Czkawka u noworodka. Co jest przyczyną tego odruchu i kiedy powinien on zaniepokoić rodziców?

Czkawka u noworodka to niezwykle uciążliwe skurcze przepony i mięśni klatki piersiowej, rytmicznie się powtarzające. Występują one z różnych powodów, ale zazwyczaj nie trwają długo i samoistnie ustępują. W większości przypadków przyczyną jej pojawienia się jest przepełnienie żołądka, ale może być także objawem chorobowym.

Częsta czkawka u noworodka

Czkawka u noworodka to jedna z tych rzeczy, które w młodych rodzicach wzbudzają niepokój. Narodziny dziecka są wydarzeniem oczekiwanym z niecierpliwością, dlatego już od pierwszych chwil nie spuszcza się go z oka. Cały czas wnikliwie obserwuje się i zapamiętuje jego odruchy oraz zachowania. Każdy gest, który wydaje się odchyleniem od normy, najczęściej wzbudza niepokój. Na szczęście, tylko niewielki procent odmiennych sytuacji może być podstawą do niepokoju, większość to normalne zachowania prawidłowo rozwijającego się młodego organizmu. Jedną z sytuacji, która może budzić kontrowersje, jest częsta czkawka u noworodka, którą nie zawsze można szybko opanować. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ale jedynie zmian niektórych nawyków.

Jak pozbyć się czkawki? Sprawdzone metody i przyczyny powstawaniaJak wyleczyć się z czkawki? Tego sposobu nie znaliście

Czkawka u noworodka po jedzeniu

Czkawka zasadniczo nie jest niczym nadzwyczajnym nawet u niemowlęcia. Przyszłe mamy, będąc jeszcze w ciąży, nieraz doświadczają rytmicznych skurczy brzucha, będących skutkiem czkawki u nienarodzonego jeszcze dziecka. Nie jest to niepokojące, jeżeli trwa krótko i samoistnie przechodzi. Może być jednak dość niekomfortowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Po jego narodzinach również można zaobserwować podobne zachowanie. Czkawka u noworodka po jedzeniu  wynika najczęściej z łapczywie połykanego pokarmu.

Jest ona nagłym i mimowolnym skurczem przepony oraz mięśni międzyżebrowych. To zjawisko poprzedzone jest nagłym zamknięciem głośni i wydaniem specyficznego dźwięku (spowodowanego przerwaniem przepływu powietrza do płuc). Czkawka u noworodka po karmieniu trwa najdłużej do kilku minut, a następnie znika bez śladu. Jak już zostało to wyjaśnione, najczęstszą przyczyną pojawienia się czkawki u niemowlęcia jest zbyt szybko jedzony posiłek. Może ona również być efektem innych zdarzeń, np.:

  • gwałtownego ochłodzenia ciała
  • głośnego i intensywnego śmiechu.

Czkawka u noworodka po wypiciu mleka częściej występuje u wcześniaków, które mają jeszcze niezbyt dojrzały układ nerwowy. Do 28. dnia życia maluszka, to zjawisko jest całkowicie normalne i nie powinno budzić niepokoju. W miarę dojrzewania układu nerwowego czkawka staje się coraz rzadsza, aż do sporadycznego występowania tylko w szczególnych okolicznościach.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Sposoby na czkawkę u noworodka

Czkawka u noworodka występuje po zbyt szybkim jedzeniu, dlatego zarówno podczas karmienia naturalnego, jak i mlekiem modyfikowanym, warto zastanowić się, czy maluszek jest ułożony w prawidłowej pozycji do karmienia. Trzeba także sprawdzić, czy nie połyka nadmiernej ilości powietrza. Obydwie te sytuacji mogą być przyczyną pojawienia się czkawki, która może sprawiać dziecku dyskomfort. Jakie są sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka? Najlepszym wyjściem jest częsta, ale delikatna zmiana pozycji ciała maleństwa. Pozycja pionowa umożliwi pozbycie się powietrza z pełnego żołądka.

Czkawka to uciążliwa, ale najczęściej niegroźna dolegliwość, która świadczy o podrażnieniu przeponyCzkawka u dziecka i u dorosłych - przyczyny i sprawdzone sposoby na czkawkę

Czkawka u noworodka: kiedy należy ją leczyć?

Ta przypadłość pojawia się u noworodków od kilku do kilkunastu razy dziennie i ma związek z niedoskonałością oraz niedojrzałością układu nerwowego maluszka. Jest stanem fizjologicznym i najczęściej nie wzbudza w rodzicach niepokoju. Jednak częsta czkawka u noworodka może spowodować rozdrażnienie u dziecka. Gdy powtarza się zbyt często, przeszkadza mu w odpoczynku i zakłóca prawidłowe spożywanie pokarmu.

Czkawka, która trwa zbyt długo i jest nazbyt częsta, wymaga konsultacji z pediatrą, który może zlecić badania w celu wykluczenia podłoża chorobowego. Ta przypadłość powinna być leczona w sytuacji, gdy dziecko często zwraca pokarm. Najczęstszą tego przyczyną jest refluks, który może spowodować zapalenie oskrzeli, niedokrwistość czy zachłystowe zapalenie płuc.

Leczenie czkawki u noworodków polega na częstszym noszeniu maleństwa w pozycji pionowej w ten sposób, by główka była oparta o ramię osoby noszącej, a reszta ciałka ściśle przylegała do jej brzucha. Podczas noszenia można delikatnie poklepywać maluszka po pleckach. To ułatwi mu odbicie się po posiłku, a tym samym pozbycie się powietrza z żołądka.

Zobacz też: Ulewanie u niemowlaka - jak mu zaradzić?

Więcej o: