Katar u niemowlaka może wywołać zaniepokojenie, zwłaszcza u młodych rodziców, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół mogący sygnalizować poważniejsze kłopoty ze zdrowiem malucha. Jednak nie w każdym przypadku należy wszczynać alarm. Szczególnie jeżeli chodzi o katar u niemowlaka.
Warto przede wszystkim dowiedzieć się ile trwa katar u niemowlaka w typowym przypadku. Zazwyczaj jest to okres od dziesięciu do nawet czternastu dni. W momencie, kiedy nie towarzyszą mu żadne poważniejsze objawy, spokojnie można wyleczyć tę drobną przypadłość w domowych warunkach - bez składania wizyty lekarzowi.
Częstym powodem udania się z wizytą do lekarza jest pojawienie się zielonego kataru u niemowlaka. Kolor wydzieliny z nosa może być zróżnicowanyi wskazywać nam na przyczynę pojawienia się kataru. Wodnisty katar u niemowlaka czy bardziej gęsta wydzielina może mieć także inne zabarwienie: od żółtego do zielonkawego odcienia. Trzeba zauważyć, że niekoniecznie musi to być oznaką infekcji.
Zielonkawy katar u niemowlaka czy śluz o innym kolorze to efekt normalnej reakcji autoimmunologicznej organizmu. W momencie, kiedy wodnisty katar u niemowlaka gęstnieje w zatokach, to reakcja autoimmunologiczna usuwa z niego infekcje. Katar jest wypełniony bakteriami i wirusami, które przechwytuje. Właśnie dlatego pojawia się zielonkawy katar u niemowlaka, czy śluz w innym kolorze.
W momencie, kiedy pojawia się głęboko zalegający katar u niemowlaka, warto przedsięwziąć poważniejsze środki. Trzeba zauważyć, że nie jest to normalna sytuacja. Dlatego warto wybrać się z maluchem do lekarza, aby dokładnie zdiagnozował przyczynę i zaplanował przebieg leczenia dziecka. W największej liczbie przypadków skutecznym rozwiązaniem na tego typu katar u niemowlaka jest antybiotyk miejscowy czy ogólnoustrojowy.
Głęboko zalegający katar u niemowlaka jest wyjątkowo niepożądanym zjawiskiem. Z jego powodu maluszek może mieć problem nie tylko z prawidłowym oddychaniem, ale także odczuwaniem smaku. Te dwie kwestie mogą mieć wpływ m.in. na spokojny sen czy zmniejszenie apetytu. Głęboko zalegający katar u niemowlaka może być spowodowany:
Dlatego jeżeli głęboko zalegający katar u niemowlaka utrzymuje się przez dłuższy czas, należy to niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.
Są sprawdzone sposoby na to, żeby walczyć z uciążliwą wydzieliną. W takim razie, co na katar u niemowlaka? Pierwszym sposobem na katar u niemowlaka może być inhalacja z soli fizjologicznej. Jest to dobre nie tylko dlatego, że można usunąć śluz z jamy nosowej, ale przy okazji nawilżyć drogi oddechowe niemowląt.
Trzeba pamiętać, że organizm małego dziecka jest niezwykle wrażliwy. Z tego powodu zastanawiając się, co na katar u niemowlaka, trzeba wykluczyć już na samym początku używanie takich substancji, jak na przykład olejki eteryczne. Ich stosowanie może wywołać niepożądane reakcje, jak silny skurcz oskrzeli, co stanowi poważne zagrożenie dla życia dziecka.
Do innych sprawdzonych sposobów na katar - oprócz inhalacji, należy m.in. sól morska, która ułatwia higienę noska nie tylko w okresie choroby, czy krople dla niemowląt. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie wyboru medykamentu z lekarzem, aby było to w pełni bezpieczne.
Niekiedy pojawiają się takie sytuacje, jak katar i kaszel u niemowlaka bez gorączki. Może to być oznaka, że dziecko jest uczulone na pyłki, kurz lub stosowane w domu środki chemiczne. Katar i kaszel u niemowlaka bez gorączki może być również spowodowany tym, że układ odpornościowy malucha nie działa jeszcze tak, jak powinien i dopiero kształtuje swoje reakcje. Nie zmienia to faktu, że w takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem celem ustalenia przyczyny występowania przedłużających się dolegliwości.
W przypadku kataru u niemowlaka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim należy kontrolować to, ile trwa katar wirusowy u niemowlaka. Uciążliwy śluz może utrzymywać się nawet od 10 do 14 dni. To ile trwa katar wirusowy u niemowlaka, będzie także zależne od przedsięwziętych środków - inhalacji, soli morskiej, czy kropli przepisanych przez lekarza. W okresie kiedy dziecko ma katar należy zadbać szczególnie o nawodnienie organizmu, co ułatwi rozrzedzanie i usuwanie śluzu z dróg oddechowych, a także o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu. W zdecydowanej większości przypadków katar nie jest schorzeniem, które powinno wzbudzać większy niepokój, jednak zawsze należy zachować ostrożność i obserwować stan dziecka.
Zobacz też: Krople do nosa - jak działają i po co je stosować?