Raport WHO: co 40 sekund kto¶ na ¶wiecie pope³nia samobójstwo
WHO opracowa³o globalny raport o samobójstwach w zwi±zku ze ¦wiatowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, który w tym roku przypad³ na 10 wrze¶nia. Organizacja apeluje do rz±dów, aby skorzysta³y ze sprawdzonych strategii zapobiegania samobójstwom i w³±czy³y je do krajowych programów zdrowotnych i edukacyjnych. Jak do tej pory, tylko 38 ze 183 krajów zrzeszonych w WHO, wdro¿y³o kompleksowy wielosektorowy program zapobiegania samobójstwom.
Samobójstwa w statystykach
Jak podaje WHO w 2016 roku ogólno¶wiatowy wska¼nik samobójstw wyniós³ 10,5 na 100 tys. osób. Wska¼niki te ró¿ni± siê jednak znacznie, gdy spojrzy siê na poszczególne kraje i wynosz± od 5 do 30 zgonów na 100 tys. mieszkañców. Najwy¿szy wska¼nik samobójstw dotyczy krajów o wysokim dochodzie i wynosi 11,5 na 100 tys. W tych krajach tak¿e trzy razy wiêcej samobójstw jest w¶ród mê¿czyzn ni¿ w¶ród kobiet. W pozosta³ych krajach proporcje miêdzy kobietami i mê¿czyznami rozk³adaj± siê mniej wiêcej po równo.
Samobójstwo jest drug± najczêstsz± przyczyn± ¶mierci w¶ród m³odych ludzi w wieku od 15 do 29 lat, zaraz po wypadkach drogowych. W¶ród nastolatków w wieku od 15 do 19 lat, to druga najczêstsza przyczyna ¶mierci w¶ród dziewcz±t i trzecia w¶ród ch³opców.
Strategie zapobiegania samobójstwom
W¶ród mieszkañców krajów o niskich i ¶rednich dochodach g³ównym sposobem zadawania sobie ¶mierci jest zatrucie siê pestycydami. Dlatego, przypomina WHO, ograniczenie wolnego dostêpu do tych ¶rodków to skuteczna metoda ograniczania liczby samobójstw. Pestycydy s± niezwykle toksyczne, dlatego ich u¿ycie najczê¶ciej koñczy siê ¶mierci±, szczególnie gdy brak jest w pobli¿u placówek medycznych lub niedostêpne jest antidotum. Jak pisz± eksperci WHO, wa¿ne jest wprowadzanie w kraju przepisów, restrykcyjnie zakazuj±cych stosowania najbardziej toksycznych substancji. Przyk³adem jest Sri Lanka, w której - po serii zakazów, zwi±zanych z u¿ywaniem niektórych pestycydów - liczna samobójstw spad³a o 70 procent. W Korei, po zakazie sprzeda¿y herbicydu o nazwie parakwat, liczba samobójczych zgonów obni¿y³a siê o po³owê.
WHO postuluje, aby w krajowych programach zapobiegania samobójstwom znalaz³y siê takie zagadnienia, jak: ograniczenie dostêpu do najbardziej toksycznych substancji, edukowanie oraz wdra¿anie programów pomagaj±cych m³odym ludziom w radzenia sobie ze stresem, monitorowanie liczby samobójstw, a tak¿e mobilizowanie mediów, które powinny odpowiedzialnie informowaæ o samobójstwach. Ponadto, istotna jest wczesna identyfikacja osób, sk³aniaj±cych siê ku samobójstwom i udzielanie im pomocy.
Wspó³czesne tempo ¿ycia dostarcza wielu powodów do stresu. Badania dowodz±, ¿e wystarczy ju¿ kilka minut, aby przeprogramowaæ umys³ i cia³o na lepszy nastrój. O tym jest nasz film.
WHO zachêca do w³±czenia siê w akcjê "40 sekund dzia³ania"
Organizacja przypomina, ¿e ka¿dy z nas mo¿e w³±czyæ siê w akcjê zapobiegania samobójstwom poprzez udzielenie wsparcia osobie w trudnej sytuacji, a tak¿e przez apelowanie do w³adz lokalnych lub krajowych, aby wdra¿a³y programy zapobiegania samobójstwom. Celem WHO jest uzmys³owienie miêdzynarodowej spo³eczno¶ci, jak wielkim problemem w skali globalnej pozostaje samobójstwo oraz przekazywanie wiedzy na temat programów zapobiegania tym zgonom.
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E