Płukanie gardła solą - czy ma sens? Sprawdzamy skuteczność dawnych metod leczenia

Płukanie gardła solą to metoda znana od lat. Stosowali ją głównie nasi dziadkowie, którzy uważali, że w ten sposób są w stanie wyleczyć infekcję. Jednak czy to prawda? Czy dawny sposób walki z chorobami gardła ma sens? Sprawdzamy.
Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Zbliżająca się jesień może zwiastować pierwsze problemy zdrowotne. Zmiana temperatury, wietrzne i deszczowe dni, to często przyczyna infekcji. Część z nich objawia się bólem gardła. Jak sobie z nim radzić? Które domowe sposoby są skuteczne? Sprawdzamy.

Płukanie gardła solą. Czy ma sens ta domowa metoda naszych babć i dziadków?

Ból gardła najczęściej jest objawem chorobowym i choć nie zawsze wiąże się z infekcją górnych dróg oddechowych, to jednak zawsze jest uciążliwy. Przyczyn może być wiele, natomiast najczęściej samo odczuwanie bólu jest ściśle związane z rozwijającym się stanem zapalnym. Może zwiastować początki anginy, grypę lub zwyczajne przeziębienie. Jak sobie z nim radzić w domowych warunkach?

Choć każdą odczuwalną zmianę w kondycji zdrowotnej powinniśmy konsultować z lekarzem, to jednak są sytuacje, kiedy ból przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy poszukujemy szybkich i domowych rozwiązań. Jednym z nich jest metoda stara jak świat. Stosowana nie tylko przez naszych dziadków, ale także znacznie wcześniej.

To płukanie gardła solą. Ale czy ma sens i czy działa? Jak wiemy, sól ma między innymi działanie odkażające oraz konserwujące. Ta pierwsza zasada sprawia, że możemy używać jej także poza kuchnią. Jednak aby płukanie gardła solą było skuteczne i bezpieczne należy wykonać odpowiedni roztwór. Dzięki niemu nie tylko zwalczymy bakterie wywołujące stan zapalny, ale również ograniczymy występujący w gardle obrzęk.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Płukanie gardła solą. Jak przygotować leczniczy roztwór. Przepis krok po kroku

Aby płukanie gardła solą było skuteczne, a zarazem bezpieczne należy sporządzić roztwór, który będzie miał odpowiednie proporcje. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do podrażnienia śluzówki i zaostrzenia objawów. Poniżej podajemy przepis na roztwór soli, który zwalczy ból gardła.

Składniki:

  • szklanka letniej, przegotowanej wody,
  • łyżeczka soli.

Do wody wsypujemy sól i mieszamy, aż się rozpuści. Płuczemy gardło. Czynność wykonujemy do trzech razy dziennie. Ważne, aby użyta woda nie była zimna, zbyt niska temperatura może rozwinąć stan zapalny.

Więcej o: