Zatkany nos to coś czego doświadczył każdy z nas. Wystarczy sezonowa infekcja, aby poczuć efekty tej nieprzyjemnej dolegliwości. Uczucie zatkanego nosa, któremu towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny i inne objawy ogólne, jak: kichanie, kaszel, ból głowy, ból gardła i chrypa, najczęściej wskazuje na infekcję górnych dróg oddechowych, bakteryjną lub wirusową. Jeżeli jednak nieprzyjemnemu objawowi nie towarzyszy katar, przyczyna występowania tego stanu może być inna.
Zatkany nos bez kataru może świadczyć o schorzeniu przewlekłym. Częstą przyczyną takiego stanu jest przewlekłe zapalenie zatok nosowych. Do wystąpienia nieżytu może przyczynić się też alergia. Mówimy wówczas o alergicznym nieżycie nosa. Inne przyczyny zatkanego nosa bez kataru to:
Zatkany nos u dziecka może być konsekwencją przerostu trzeciego migdałka. Na tą dolegliwość często uskarżają się też kobiety w ciąży. W ich przypadku, nieżyt zwykle jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym okresie.
Nieżyt nosa wydaje się być niegroźną dolegliwością. Trzeba jednak wiedzieć, że taki stan może skutkować poważnymi powikłaniami. Zapalenie ucha środkowego, bezdech senny, rozwój podniebienia gotyckiego u dzieci (spowodowany oddychaniem przez usta), niedosłuch u dzieci, wzmożona podatność na infekcje - to tylko niektóre możliwe konsekwencje braku odpowiedniego leczenia.
Bardzo poważnym problemem jest też zatkany nos u niemowlaka. Należy zdać sobie sprawę z tego, że do 1. roku życia, dzieci oddychają wyłącznie przez nos, więc nieleczony nieżyt może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Co na zatkany nos okaże się najlepsze?
Podstawą leczenia jest ustalenie przyczyny zatkanego nosa. W niektórych przypadkach, nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej (np. gdy nieżyt jest spowodowany krzywą przegrodą, polipami lub przerostem trzeciego migdałka). Doraźnie, można sięgnąć po oksymetazolinę - środek w postaci aerozolu, który obkurcza naczynia krwionośne. Wspomagająco warto stosować hipertoniczny roztwór soli morskiej, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odprowadzanie.
W sytuacji, w której nieżyt jest spowodowany działaniem suchego powietrza, warto zastosować sprawdzony trik na zatkany nos - inhalację. Wystarczy zaparzyć wrzątek w ilości wystarczającej do częściowego wypełnienia miski i dodać kilka kropli olejku miętowego lub eukaliptusowego. Sprawdzą się też ciepłe okłady na czoło.
Aby problem nie nawracał, należy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Zobacz też: Domowe sposoby na zatkany nos. Jak sprawić, by katar dokuczał mniej?