Więcej treści o zdrowym trybie życia znajdziesz na Gazeta.pl
Ruch to zdrowie. Do tego nikogo nie trzeba przekonywać. Ale nie każdy musi biegać w maratonach, grać w squasha czy spalać tkankę tłuszczową podczas intensywnej tabaty. Jeśli mamy mniej energii, jesteśmy starsi, musimy zaakceptować siebie i znaleźć aktywność idealną dla nas.
Trzeba zaakceptować siebie, codziennie poświęcić kilka-kilkadziesiąt minut, w zależności od tego, na jakim jesteśmy etapie, na aktywność
- radziła Ola Żelazo w "Dzień dobry TVN".
Może to być rower, pływanie, zejście na matę. Trzecia porada to znaleźć wsparcie osób nam bliskich, nawet na grupach facebookowych. Kogoś, komu będzie można się pożalić, jeśli to jest domownik, to idealnie
- wyliczyła ekspertka.
Ćwiczenia dla seniorów nie powinny być trudne. Szczególnie pierwsze treningi powinny opierać się na prostych powtórzeniach, łagodnych zgięciach czy skrętach. Ćwiczenia dla seniorów warto rozpocząć od kilku długich wdechów i wydechów. Te świetnie pomogą się zrelaksować, uspokoić oddech i przygotować na dalszy wysiłek.
Stajemy prosto, rozstawiamy nogi na szerokość bioder. Ręce opuszczamy wzdłuż ciała. Zamykamy oczy i głęboko oddychamy. Już pięć głębokich wdechów pozwoli poczuć się lepiej.
Następnie wykonujemy kilka krążeń głową. Pilnujemy ustawień stóp na szerokości bioder, barki opuszczamy, nie spinamy ciała, ramiona i barki trzymamy jak najdalej od uszu. Rozpoczynamy ruch głową. Ma być bardzo wolny. Ćwiczenie wykonujemy na dwie strony.
Co dalej? Oto przykładowy zestaw ćwiczeń:
Na początek to naprawdę wystarczy!
Konkretnych ćwiczeń dla seniorów możemy szukać w sieci, na przykład na kanale Oli Żelazo. To świetny pomysł właśnie dla tych, którzy preferują łagodniejszą aktywnością fizyczną. Ćwiczenia Oli Żelazo to treningi pilates, jogi czy zdrowy kręgosłup. Oto kilka przykładów.
Zdrowe lędźwie - pilates -15 minut
Joga na lepsze trawienie – 14 minut
Ćwiczenia dla otyłych i seniorów 60+ - 33 minut