Zatkany nos. Jak poradzić sobie z tą przykrą przypadłością?

Zatkany nos to pozornie błaha dolegliwość, która jednak znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Problemy z oddychaniem, zaburzony sen, utrudnione mówienie - to tylko niektóre konsekwencje niedrożności nosa. Jak leczyć zatkany nos? Czy istnieją sprawdzone sposoby?

Zatkany nos bez kataru: główne przyczyny

Zatkany nos to coś czego doświadczył każdy z nas. Wystarczy sezonowa infekcja, aby poczuć efekty tej nieprzyjemnej dolegliwości. Uczucie zatkanego nosa, któremu towarzyszy nadmierna produkcja wydzieliny i inne objawy ogólne, jak: kichanie, kaszel, ból głowy, ból gardła i chrypa, najczęściej wskazuje na infekcję górnych dróg oddechowych, bakteryjną lub wirusową. Jeżeli jednak nieprzyjemnemu objawowi nie towarzyszy katar, przyczyna występowania tego stanu może być inna. 

Zatkany nos bez kataru może świadczyć o schorzeniu przewlekłym. Częstą przyczyną takiego stanu jest przewlekłe zapalenie zatok nosowych. Do wystąpienia nieżytu może przyczynić się też alergia. Mówimy wówczas o alergicznym nieżycie nosa. Inne przyczyny zatkanego nosa bez kataru to:

  • skrzywienie przegrody nosowej (będące wadą anatomiczną lub konsekwencją urazu),
  • polipy w nosie,
  • długotrwała ekspozycja na działanie zimnego i suchego powietrza.

Zatkany nos u dziecka może być konsekwencją przerostu trzeciego migdałka. Na tą dolegliwość często uskarżają się też kobiety w ciąży. W ich przypadku, nieżyt zwykle jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym okresie.

Zatkany nos bez kataru: jak wygląda leczenie?

Nieżyt nosa wydaje się być niegroźną dolegliwością. Trzeba jednak wiedzieć, że taki stan może skutkować poważnymi powikłaniami. Zapalenie ucha środkowego, bezdech senny, rozwój podniebienia gotyckiego u dzieci (spowodowany oddychaniem przez usta), niedosłuch u dzieci, wzmożona podatność na infekcje - to tylko niektóre możliwe konsekwencje braku odpowiedniego leczenia. 

Bardzo poważnym problemem jest też zatkany nos u niemowlaka. Należy zdać sobie sprawę z tego, że do 1. roku życia, dzieci oddychają wyłącznie przez nos, więc nieleczony nieżyt może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Co na zatkany nos okaże się najlepsze?

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Podstawą leczenia jest ustalenie przyczyny zatkanego nosa. W niektórych przypadkach, nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej (np. gdy nieżyt jest spowodowany krzywą przegrodą, polipami lub przerostem trzeciego migdałka). Doraźnie, można sięgnąć po oksymetazolinę - środek w postaci aerozolu, który obkurcza naczynia krwionośne. Wspomagająco warto stosować hipertoniczny roztwór soli morskiej, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odprowadzanie.

Domowe sposoby na zatkany nos

W sytuacji, w której nieżyt jest spowodowany działaniem suchego powietrza, warto zastosować sprawdzony trik na zatkany nos - inhalację. Wystarczy zaparzyć wrzątek w ilości wystarczającej do częściowego wypełnienia miski i dodać kilka kropli olejku miętowego lub eukaliptusowego. Sprawdzą się też ciepłe okłady na czoło. 

Aby problem nie nawracał, należy zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. 

Zobacz też: Domowe sposoby na zatkany nos. Jak sprawić, by katar dokuczał mniej?

Więcej o: