Plamy opadowe: czym są i jak powstają?

Plamy opadowe to pojęcie większości z nas nieznane. Związane jest ono z tematyką dla wielu osób trudną i nieprzyjemną, a mianowicie z przemianami jakie zachodzą w ciele po śmierci. Zdjęcia przedstawiające zwłoki czasem obrazują sinoczerwone zabarwienie ciała. Skąd się ono bierze?

Plamy opadowe: co to? Kiedy powstają?

Plamy opadowe: co to takiego wiedzą przede wszystkim osoby związane z medycyną, a także wielbiciele powieści kryminalnych. Plamy opadowe (łac. livor mortis) są nazywane też plamami pośmiertnymi - to jedna z oznak śmierci organizmu. Na ich podstawie kryminolodzy są w stanie określić czas, a nawet przyczynę zgonu, a co za tym idzie są w stanie znacznie uprościć pracę śledczych w sytuacjach, gdy nieznane są okoliczności śmierci poszkodowanego. Dokładne przyczyny śmierci określić mogą jedynie szczegółowe badania zwłok, ponieważ ważne jest również oddziaływanie na nie innych bodźców, takich jak np. temperatura otoczenia. Pierwsze plamy opadowe widoczne są już po 30 minutach od śmierci, lecz formują się mniej więcej 2-4 godzin po śmierci.

Śmierć kliniczna Śmierć kliniczna: co to jest, objawy. Czym różni się śmierć kliniczna od biologicznej?

Plamy opadowe za życia: czy to możliwe?

Plamy opadowe uznawane są za jedną z oznak śmierci, istnieją, lecz również przypadki, w których powstają plamy opadowe za życia. Świadczyć mogą one o bardzo złym stanie zdrowia. Najczęściej pojawiają się w przypadku zwolnienia krążenia. Jeśli zobaczyłeś na swoim ciele oznaki tworzenia się nietypowych przebarwień, przypominających plamy opadowe - natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Każde nowe przebarwienia mogą kryć za sobą poważne choroby, a wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie.

Zobacz wideo Jak wygładzić zmarszczki na twarzy? [NaZdrowie]

Plamy opadowe przed śmiercią

Śmierć zazwyczaj przychodzi nagle. Istnieje jednak wiele przesłanek mówiących o tym, że ciało osoby umierającej przygotowuje się do zgonu już parę dni wcześniej, a osoby, których to dotyczy, podświadomie przygotowują się na śmierć, choć ich świadomość wypiera to i żyją, jakby nic takiego miało się nie wydarzyć. Gdy ciśnienie krwi spada, bo serce przestaje bić - krew przyciągana zgodnie z prawem ciążenia zaczyna opadać. Plamy opadowe przed śmiercią występują niezwykle rzadko. Pojawiają się one dopiero gdy serce całkiem przestaje bić. Zdarzają się przypadki, w których już parę godzin przed śmiercią można zauważyć zmiany na skórze wynikające ze zwolnienia krążenia. Są to właśnie plamy opadowe – pojawiają się na plecach, szczególnie w przypadku osób leżących. 

Plamy opadowe na nogach

Plamy opadowe na ciele charakteryzują miejscowe przebarwienia skóry na kolor sinoczerwony. Ich umieszczenie jest zależne od położenia ciała, bowiem krew, która już nie jest tłoczona przez serce, odkłada się i lokalizuje w najniżej położonych miejscach, ponieważ działa na nią grawitacja. Dlatego też bardzo często zauważane są plamy opadowe na nogach.

Plamy opadowe na dłoniach

Nasze dłonie i paznokcie bardzo dużo są w stanie powiedzieć na temat naszego zdrowia. Możemy spotkać się również z sytuacją, w której będą występować plamy opadowe na dłoniach. Jest tak najczęściej w przypadku osób, których zgon nastąpił w momencie gdy ciało było ułożone pionowo, np. przy powieszeniu. Sine paznokcie, oraz zlodowaciałe ręce u chorego mogą również prognozować, że zgon pacjenta nastąpi w przeciągu kilku godzin.

Śmierć to proces złożony z kolejnych etapów - zaznaczają eksperci. Przed śmiercią przed oczami przewija się całe nasze życie. Potwierdzają to badania

Plamy opadowe na ciele: jak wyglądają?

Plamy opadowe na ciele są dosyć proste do rozpoznania, chociaż u każdego mogą wyglądać zupełnie inaczej. Potrafią znacząco różnić się rozmiarem, bo ich zakres może sięgać nawet od kilku, do aż kilkunastu centymetrów. Szczególne znaczenie ma ich kolor, gdyż charakteryzuje je sino-czerwona barwa, często są prawie fioletowe. Co ciekawe, plamy opadowe mogą się przemieszczać do kilku godzin od zgonu, ponieważ działają zgodnie z wcześniej wspomnianym prawem ciążenia, a ich położenie może ulegać zmianie wraz ze zmianą położenia ciała. Plamy opadowe na ciele powinny utrwalić się do 12 godzin od zgonu.

Co ważne, plamy nie pojawią się w miejscach, w których ciało jest ograniczone, poprzez ucisk ubrania. Jest tak, ponieważ krew nie jest w stanie gromadzić się w tych naczyniach. Jeśli zauważysz podobne przebarwienia u siebie, lub swoich najbliższych - koniecznie skonsultuj się ze specjalistą dermatologiem. 

Zobacz też: Żałoba niemal jak choroba. Zauważmy tych, którzy zostają

Więcej o: