Biały nalot na gardle: przyczyny występowania. Jak się go leczy?

Biały nalot na gardle może być objawem chorób ze stanem zapalnym błony śluzowej gardła, wywołanym infekcją bakteryjną. Może też wskazywać na niektóre choroby wirusowe, więc nie można go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli równolegle pojawiają się inne niepokojące symptomy. Co oznaczają białe kropki na gardle? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Biały nalot na gardle: najczęstsze przyczyny

Biały nalot na gardle może pojawić się w przebiegu błahego przeziębienia. Jeżeli jednak pojawia się także na migdałkach, a w raz z nim pojawiają się też inne objawy, może wskazywać na poważniejszą chorobę.

Czy biały nalot na migdałkach to angina? To możliwe. Występowanie nalotu na gardłach i migdałkach zwykle wskazuje na zakażenie bakteriami z rodzaju paciorkowców o potencjale ropotwórczym. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają do wystąpienia anginy zakaźnej (ropnej). Trzeba jednak wiedzieć, że objaw ten towarzyszy także mononukleozie zakaźnej. Oba schorzenia charakteryzują się podobnym przebiegiem, ale inną patogenezą. Angina jest chorobą bakteryjną, natomiast mononukleoza - wirusową. Co za tym idzie, wymagają innego leczenie.

W przebiegu tych dolegliwości pojawiają się "grypowe" symptomy:

  • ból gardła, któremu towarzyszą problemy z przełykaniem,
  • utrata apetytu,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • ból węzłów chłonnych 
  • gorączka. 
Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Badanie przedmiotowe ujawni powiększone, zaognione migdałki z białym nalotem i powiększone węzły chłonne - podżuchwowe i szyje.

Biały nalot na gardle pojawia się także w przebiegu innych dolegliwości, takich jak:

  • wirusowe zapalenie gardła - jeżeli biały nalot pojawia się bez gorączki, najprawdopodobniej mamy do czynienia z łagodną infekcją wirusową. Biały nalot na tylnej ścianie gardła dla infekcji, w przebiegu których pojawia się gęsty, ropny katar;
  • cytomegalia - to wirusowa choroba zakaźna, w przebiegu której dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego migdałków z obecnością ropnych nalotów w gardle.

W rzadkich przypadkach, ropny nalot wskazuje na anginę Plauta-Vincenta. Ta rzadka choroba bakteryjna objawia się obecnością szarawego nalotu na migdałku (zazwyczaj tylko na jednym) i błoniasto-wrzodziejących zmian. Tym symptomom mogą towarzyszyć stany podgorączkowe, powiększenie węzłów chłonnych (po jednej stronie) i dolegliwości bólowe w obszarze gardła. 

Jak pozbyć się białego nalotu na gardle?

Nalot nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Oznacza to, że jego leczenie wymaga wdrożenia terapii podstawowej jednostki chorobowej, czyli tej, która wywołała objaw. Biały nalot zniknie, gdy infekcja zostanie wyleczona.  

Zobacz też: Ropień okołomigdałkowy, czyli jedno z najczęstszych powikłań anginy

Więcej o: