Jakie są objawy zapalenia zatok? Mowa tutaj o pustych przestrzeniach umiejscowionych w okolicach nosa i czoła. Służą produkcji wydzieliny, która pozwala na nawilżanie i oczyszczanie nosa. Jesienią i zimą szczególnie łatwo jest te przestrzenie przesuszyć. Wówczas znacznie łatwiejszą drogę znajdują tu namnażające się wirusy i bakterie.
Czym przejawia się bakteryjne zapalenie zatok? Początkowe objawy nie są specyficzne i szczególnie niepokojące. Możemy zmagać się m.in. z katarem, uczuciem podrażnienia gardła, podwyższoną temperaturą, bólami mięśni i głowy. Początkowo pacjenci podejrzewają, że zaczynają zmagać się ze zwykłym przeziębieniem. Objawy jednak nasilają się, a towarzyszące zapaleniu zatok złe samopoczucie doskwiera chorym coraz bardziej.
Podstawowym symptomem jest ból zatok. Objawy zapalenia mogą być jednak różne w zależności od tego, która z nich została zainfekowana. Wyróżnia się:
Jakie jeszcze symptomy miewa zapalenie zatok? Objawy tego schorzenia to często także kaszel związany ze ściekaniem wydzieliny po jamie gardła. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa silną potrzebę odkrztuszenia tej wydzieliny. Jednocześnie z katarem występuje uczucie zatkanego nosa. Czasami pojawia się też charakterystyczny i nieprzyjemny zapach z ust.
W jaki sposób przebiega ostre zapalenie zatok i czym różni się ono od przewlekłego? Kluczowym czynnikiem jest czas występowania choroby. Wbrew pozorom to ostre zapalenie zatok bywa mniej dokuczliwe. Charakterystyczne dla niego jest to, że pojawia się raz do roku i czas jego trwania nie przekracza 12 tygodni. Przy szybkiej diagnozie i właściwie dobranym leczeniu zapalenie trwa mniej niż 2 tygodnie.
Znacznie trudniejsze do wyleczenia jest przewlekłe zapalenie zatok. Najczęściej jego pojawienie się związane jest z brakiem leczenia lub niewłaściwym leczeniem zapalenia ostrego. Lekoterapia nie daje tu właściwych rezultatów, objawy są długotrwałe i powracające. Mówimy przy tym o chorobie trwającej powyżej 12 tygodni; pojawiają się tu epizody nagłego pogorszenia stanu pacjenta.
Niewłaściwie leczone lub nieleczone przewlekłe zapalenie zatok może doprowadzić do groźnych chorób takich, jak ropień mózgu, zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych, ropień podtwardówkowy, ropień nadtwardówkowy, ropień oczodołu, zapalenie ucha, zapalenie kości czaszki, obrzęk powiek czy zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej. Nie można lekceważyć zapalenia zatok, a w przypadku nawracającej lub przewlekłej choroby konieczna jest konsultacja z lekarzem w wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zaniedbanie tych dolegliwości może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Zobacz też: Tylko katar czy już zapalenie zatok - można to samodzielnie ocenić?
Dlaczego pojawia się zapalenie zatoki? Przyczyny mogą być bardzo różne: od zwykłego przeziębienia, przez alergie, zmiany pourazowe, polipy i wady anatomiczne. Diagnoza odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, czasami towarzyszą im też badania laboratoryjne.
W jaki sposób leczy się zapalenie zatoki? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że podjęcie leczenia jest konieczne. Bez tego objawy będą nawracać, dodatkowo grozić nam będą wymienione wcześniej komplikacje. Podstawą leczenia w przypadku zakażenia bakteryjnego jest antybiotykoterapia. Towarzyszą jej leki przeciwbólowe i rozrzedzające wydzielinę z nosa. Leczenie zalecone przez lekarza warto wspomagać irygacją oraz inhalacjami. Często stosuje się też ciepłe okłady na głowę.