na występowanie dyskopatii wpływają również stany zapalne i reumatoidalne stawów. Przy rwie barkowej ból zazwyczaj promieniuje od szyi do łopatki i powoduje mrowienie w dłoni i przedramieniu.

Co na kolację, aby mieć niski cukier rano? Ważna jest jedna kluczowa zmiana Co na kolację, aby mieć niski cukier rano? Ważna jest jedna kluczowa zmiana

Zespół cieśni nadgarstka

Gdy drętwieją pierwsze trzy palce i połowa serdecznego, można podejrzewać, że powodem jest ucisk nerwu pośrodkowego, występujący przy zespole cieśni nadgarstka. Przyczyną tej neuropatii mogą być zarówno choroby reumatyczne jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy dna moczanowa, jak i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, czy choroby zakaźne lub zawodowe, wynikające z przybierania niewygodnych pozycji na długie godziny np. programiści, czy rzeźnicy.

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Uszkodzenie nerwu łokciowego

To po zespole cieśni nadgarstka druga najczęstsza przypadłość przy bólach kończyn górnych. Jedną z głównych przyczyn powstawania takiego uszkodzenia jest mechaniczny uraz np. złamanie, przeciążenie lub kontuzja. Dotyka to przede wszystkim osoby, które często opierają się na wewnętrznej stronie łokci. Na uszkodzenie tego nerwu narażone są więc osoby pracujące przy komputerze lub wykonujące prace biurowe, oraz nauczyciele, a nawet uczniowie. Do porażenia nerwu łokciowego może dojść również wskutek choroby zwyrodnieniowej stawów, cukrzycy lub nadużywania używek np. alkoholu. W tym przypadku nie drętwieje cała ręka, a jedynie mały palec i połowa serdecznego.

Należy pamiętać, że w przypadku drętwienia kończyn pierwszorzędna jest wizyta u lekarza, ponieważ każda przypadłość wymaga indywidualnego podejścia i odpowiednio dobranego leczenia.

Otyłość u dzieci Jaka matka taka córka? Mamy przenoszą ryzyko otyłości na córki. A co z synami?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: