Domowe sposoby na katar. Sprawdź jak skutecznie radzić sobie z katarem

Domowe sposoby na katar to pierwsze po co sięgamy, kiedy dopadnie nas ta uciążliwa dolegliwość. Sezon przeziębień w pełni, więc warto znać domowe metody, które pomogą nam uporać się z tą przypadłością. Żeby pozbyć się kataru nie trzeba od razu biec do apteki po różne specyfiki, bo jak się okazuje istnieją domowe sposoby, dzięki którym możemy kutecznie radzić sobie z problemem.

Domowe sposoby na cieknący katar - jak pozbyć się kataru?

Domowe sposoby na katar znane są chyba wszystkim. Kiedy pojawia się wydzielina z nosa natychmiast szukamy sposobu jak ograniczyć jej ilość. Wodnisty katar jest bardzo męczący i uciążliwy. Warto zatem czasami sięgnąć po domowe sposoby na cieknący katar.

Z reguły nieżyt nosa pojawia się przy infekcji górnych dróg oddechowych, bądź też jako objaw alergii. Przeziębienie zazwyczaj objawia się wyciekiem wodnistej, bezbarwnej wydzieliny z nosa, która wraz z rozwijającą się infekcją, może zmienić barwę na żółtą lub zieloną i stać się gęsta. Jeśli dodatkowo pojawi się:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • ból gardła,
  • kaszel,

to może oznaczać, że choroba rozwinęła się i należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby ten dokonał oceny naszego stanu zdrowia i ewentualnie przepisał odpowiednie leki. Zanim jednak uda nam się skontaktować z lekarzem możemy sobie pomóc domowymi sposobami, które ułatwią nam funkcjonowanie z katarem, zwłaszcza tym cieknącym.

Naturalną metodą walki z cieknącym katarem jest przede wszystkim odpowiednia higiena nosa, czyli płukanie i oczyszczanie go. Można do tego używać soli fizjologicznej lub wody morskiej, które są całkowicie bezpieczne, a ponadto udrożniają nos i wypłukują z niego drobnoustroje. Dozwolone jest także używanie kropli do nosa, które zmniejszają obrzęk śluzówki.

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Kolejnym ważnym elementem, który pomaga przy cieknącym katarze są inhalacje np. z olejku mentolowego (należy pamiętać o odpowiednich proporcjach, aby nie podrażnić śluzówki). Warto zaopatrzyć się także w maść majerankową, ponieważ ułatwia ona oddychanie, a ponadto łagodzi ból podrażnionej śluzówki.

Przy tym wszystkim warto także zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu (sprawia to, że wydzielina nie jest tak gęsta i łatwiej wydostaje się na zewnątrz), a także nawilżanie powietrza. 

Sposoby na katar. Czosnek i chrzan pomogą zwalczyć katar

Sposobów do walki z katarem jak się okazuje jest naprawdę dużo. Czasami te najprostsze mogą okazać się najbardziej pomocne. Poniżej przedstawiamy sposoby na katar, do których wystarczy użyć kilku produktów z naszej kuchni.

  • dodaj do potraw ostre papryczki chili lub jalapeno - zawierają one kapsaicynę, czyli związek chemiczny, który ułatwia odśluzowywanie i przeciwdziała niedrożności. To sposób dla osób dorosłych, które lubią pikantne przyprawy,
  • rozgnieć kilka ząbków czosnku na talerzyku i pozostaw w pobliżu łóżka na noc - czosnek zawiera allicynę, która ma właściwości bakteriobójcze,
  • świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego ustaw na talerzyku i wdychaj z bezpiecznej odległości - zawiera on substancję, która pomaga rozrzedzić śluz.

Babcine sposoby na katar u dziecka

Babcine sposoby na katar u dziecka, podobnie jak u osób dorosłych, mogą pomóc w walce z katarem. Jednak w przypadku dzieci, zwłaszcza tych przed ukończeniem 3 roku życia, zastosowanie ich powinno się najpierw skonsultować z lekarzem. Organizm małego dziecka może w różnoraki sposób zareagować na domowe specyfiki. Zanim zdecydujesz się stosować u dziecka babcine sposoby leczenia kataru, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Szybki sposób na katar: czy da się pozbyć kataru w 2 dni?

Czy istnieje szybki sposób na katar? Potocznie mówi się, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni. Wielu z nas chciałoby się jednak pozbyć go jak najszybciej. Jak to zrobić? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jakie są przyczyny występowania kataru i tego w jaki sposób podejdziemy do jego leczenia. W przypadku, gdy katarowi towarzyszą inne objawy, w tym zwłaszcza temperatura, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który z pewnością zaordynuje nam odpowiednie środki, mogące skrócić w znaczący sposób czas choroby.

Zobacz też: Syrop z kwiatu czarnego bzu. Pomoże przy przeziębieniu, ale pamiętaj o jednej zasadzie

Więcej o: