Peptydy. Bioaktywne aminokwasy, które poprawią kondycję skóry i nie tylko

Peptydy to związki chemiczne, które są szeroko wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Ich działanie jest wszechstronne - pozytywne efekty przynosi chociażby stosowanie preparatów do skóry zawierajacych je w składzie. Czym są dokładnie peptydy i jakie korzyści niesie korzystanie z produktów, w których są zawarte?

Peptydy: co to za związki i jak się je pozyskuje?

Peptydy to nic innego jak organiczne związki chemiczne, tworzone poprzez połączenie kilku cząstek aminokwasów wiązaniem peptydowym. Peptydy można otrzymać na dwa różne sposoby:

 • biosynteza białek w organizmach żywych podczas procesu translacji,
 • na drodze syntezy chemicznej.

Wyróżnić można trzy typy peptydów. Różnią się one przede wszystkim długością reszt aminokwasowych. Krótkie peptydy, które nazwane są oligopeptydami to łańcuch około 10 takich reszt. Dłuższe peptydy określa się mianem polipeptydów.

Peptydy: zastosowanie substancji

Zastosowanie peptydów jest dość wszechstronne. Produktyzawierające je w składzie występują na półkach w drogeriach, a także w sklepach z suplementami diety. Głównie można znaleźć peptydy w kosmetykach zapobiegających starzeniu skóry. Drugim obszarem występowania peptydów jest kulturystyka - stanowią składnik suplementów diety.

Peptydy w kosmetyce. Na co zwracać uwagę?

Peptydy będące biaktywnymi aminokwasami są niezwykle skutecznym składnikiem w wielu kremach do cery dojrzałej. Jakie działanie mają peptydy? Organiczne związki chemiczne o których tu mowa mają potwierdzone działanie przeciwstarzeniowe. Efektem ich regularnego stosowania jest m.in.: 

 • ujędrnienie i wygładzenie skóry,
 • odmłodzenie i poprawa owalu twarzy,
 • rozjaśnienie przebarwień,
 • redukcja zmarszczek,
 • nawilżenie skóry suchej i odwodnionej,
 • ujednolicenie kolorytu skóry.
Zobacz wideo Które firmy są warte nagrodzenia za wsparcie środowiska? Swoje ulubione kosmetyki wybrała nasza makijażystka

Warto podkreślić, że peptydy w kosmetykach głównie pozyskiwane są z roślin, ale można znaleźć również produkty, w których wykorzystane są peptydy stworzone syntetycznie w procesach biotechnologicznych. W kosmetyce występuje podział peptydów na trzy grupy:

 1. peptydy sygnałowe - inicjują procesy wewnątrzkomórkowe, jednocześnie wpływając na proces wzrostu fibroblastów oraz syntezę kolagenu i elastyny,
 2. transportery substancji aktywnych - te peptydy transportują inne składniki aktywne zawarte w kosmetykach w głąb skóry,
 3. inhibitory neuroprzekaźników - wygładzają skórę i zmniejszają zmarszczki mimiczne. Ich działanie jest bardzo zbliżone do toksyny botulinowej.

Przez swoje szerokie działanie peptydy, nazywane są "nieinwazyjnym botoksem" - oferują ograniczenie powstawania zmarszczek mimicznych bez obawy o toksyczne efekty jakie niesie za sobą botoks. Wraz z wiekiem skóra wiotczej dlatego warto także rozejrzeć się za kosmetykami z peptydami pod oczy. Będą to najczęściej różnego rodzaju serum pod oczy, które niwelują cienie i uelastyczniają skórę. 

Peptydy w kulturystyce. Suplemnety przy których należy zachować ostrożność

Związki chemiczne stworzone z aminokwasów można również znaleźć w suplementach diety. Jakie zadanie mają peptydy w kulturystyce? Stosuje się je głównie ze względu na to, że wspomagają one budowę masy mięśniowej. Peptydy naturalne znaleźć można w:

 • jajkach,
 • mleku,
 • mięsie,
 • pszenicy,
 • fasoli i soczewicy,
 • siemieniu lnianym,
 • soi.

Producenci suplementów dla sportowców zachwalają zalety swoich produktów, jednak tu należy zachować daleko idącą ostrożność. Zawsze należy dokładnie sprawdzić skład i bezpieczeństwo danego preparatu dla naszego zdrowia i przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta. Nigdy nie sięgajmy po produkty niewiadomego pochodzenia, co do których składu i jakości nie mamy 100% pewności.

Peptydy: skutki uboczne

Jak dotąd nie wiadomo zbyt wiele na temat skutków ubocznych peptydów. Są to związki chemiczne w zdecydowanej większości bezpieczne dla ludzi. Niemniej jednak zawsze stosując nowy preparat należy dokładnie sprawdzić czy jest on dla nas bezpieczny i wykorzystywać go zgodnie z przeznaczeniem, w dawkach zalecanych przez producenta. 

Zobacz też: Peptydy na włosy. Skuteczny sposób na ich porost i wzmocnienie. Na czym polega ta terapia?

Więcej o: