Wielu z nas boi się wizyty u dentysty, więc przekładamy ją do momentu, aż będziemy odczuwać silny ból. Jeśli jednak chcemy umówić się do dentysty na NFZ, nie powinniśmy zwlekać. Które zęby można wyleczyć na NFZ? Podpowiadamy.
Jeśli z bólem zęba zgłosimy się do przychodni stomatologicznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ, powinniśmy zostać przyjęci jeszcze tego samego dnia. Osoby, które są ubezpieczone, mogą też raz w roku zgłosić się na badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej oraz trzy razy pojawić się na badaniu kontrolnym. Raz w roku mogą też skorzystać z usługi usunięcia kamienia nazębnego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Z pewnymi ograniczeniami możemy również zgłosić się do dentysty na NFZ na leczenie próchnicy. Przednie zęby - od jedynek do trójek - możemy wypełnić plombami chemoutwardzalnymi o lepszej jakości. Dalsze zęby można wypełnić jedynie amalgamatem. Warto również pamiętać, że zawsze możemy skorzystać ze znieczulenia.
Jak podaje portal abczdrowie.pl, darmowe leczenie kanałowe przysługuje nam jedynie przy zębach od jedynki do trójki. Prześwietlenie, które należy wykonać, jest jednak darmowe. Na NFZ można również usunąć zęba jedno i wielokorzeniowego. Możliwe jest również chirurgiczne usunięcie zęba.
Co ciekawe, darmowe leczenie kanałowe wszystkich zębów przysługuje kobietom w ciąży i w okresie połogu. Z kolei dzieciom do 18. roku życia przysługują darmowe plomby na mleczakach i operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba. Mogą też skorzystać z usuwania kamienia nazębnego raz na pół roku.
Darmowe leczenie zębów przez studentów lub odpłatne 30 proc. jest możliwe. Wystarczy umówić się na wizytę w uniwersyteckich poradniach stomatologicznych. Oto lista miast, które proponują tego typu rozwiązanie: