Domowe sposoby na trądzik w pierwszej kolejności wykorzystują osoby młode, które w okresie dojrzewania zmagają się z licznymi zmianami na skórze. Trądzik pospolity to powszechnie występująca choroba skóry. Jest charakterystyczna dla okresu pokwitania, jednak należy wyraźnie podkreślić, że trądzik młodzieńczy nie jest jedyną postacią tej dolegliwości. Nieestetyczne zmiany skórne, które mogą znacząco wpłynąć na samoocenę osoby chorej, pojawiają się też u dorosłych. Ich powstawanie jest efektem nadprodukcji sebum, z czym związane jest rogowacenie skóry w obszarze ujścia mieszków włosowych i kolonizacja skóry przez bakterie. W łagodnej postaci, z trądzikiem można walczyć domowymi sposobami.
Niestety, nie da się wskazać jednej skutecznej metody na trądzik. Terapia zawsze jest dobierana indywidualnie do pacjenta i nie dotyczy to wyłącznie leczenia farmakologicznego, ale także domowego. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie wypróbować przynajmniej kilka metod, zanim znajdziemy taką, która zadziała.
Jednym z najskuteczniejszych preparatów, ograniczających objawy trądziku młodzieńczego, jest tonik z ogórków. Żeby go przygotować, wystarczy zetrzeć na tarce jeden średniej wielkości ogórek i wymieszać go z przegotowaną wodą (przestudzoną). W toniku zamaczamy wacik i przemywamy nim twarz.
Dużą skuteczność w walce z trądzikiem wykazuje też maseczka owsiana. Jej przygotowanie jest łatwe - 5 łyżek płatków owsianych mieszamy z 5 łyżkami wody, łyżką miodu i łyżeczką mleka. Po wymieszaniu wszystkich składników, maseczkę nakładamy na zmienione chorobowo miejsca i zostawiamy na 10 minut.
Trądzik u dorosłych najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych, ale nie tylko. W niektórych przypadkach, ropne krosty są objawem nietolerancji lub alergii, wynikają z niewłaściwej pielęgnacji skóry lub są efektem niehigienicznego stylu życia.
Dorośli, zwykle zmagają się z pojedynczymi wykwitami zapalnymi. W takim przypadku, najlepiej sprawdzą się nakładane punktowo maseczki, które wykazują działanie antybakteryjne i wysuszające. Można przygotować je z kwasu acetylosalicylowego (zawartego w aspirynie) lub sody oczyszczonej. Rozgniecioną tabletkę lub pół łyżeczki sody łączymy z wodą w ilości, która pozwoli uzyskać gęstą maź. Następnie smarujemy nią miejsce, w którym pojawił się trądzik.
Trądzik może pozostawić po sobie nieestetyczne blizny, zwłaszcza jeżeli zmiany zapalne były wyciskane. Niestety, ich całkowite usunięcie w warunkach domowych może okazać się niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym skutecznie zmniejszymy widoczność blizn. Jeżeli ślady są świeże, sprawdzi się olej kokosowy. Ta naturalna substancja zawiera cenne kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Intensywnie nawilża skórę i stymuluje produkcję kolagenu.
Przydatny okaże się też sok z cytryny lub ocet jabłkowy. Naturalne kwasy usuwają martwy naskórek, pobudzają procesy regeneracyjne i usuwają skórę. Pamiętaj jednak, że po kilku minutach ocet lub sok należy zmyć.
Pomimo zbliżonej nazwy, trądzik różowaty ma niewiele wspólnego ze swoim pospolitym odpowiednikiem. W tym przypadku, mówimy o chorobie przewlekłej o nieznanej etiologii, która charakteryzuje się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych, głównie na środku twarzy.
Terapia trądziku różowatego wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego (ogólnego i miejscowego). Metody domowe mają jedynie charakter wspomagający i profilaktyczny. Osoby chore powinny unikać czynników, które doprowadzają do zaostrzenia zmian. Mowa o ekspozycji na promieniowanie słoneczne, mróz, silny wiatr i stres. Ważne jest też odpowiednia dieta, w której nie mogą występować potrawy bardzo gorące i bardzo zimne i dania ciężkostrawne. Do zaostrzenia objawów mogą przyczynić się też pikantne przyprawy, czekolada, podroby, przetwory mleczne, ocet oraz niektóre owoce i warzywa.
Zobacz też: Aloes - lekarstwo i kosmetyk prosto z domowego parapetu