Płukanie gardła solą - czy ma sens? Sprawdzamy skuteczność dawnych metod leczenia

Płukanie gardła solą to metoda znana od lat. Stosowali ją głównie nasi dziadkowie, którzy uważali, że w ten sposób są w stanie wyleczyć infekcję. Jednak czy to prawda? Czy dawny sposób walki z chorobami gardła ma sens? Sprawdzamy.
Zobacz wideo To tylko chrypka? Czasem jest objawem poważnych problemów zdrowotnych

Zbliżająca się jesień może zwiastować pierwsze problemy zdrowotne. Zmiana temperatury, wietrzne i deszczowe dni, to często przyczyna infekcji. Część z nich objawia się bólem gardła. Jak sobie z nim radzić? Które domowe sposoby są skuteczne? Sprawdzamy.

Rak jelita grubego jest obecnie jednym z najczęstszych, a rak trzustki jednym z najtrudniejszych do leczenia. Naukowcy cały czas szukają skutecznych sposobów ich niszczenia Jeśli masz takie objawy, lepiej zgłoś się do lekarza. Mogą wskazywać na nowotwór

Płukanie gardła solą. Czy ma sens ta domowa metoda naszych babć i dziadków?

Ból gardła najczęściej jest objawem chorobowym i choć nie zawsze wiąże się z infekcją górnych dróg oddechowych, to jednak zawsze jest uciążliwy. Przyczyn może być wiele, natomiast najczęściej samo odczuwanie bólu jest ściśle związane z rozwijającym się stanem zapalnym. Może zwiastować początki anginy, grypę lub zwyczajne przeziębienie. Jak sobie z nim radzić w domowych warunkach?

Choć każdą odczuwalną zmianę w kondycji zdrowotnej powinniśmy konsultować z lekarzem, to jednak są sytuacje, kiedy ból przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy poszukujemy szybkich i domowych rozwiązań. Jednym z nich jest metoda stara jak świat. Stosowana nie tylko przez naszych dziadków, ale także znacznie wcześniej.

To płukanie gardła solą. Ale czy ma sens i czy działa? Jak wiemy, sól ma między innymi działanie odkażające oraz konserwujące. Ta pierwsza zasada sprawia, że możemy używać jej także poza kuchnią. Jednak aby płukanie gardła solą było skuteczne i bezpieczne należy wykonać odpowiedni roztwór. Dzięki niemu nie tylko zwalczymy bakterie wywołujące stan zapalny, ale również ograniczymy występujący w gardle obrzęk.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jakie choroby może wywęszyć swym doskonałym nosem pies? Na liście są nie tylko nowotwory i COVID-19, ale także migrena, ataki paniki, niski poziom cukru we krwi czy napady padaczkowe. Jakie choroby potrafi wywęszyć pies? Lista jest dłuższa niż się spodziewasz

Płukanie gardła solą. Jak przygotować leczniczy roztwór. Przepis krok po kroku

Aby płukanie gardła solą było skuteczne, a zarazem bezpieczne należy sporządzić roztwór, który będzie miał odpowiednie proporcje. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do podrażnienia śluzówki i zaostrzenia objawów. Poniżej podajemy przepis na roztwór soli, który zwalczy ból gardła.

Składniki:

  • szklanka letniej, przegotowanej wody,
  • łyżeczka soli.

Do wody wsypujemy sól i mieszamy, aż się rozpuści. Płuczemy gardło. Czynność wykonujemy do trzech razy dziennie. Ważne, aby użyta woda nie była zimna, zbyt niska temperatura może rozwinąć stan zapalny.

Więcej o: