Test krwi pozwala przewidzieć ryzyko śmierci w ciągu kilku lat

Holenderscy naukowcy wyodrębnili 14 biomarkerów we krwi, które wskazują na ryzyko śmierci w ciągu 5-10 lat. Chcą wykorzystać tę wiedzę przy podejmowaniu decyzji co do kierunku leczenia osób w starszym wieku. Młodsi mogą również odnieść korzyści z takiej informacji, zmieniając styl życia i dbając o zdrowie.

Cząsteczki we krwi, które są zwiastunami śmierci, zidentyfikowali naukowcy z Centrum Medycznego w Lejdzie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Ekstrapolacja opiera się na 14 markerach metabolicznych, takich jak np.stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do całkowitej ilości kwasów tłuszczowych, albo poziom glukozy. Naukowcy przeanalizowali dane z badań krwi oraz dane dotyczące stanu zdrowia ponad 44 tysięcy osób w wieku od 18 do 109 lat. W badanym okresie zmarło 5,5 tysiąca osób z tej grupy. To wszystko pozwoliło naukowcom na sprawdzenie, jakie parametry krwi wiązały się z większym ryzykiem śmierci.

Analizowano 226 biomarkerów krwi, z których następnie wyodrębniono 14 powiązanych z większą śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny. Drugie, sprawdzające badanie, przeprowadzono w Finlandii na grupie 7,6 tysiąca osób. Po jakimś czasie z tej grupy zmarło 1200 osób, a badacze, analizując tylko 14 wskaźników, przewidzieli ich śmierć z dokładnością do 83 procent.

Te kluczowe biomarkery są takie same dla kobiet i mężczyzn i niezależne od wieku. Pokazują ogólny stan zdrowia, a nie konkretne przyczyny śmierci związane z chorobą. 14 zidentyfikowanych biomarkerów bierze udział w różnych procesach życiowych, takich jak metabolizm lipoprotein i kwasów tłuszczowych, glikoza, równowaga płynów i pojawianie się ognisk zapalnych. Chociaż większość tych wskaźników była wcześniej znana, to dopiero teraz naukowcy powiązali je w jeden model.

W naszym filmie mówimy dlaczego badanie tzw. żywej kropli krwi jest bałamutne. Nie dajcie się naciągać. Lepiej zrobić zwykłą morfologię krwi.

Zobacz wideo

Czy takie dane mogą nam pomóc?

Zwykle lekarze potrafią przewidzieć śmierć chorego w ciągu roku, opierając się na badaniach klinicznych i różnorodnych wskaźnikach medycznych. Jednak prognozowanie, że dojdzie do pogorszenia się stanu zdrowia i śmierci pacjenta w ciągu najbliższych 5-10 lat, okazywało się zawodne. Nie było wiadomo, co tak naprawdę zwiastuje stan gwałtownego psucia się zdrowia w dłuższej perspektywie. Znano kilka czynników, ale było ich zdecydowanie za mało, aby trafnie przewidywać zagrożenia dla zdrowia w przyszłości. Teraz, na podstawie 14 parametrów krwi, lekarze będą mogli podejmować trafniejsze decyzje dotyczące kierunku leczenia pacjenta, szczególnie w starszym wieku. Ponadto pogarszające się kluczowe wskaźniki mogą nas zmobilizować do zmiany stylu życia, tak aby poprawić stan zdrowia, zanim zacznie się psuć.

Źródło: Nature.comDiscover

Więcej o: