Ból kręgosłupa piersiowego. Jakie ćwiczenia mogą pomóc uporać się z bólem?

Ból kręgosłupa piersiowego to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących zwyrodnieniom kręgosłupa. Jak sobie poradzić z uciążliwymi dolegliwościami towarzyszącymi zmianom zwyrodnieniowym?

Zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego może mieć wiele przyczyn. U dorosłych jest on najczęściej konsekwencją przebytego urazu, przeciążenia lub powstałych zmian zwyrodnieniowych (zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego). Może być on także dolegliwością towarzyszącą chorobom narządów wewnętrznych: płuc czy serca. Co ważne, na ból kręgosłupa piersiowego często uskarżają się także dzieci, które muszą nosić ciężkie plecaki, co negatywnie odbija się na kondycji właśnie tego odcinka kręgosłupa.

Ból kręgosłupa piersiowego. Objawy towarzyszące

Ból kręgosłupa piersiowego często nie występuje samodzielnie. Towarzyszyć mu mogą także inne niepokojące objawy, które powinny skłonić chorego do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Wśród najczęstszych przypadłości towarzyszących bólowi odcinka piersiowego kręgosłupa wymienia się m.in.:

  • ból pleców między łopatkami,
  • trudności i ból przy oddychaniu,
  • napady bólu kręgosłupa pojawiające się w nocy,
  • drętwienie kończyn górnych
  • osłabienie mięśni.

Pojawienie się części lub wszystkich tych objawów jest sygnałem do podjęcia szczegółowej diagnostyki w zakresie schorzeń kręgosłupa. Najczęściej pacjenci tacy trafiają pod opiekę ortopedów, którzy po wykonaniu szeregu badań, w tym także tych obrazowych są w stanie określić przyczynę powstania dolegliwości. Od tego zależy w pełni to jaki charakter będzie miała prowadzona terapia. 

Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy, czyli sposób na ulgę w bólu

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy to nie tylko forma rehabilitacji i walki o powstrzymanie choroby kręgosłupa, ale także sprawdzony sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia porcja ruchu i aktywności jest w stanie wspomóc kondycję kręgosłupa i uchronić nas przed jego uciążliwym bólem. Pacjentom chorym na zwyrodnienia i inne dolegliwości układu ruchowego zaleca się zawsze dużo umiarkowanej aktywności, która pozwala na długi czas zachować sprawność mięśni i całego układu ruchu, którego kręgosłup jest najważniejszym elementem. Wskazówki w tym zakresie możemy otrzymać od fizjoterapeuty. Najprostsze ćwiczenia na kręgosłup piersiowy możemy wykonać samodzielnie we własnym domu:

  1. Stań w rozkroku, ręce rozłóż na boki na wysokości ramion, następnie płynnym ruchem wykonaj skręt tułowia raz w jedną, a raz w drugą stronę. Wykonaj 10 powtórzeń w 3 seriach.
  2. Uklęknij na macie, podeprzyj się wyprostowanymi rękami, plecy utrzymuj prosto. Następnie wykonaj tzw. koci grzbiet, po kilku sekundach postaraj się zmienić pozycję tak, aby maksymalnie wypiąć pośladki ku górze. Wykonaj 10 powtórzeń w 2 seriach.

Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowy?

Ból kręgosłupa najbardziej uciążliwy bywa podczas snu. Trudno jest bowiem znaleźć odpowiednią pozycję, która dawałaby pacjentowi komfort. Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowy? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni materac, który będzie dopasowywał się do kształtu ciała i zapewni podparcie kręgosłupowi na całej jego długości. Aby nieco złagodzić objawy bólu kręgosłupa, można wykonać kilka ćwiczeń przed położeniem się spać, a także skorzystać z alternatywnych metod walki z bólem jak np. kinesiotaping, czyli wykorzystanie specjalnych taśm, które naklejone w określony sposób na ciało mogą w znaczący sposób poprawić jakość funkcjonowania pacjenta. Oklejanie taśmami ma na celu wspomaganie pracy mięśni i korygowanie ustawienia stawów. Dzięki temu zwiększa się zakres ruchu mięśni i stawów, a bodźce bólowe nie są tak intensywne. 

Zobacz też: Wypadnięcie dysku - leczenie domowe, objawy, ćwiczenia

Więcej o: