Nie musisz ćwiczyć codziennie, liczy się tylko intensywność i czas trwania treningu

Ogólnie rzecz biorąc, 75 minut intensywnej aktywności w tygodniu przynosi podobne korzyści zdrowotne, co 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Nie jest przy tym istotne, czy ćwiczymy regularnie kilka dni w tygodniu, czy tylko w weekend. Ważny jest raczej rodzaj i całkowity czas wykonywania ćwiczeń, a nie liczba sesji w tygodniu - sugerują najnowsze badania.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Aby sprawdzić, jaka forma ćwiczeń jest najlepsza dla naszego zdrowia, międzynarodowa grupa badawcza przez 10 lat śledziła aktywność fizyczną ponad 350 tys. osób, a następnie oceniła stan ich zdrowia. Celem tych badań było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy aby zachować dobrą formę i chronić zdrowie musimy ćwiczyć codziennie, czy też wystarczy jedna solidna porcja ćwiczeń raz w tygodniu. Tym, co sprawdzali naukowcy, była śmiertelność z wszystkich przyczyn, w tym z powodu chorób układu krążenia i z powodu raka. Analizy statystyczne przeprowadzono w kwietniu 2022 roku. Z wynikami tych badań można się zapoznać na łamach czasopisma "JAMA Internal Medicine".

Jak sugerują badania, dla naszego zdrowia nie ma większej różnicy, czy ćwiczymy raz w tygodniu, czy rozkładamy wysiłek fizyczny na kilka dni. Najważniejsze jest nie to, jak często ćwiczymy, tylko ile i jak intensywnie. Chodzi o to, aby tego wysiłku było odpowiednio dużo.

Ile powinniśmy ćwiczyć dla zdrowia?

Aby zadbać o zdrowie serca i zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, powinniśmy zadbać o ruch. Zalecenia mówią o co najmniej 150 minutach umiarkowanej aktywności fizycznej na tydzień. Nie musimy przy tym ćwiczyć na siłowni, aby osiągnąć odpowiednie rezultaty i wspierać nasze zdrowie. Równie dobrze możemy pójść na spacer (byleby był dość energiczny), pojeździć rekreacyjnie na rowerze lub zagrać z kimś w tenisa. Jeżeli wolimy intensywniej poćwiczyć, na przykład pobiegać czy pograć w piłkę, wystarczy robić to przez 75 minut w tygodniu.

Niezależnie od wyników badań opublikowanych kilka dni temu w "JAMA Internal Medicine" eksperci ds. zdrowia National Health Service (NHS - wspólna nazwa dla trzech publicznych systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) przypominają, że dorosłe osoby powinny codziennie mieć jakiś rodzaj aktywności fizycznej, w tym ćwiczenia siłowe. Takie ćwiczenia siłowe to może być joga, pilates lub cięższa praca w ogrodzie. Trzeba maksymalnie skracać czas, podczas którego pozostajemy w bezruchu, czy to wykonując jakąś pracę, czy też oglądając telewizję. Dorośli powinni pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, ramiona).

Umiarkowana aktywność obejmuje takie czynności jak: szybki marsz, aerobik wodny, jazda na rowerze, taniec, tenis deblowy, pchanie kosiarki podczas prac w ogrodzie, wędrówki i jazda na rolkach. Takie przykłady podaje NHS, ale oczywiście możemy być aktywni na inne sposoby i uprawiać najróżniejsze dyscypliny sportu.

Natomiast pływanie, szybka jazda na rowerze lub po górkach, chodzenie po schodach, aerobik, gimnastyka i takie sporty jak piłka nożna, rugby, siatkówka i hokej oraz sztuki walki zapewnią nam odpowiednią porcję intensywnego wysiłku.

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz tylko w weekend, czy rozkładasz ćwiczenia na cały tydzień, postaraj się o 150 minut aktywności o umiarkowanej intensywności każdego tygodnia

- apelują eksperci.

Zobacz wideo Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie... odmładzające!

Źródła: BBC news, nhs.uk, JAMA Network

Więcej o: