Pierwszy na świecie przypadek jednoczesnego zakażenia COVID-19, HIV i małpią ospą

36-latek z Włoch jest pierwszą osobą, u której potwierdzono jednoczesną infekcję trzema różnymi wirusami. Po powrocie z urlopu w Hiszpanii u mężczyzny wykryto koronawirusa, wirusa HIV oraz wirusa małpiej ospy.

36-letni mieszkaniec Sycylii spędził pięciodniowe wakacje w Hiszpanii. Po dziewięciu dniach od powrotu z podróży zgłosił się do lekarza z powodu niepokojących objawów, jakie u niego wystąpiły.

COVID-19, HIV i małpia ospa naraz. Takiego przypadku jeszcze nie było

Bolało go gardło, miał gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych, odczuwał silne osłabienie, a po pewnym czasie zauważył wysypkę na ciele — na ramionach, nogach, twarzy oraz pośladkach.

Poddano go testom na obecność koronawirusa, a ze względu na zmiany skórne wykonano badanie pod kątem wirusa małpiej ospy, a także wirusa HIV. Wszystkie wyniki okazały się pozytywne. W organizmie pacjenta stwierdzono aż trzy różne patogeny.

"Wcześniej nie zanotowano podobnego przypadku" — zapewniają naukowcy z Uniwersytetu w Katanii, którzy opisali historię tego pacjenta na łamach czasopisma medycznego "Journal of Infection".

Potwierdzono, że można być zakażonym jednocześnie koronawirusem, małpią ospą i HIV

Mężczyzna był dwukrotnie szczepiony przeciwko COVID-19, a w styczniu 2022 zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem. We wrześniu 2021 roku badał się na obecność wirusa HIV, ale wówczas wynik testów był negatywny. Podczas rozmowy z lekarzami potwierdził, że w trakcie pobytu w Hiszpanii miał kontakty płciowe z innymi osobami i nie stosował żadnych zabezpieczeń.

Po sześciu dniach pobytu w Szpitalu Uniwersyteckim San Marco w Katanii pacjent został wypisany z oddziału zakaźnego. Skierowano go na domową izolację. W jego organizmie nie wykazano obecności SARS-CoV-2, ale wynik testu na wirusa małpiej ospy był pozytywny nawet po 8 dniach od zakończenia hospitalizacji. Intensywność krost i zmian skórnych stopniowo się zmniejszała, a jego stan ulegał poprawie.

Dopiero po wygojeniu się większości pęcherzyków na ciele, można było podjąć leczenie antyretrowirusowe, by zacząć walkę z wirusem HIV.

Objawy skórne, które wystąpiły u zakażonego małpią ospą, COVID-19 i HIV

Mężczyzna, u którego rozpoznano zakażenie małpią ospą, COVID-19 i wirusem HIV, zgodził się na publikację zdjęć z objawami skórnymi, jakie się u niego pojawiły. Wysypka zaczęła samoistnie ustępować po kilku dniach, ale na skórze pacjenta nadal dostrzegalne są blizny i strupy.

Objawy skórne u zakażonego wirusem małpiej ospy, HIV i SARS-CoV-2. 36-letni Włoch jest pierwszą osobą na świecie, u której potwierdzono jednoczesne zakażenie trzema wirusami naraz.Objawy skórne u zakażonego wirusem małpiej ospy, HIV i SARS-CoV-2. 36-letni Włoch jest pierwszą osobą na świecie, u której potwierdzono jednoczesne zakażenie trzema wirusami naraz. Journal of Infection/ Uniwersytet w Katanii (open access)

Pandemia COVID-19 i epidemia małpiej ospy. Wywiad z pacjentem ma teraz kluczowe znaczenie

Zdaniem lekarzy z Katanii objawy zakażenia koronawirusem pod wieloma względami mogą wykazywać podobieństwo do infekcji wirusem małpiej ospy, dlatego uczulają personel medyczny na to, by na obecnym etapie pandemii zwracać szczególną uwagę na przeprowadzanie szczegółowych rozmów z pacjentami, by jak najszybciej postawić prawidłową diagnozę.

W przypadku tzw. koinfekcji, czyli jednoczesnego zakażenia różnymi czynnikami chorobotwórczymi, np. wirusami, wywiad z pacjentem może mieć kluczowe znaczenie — podkreślają medycy.

Na świecie potwierdzono już około 32 tys. zakażeń wirusem małpiej ospy od maja 2022 roku. Od początku pandemii wykryto około 600 mln przypadków COVID-19.

źródło: Journal of Infection / Der Spiegel

Więcej o: