Cząsteczki we krwi, które są zwiastunami śmierci, zidentyfikowali naukowcy z Centrum Medycznego w Lejdzie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.
Ekstrapolacja opiera się na 14 markerach metabolicznych, takich jak np.stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do całkowitej ilości kwasów tłuszczowych, albo poziom glukozy. Naukowcy przeanalizowali dane z badań krwi oraz dane dotyczące stanu zdrowia ponad 44 tysięcy osób w wieku od 18 do 109 lat. W badanym okresie zmarło 5,5 tysiąca osób z tej grupy. To wszystko pozwoliło naukowcom na sprawdzenie, jakie parametry krwi wiązały się z większym ryzykiem śmierci.
Analizowano 226 biomarkerów krwi, z których następnie wyodrębniono 14 powiązanych z większą śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny. Drugie, sprawdzające badanie, przeprowadzono w Finlandii na grupie 7,6 tysiąca osób. Po jakimś czasie z tej grupy zmarło 1200 osób, a badacze, analizując tylko 14 wskaźników, przewidzieli ich śmierć z dokładnością do 83 procent.
Te kluczowe biomarkery są takie same dla kobiet i mężczyzn i niezależne od wieku. Pokazują ogólny stan zdrowia, a nie konkretne przyczyny śmierci związane z chorobą. 14 zidentyfikowanych biomarkerów bierze udział w różnych procesach życiowych, takich jak metabolizm lipoprotein i kwasów tłuszczowych, glikoza, równowaga płynów i pojawianie się ognisk zapalnych. Chociaż większość tych wskaźników była wcześniej znana, to dopiero teraz naukowcy powiązali je w jeden model.
W naszym filmie mówimy dlaczego badanie tzw. żywej kropli krwi jest bałamutne. Nie dajcie się naciągać. Lepiej zrobić zwykłą morfologię krwi.
Zwykle lekarze potrafią przewidzieć śmierć chorego w ciągu roku, opierając się na badaniach klinicznych i różnorodnych wskaźnikach medycznych. Jednak prognozowanie, że dojdzie do pogorszenia się stanu zdrowia i śmierci pacjenta w ciągu najbliższych 5-10 lat, okazywało się zawodne. Nie było wiadomo, co tak naprawdę zwiastuje stan gwałtownego psucia się zdrowia w dłuższej perspektywie. Znano kilka czynników, ale było ich zdecydowanie za mało, aby trafnie przewidywać zagrożenia dla zdrowia w przyszłości. Teraz, na podstawie 14 parametrów krwi, lekarze będą mogli podejmować trafniejsze decyzje dotyczące kierunku leczenia pacjenta, szczególnie w starszym wieku. Ponadto pogarszające się kluczowe wskaźniki mogą nas zmobilizować do zmiany stylu życia, tak aby poprawić stan zdrowia, zanim zacznie się psuć.
Źródło: Nature.com, Discover