Jak wyleczyć się z czkawki? Tego sposobu nie znaliście

Czkawka to dolegliwość, która potrafi uprzykrzyć życie. Pojawia się często w najmniej oczekiwanym momencie, bo jej przyczyn może być mnóstwo: od stresu, przez podrażnienia żołądka, pikantne potrawy czy picie alkoholu. Podpowiadamy, jak sobie z nią poradzić. Te sposoby na wyleczenie czkawki na pewno nie zawiodą.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czkawka to nic innego jak nagłe, mimowolne skurcze mięśnia przepony. W momencie, gdy mięsień ten się kurczy, nasze struny głosowe się zatrzaskują i wytwarzają charakterystyczny, rytmiczny dźwięk czkawki. Zazwyczaj jest to jedynie drobna, krótkotrwała uciążliwość, z którą można poradzić sobie domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że długotrwałe czkawki mogą być objawem poważnego problemu medycznego. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem. 

Skąd się bierze czkawka?

Choć przyczyn tej dolegliwości może być wiele, są wśród nich te najbardziej popularne. To m.in.:

  • zbyt szybkie jedzenie, a tym samym połykanie powietrza wraz z posiłkiem,
  • spożywanie dużych ilości tłustych lub pikantnych przypraw,
  • nadmierne picie (szczególnie napojów gazowanych i alkoholu),
  • strach, podniecenie,
  • gwałtowne zmiany temperatury,
  • efekt uboczny niektórych leków (np. na refluks żołądkowy),
  • trujące opary,
  • udary lub guzy mózgu obejmujące pień mózgu i niektóre przewlekłe choroby (takie jak niewydolność nerek).
Zobacz wideo

Jak wyleczyć się z czkawki? Domowe sposoby

Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tą uciążliwą dolegliwością. Jednym z najpopularniejszych jest wypicie szklanki wody, wstrzymując powietrze. To faktycznie dobra metoda, która nie tylko powoduje zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w organizmie, ale też zmusi organizm do "skupienia się" na przełknięciu wody. 

Niewiele osób wie, że dobrym pomysłem może być też wypicie szklanki wody... w zupełnie innej pozycji. W tym celu najlepiej pochylić się do przodu, odchylić głowę do tyłu i dopiero wtedy wypić wodę. Najczęściej czkawka ustąpi wtedy w jednej chwili.

Jeśli triki z wstrzymywaniem powietrza i szklanką wody nie zadziałają, można wypróbować jeszcze zjedzenia łyżki cukru. Głównym powodem, dla którego sposób ten ma szansę na powodzenie jest po prostu przełykanie. Kiedy nasz organizm zajmie się jedzeniem, zmienimy rytm oddechu. Dzięki temu mięśnie krtani i przepony mają szansę się rozluźnić. Cukier to dobry pomysł, bo jest on szybko rozpuszczalny. Zjedzenie go nie doprowadzi ani do zatkania przełyku, ani poszerzenia żołądka. 

Kolejnym pomysłem, który może pomóc nam przy czkawce jest uciskanie wewnętrznej części dłoni. Dzięki silnemu uciskaniu (nawet takim doprowadzającym do delikatnego bólu), zmienimy bodźce docierające do układu nerwowego. Na podobnej zadziała zatkanie uszu, albo uciśnięcie miejsc tuż za małżowinami.

Sposobem wymyślonym przez środowisko lektorów i śpiewaków (których często nękała czkawka w wyniku stresu) jest wystawienie na około pół minuty języka. Dzięki temu, struny głosowe zostaną sprowokowane do otwarcia, a to z kolei pozytywnie wpłynie na swobodę oddychania i złagodzi skurcze przepony.

Więcej o: