Rumień na twarzy może być powiązany z wieloma schorzeniami. Niektóre z nich nie będą groźne, inne stanowią istotny problem dla organizmu. Bardzo często piekący rumień na twarzy to trądzik różowaty. Na początku pojawia się samo zaczerwienienie. Kolejnym etapem jest bardziej widoczna siatka pajączków, która ostatecznie przekształca się w trądzik, a wówczas występuje także pieczenie. Wtedy na skórze mogą pojawić się nieprzyjemne grudki i krostki. Ważne, by nie ignorować objawów, tylko udać się do lekarza.
Niestety może oznaczać chorobę o charakterze autoimmunologicznym. Inną nazwą jest po prostu toczeń. Jest to bardzo poważne schorzenie, ponieważ jest układowe, tj. choroba w swym przebiegu uszkadza narządy wewnętrzne, struktury i tkanki. Najczęściej dotyka stawów, nerek i skóry. Skąd się bierze rumień na twarzy w kształcie motyla? Tego do końca nie wiadomo. Przyjmuje się genetyczne skłonności w tym zakresie, ale również np. problemy hormonalne. Czasem przyczyną mogą też być czynniki środowiskowe takie, jak palenie papierosów i wystawianie się na działanie dymu papierosowego, wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne i niektóre infekcje.
Odpowiedź jest trudna, bo jak już wiadomo, może być wywoływany przez różne czynniki. Powstaje, gdy dochodzi do nadmiernego rozszerzenia naczynek krwionośnych. Najczęściej występuje jako rumieniec, który szybko znika, gdy przestaną pojawiać się przyczyny go wywołujące takie, jak np. stres, wysiłek fizyczny czy ostre potrawy. Czasem jednak powód może być chorobowy. Rumień bardzo często determinują przyczyny genetyczne, a wówczas wywoływać go mogą np.:
Jeśli rumieniec nie znika i się utrwali, to zaczyna stanowić istotny problem estetyczny. Rumień na twarzy i przyczyny jego powstania są istotne z punktu widzenia późniejszego leczenia.
Na rynku dostępnych jest wiele kremów, ale jeśli problem jest silnie utrwalony, mogą one nie być wystarczające. Dobrze wtedy skorzystać z pomocy dermatologa i specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Jedną z najskuteczniejszych metod jest laseroterapia. Leczenie polega na tym, że wiązka promienia styka się z rumieniem i zamyka naczynka. Po takim zabiegu należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV stosując kremy z dużymi filtrami, a z diety wyłączyć należy alkohol oraz ostre potrawy. W przeciwnym razie rumień może powrócić. Tak więc jeśli pojawi się rumień na twarzy, to jak się go pozbyć nie jest skomplikowane – wymaga tylko konsekwencji i determinacji.
Zobacz też: Domowe sposoby na trądzik. Skuteczne rozwiązania, które pomogą rozprawić się z nieestetycznymi zmianami