Bilirubina całkowita. Substancja niezbędna do wytworzenia żółci

Bilirubina całkowita to substancja, która jest wytwarzana podczas procesu rozpadu czerwonych krwinek w organizmie. Znajduje się ona w żółci, czyli płynie znajdującym się w wątrobie. Jest substancją wspomagającą proces trawienia pokarmów. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Bilirubina całkowita: co to jest? Najważniejsze informacje

Bilirubina całkowita jak wspomniano na początku, jest substancją, która wspomaga proces trawienia pokarmów. Co to znaczy w kontekście wątroby? Wątroba jest narządem, który pozostając w dobrej kondycji usuwa większość bilirubiny z organizmu. W momencie, kiedy narząd jest uszkodzony, to bilirubina przedostaje się z niego do krwi.

W momencie, kiedy dochodzi do takiej sytuacji, może pojawić się żółtaczka. Jest to specyficzny stan, kiedy skóra i białka oczu przybierają żółty kolor. Wymaga on natychmiastowej interwencji lekarskiej. 

Bilirubina całkowita: norma i testy. Na czym polega badanie?

Aby sprawdzić, czy w krwi pojawia się bilirubina całkowita, przeprowadza się specjalne testy. Dzięki temu można sprawdzić stan zdrowia wątroby. 

W jakich przypadkach sprawdza się, na jakim poziomie jest bilirubina całkowita? Norma może zostać określona przez specjalny test, który przeprowadza się w momencie wystąpienia objawów takich, jak żółtaczka, ciemny mocz czy ból brzucha. Właśnie wtedy ma znaczenie, w jakim stężeniu we krwi pojawia się bilirubina całkowita. Norma dla dorosłych i dzieci, to przedział pomiędzy 0,2 mg/dl a 1,1 mg/dl. W przypadku noworodków jest to wyższy poziom.

Poziom bilirubiny całkowitej jest mierzony w oparciu o badanie krwi. Lekarz pobiera próbkę krwi z żył znajdujących się na ramieniu. Sam zabieg nie jest bolesny. Następnie niewielka ilość krwi jest pobierana do probówki lub fiolki. Całość zajmuje zazwyczaj mniej niż pięć minut. Na wyniki z laboratorium zazwyczaj czeka się jeden dzień.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Bilirubina całkowita u noworodka: dlaczego to ważny aspekt?

Bilirubina całkowita u noworodka jest badana rutynowo. Jest to powszechne badanie, ponieważ umożliwia wczesne zdiagnozowanie żółtaczki u nowonarodzonych dzieci. Stan ten występuje bardzo często u noworodków dlatego, że ich wątroba nie jest często wystarczająco dojrzała do tego, aby pozbyć się nadmiernej ilości bilirubiny.

Trzeba jednak zauważyć, że bilirubina całkowita u noworodka nie jest aż tak dużym zagrożeniem, jakby mogło to się wydawać. Żółtaczka u nowonarodzonych dzieci jest zazwyczaj nieszkodliwa i zazwyczaj ustępuje w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Jest jednak kwestia, którą warto mieć na uwadze. W momencie, gdy bilirubina całkowita utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie u noworodka przez dłuższy czas, trzeba badać dziecko zdecydowanie częściej, w ramach środków ostrożności. Podwyższona zawartość barwnika we krwi może spowodować poważne schorzenia. W niektórych przypadkach może stać się nawet powodem uszkodzenia mózgu. 

Bilirubina całkowita: jakie mogą być przyczyny jej niewłaściwego poziomu?

Warto dowiedzieć się, co przyczynia się do pojawienia się nieodpowiedniego poziomu bilirubiny całkowitej. Surowica jest konieczna do podania w momencie, kiedy mamy do czynienia m.in. z uszkodzeniem komórek wątroby, jej wirusowym zapaleniem czy hiperbilirubinemią wrodzoną. Jest to także konieczne, gdy występuje zespół Criglera-Najjara czy choroba Gilberta. To właśnie są najczęściej występujące przyczyny pojawienia się podwyższonej bilirubiny we krwi

Co ciekawe, bilirubina całkowita poniżej normy nie ma żadnego znaczenia klinicznego. Dlatego nie trzeba się obawiać, gdy w wynikach badań pojawia się bilirubina całkowita poniżej normy. W innych przypadkach, gdy pojawią się dodatkowo takie objawy, jak na przykład ciemny mocz czy ból brzucha - należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać odpowiednie testy oraz zaplanować strategię leczenia.

Zobacz też: Hepatolog. Czym zajmuje się ten specjalista?

Więcej o: