Domowe sposoby na ból gardła. Po pierwsze nawilżenie

Przede wszystkich trzeba dbać o nawilżanie gardła. Gorąca herbata z miodem, cytryną czy imbirem to klasyk. Kilka razy dziennie płukajmy gardło roztworem soli lub ziołami. Ale jeśli nic nie pomaga, pozostaje nam wizyta u lekarza.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Ból gardła może mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze jesteśmy w stanie sami sobie z poradzić z tą dolegliwością. Jeżeli bowiem jest to infekcja bakteryjna, domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne (zwykle konieczny jest antybiotyk). Infekcja wirusowa gardła to kilka-kilkanaście dni bólu. Możemy mieć też podrażnione gardło przez kwaśną treść żołądkową, jeżeli cierpimy na refluks, co zwykle wiąże się z  uczuciem pieczenia.

Ponadto przedłużający się silny ból gardła powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, który postawi diagnozę i zaproponuje leki. Niemniej jednak domowe sposoby na gardło mają na celu przynieść nam ulgę, zmniejszyć dyskomfort i ułatwić powrót do zdrowia. Zatem, po jakie środki najlepiej sięgnąć, aby sobie rzeczywiście pomóc?

Domowe sposoby na ból gardła

  • Popijanie ciepłych płynów

Może to być czarna herbata, herbatka ziołowa, czy rosół. Gorąco rozszerza naczynia krwionośne, pomaga też rozrzedzić zalegającą w gardle wydzielinę, a płyny oczyszczają błonę śluzową dróg oddechowych. Dobrze jest pić gorące napoje z dodatkiem miodu, soku z cytryny, a także imbiru. Przydatne są też co ostrzejsze przyprawy, takie jak cynamon czy gałka muszkatołowa, które stymulują produkcję śliny, poprawiając w ten sposób nawilżenie oraz ułatwiając usuwanie śluzu z gardła.

A co z radą: spróbuj zimnych napojów, spróbuj lodów. Lekarze z Cleveland Clinic nie mówią nie. Proponują, aby spróbować i zimnego i ciepłego, aby sprawdzić, co jest dla nas lepsze.

  • Płukanie gardła

To dość powszechna rada, zaliczana do tak zwanych "babcinych rad". Płukanki można zrobić z soli kuchennej (czasem się to odradza, ponieważ sól podrażnia gardło), z sody oczyszczonej, a także z ziół. Słona woda pomaga zmniejszyć obrzęk gardła. Soda oczyszczona działa kojąco na gardło, rozrzedza śluz i pomaga, jeśli za ból gardła odpowiedzialny jest refluks.

Poleca się też płukanki ziołowe, najlepiej z rumianku, tymianku lub szałwii. Zioła działają bakteriobójczo, ściągająco, kojąco oraz nawilżają błonę śluzową gardła.

  • Nawilżanie

Tutaj pomocna jest para, którą wdychamy podczas kąpieli. Ale najlepiej jest zrobić sobie inhalacje. Do miski z gorącą wodą dodajemy zioła lub sól (lub też zostawiamy samą wodę), nachylamy się nad nią i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wdychając parę nawilżamy gardło i nos, co powinno nam nieco pomóc.

Czego nie stosować, gdy boli nas gardło? Nie zaleca się ani płukanej z octem jabłkowym, ani olejków eterycznych. Powinniśmy ponadto unikać suchego powietrza oraz palenia papierosów. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Kiedy iść do lekarza z bólem gardła?

Niestety domowe sposoby nie zawsze działają i choroba może się zaostrzyć. Nie zwlekaj z pójściem do lekarza gdy:

  • ból gardła jest silny i trwa już zbyt długo, a także gdy zaczyna się rozprzestrzeniać
  • zaczynasz mieć problemy z połykaniem lub otwieraniem ust
  • odczuwasz duszności
  • całkiem straciłeś głos, masz sporą chrypkę
  • z tyłu gardła pojawił się biały nalot lub wysypka
  • masz wysoką gorączkę, dreszcze, nadmiernie się pocisz
  • kaszlesz krwią lub zauważasz krew w ślinie.
  • masz powiększone węzły chłonne lub grudki na szyi
Więcej o: