Peptydy to nic innego jak organiczne związki chemiczne, tworzone poprzez połączenie kilku cząstek aminokwasów wiązaniem peptydowym. Peptydy można otrzymać na dwa różne sposoby:
Wyróżnić można trzy typy peptydów. Różnią się one przede wszystkim długością reszt aminokwasowych. Krótkie peptydy, które nazwane są oligopeptydami to łańcuch około 10 takich reszt. Dłuższe peptydy określa się mianem polipeptydów.
Zastosowanie peptydów jest dość wszechstronne. Produktyzawierające je w składzie występują na półkach w drogeriach, a także w sklepach z suplementami diety. Głównie można znaleźć peptydy w kosmetykach zapobiegających starzeniu skóry. Drugim obszarem występowania peptydów jest kulturystyka - stanowią składnik suplementów diety.
Peptydy będące biaktywnymi aminokwasami są niezwykle skutecznym składnikiem w wielu kremach do cery dojrzałej. Jakie działanie mają peptydy? Organiczne związki chemiczne o których tu mowa mają potwierdzone działanie przeciwstarzeniowe. Efektem ich regularnego stosowania jest m.in.:
Warto podkreślić, że peptydy w kosmetykach głównie pozyskiwane są z roślin, ale można znaleźć również produkty, w których wykorzystane są peptydy stworzone syntetycznie w procesach biotechnologicznych. W kosmetyce występuje podział peptydów na trzy grupy:
Przez swoje szerokie działanie peptydy, nazywane są "nieinwazyjnym botoksem" - oferują ograniczenie powstawania zmarszczek mimicznych bez obawy o toksyczne efekty jakie niesie za sobą botoks. Wraz z wiekiem skóra wiotczej dlatego warto także rozejrzeć się za kosmetykami z peptydami pod oczy. Będą to najczęściej różnego rodzaju serum pod oczy, które niwelują cienie i uelastyczniają skórę.
Związki chemiczne stworzone z aminokwasów można również znaleźć w suplementach diety. Jakie zadanie mają peptydy w kulturystyce? Stosuje się je głównie ze względu na to, że wspomagają one budowę masy mięśniowej. Peptydy naturalne znaleźć można w:
Producenci suplementów dla sportowców zachwalają zalety swoich produktów, jednak tu należy zachować daleko idącą ostrożność. Zawsze należy dokładnie sprawdzić skład i bezpieczeństwo danego preparatu dla naszego zdrowia i przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta. Nigdy nie sięgajmy po produkty niewiadomego pochodzenia, co do których składu i jakości nie mamy 100% pewności.
Jak dotąd nie wiadomo zbyt wiele na temat skutków ubocznych peptydów. Są to związki chemiczne w zdecydowanej większości bezpieczne dla ludzi. Niemniej jednak zawsze stosując nowy preparat należy dokładnie sprawdzić czy jest on dla nas bezpieczny i wykorzystywać go zgodnie z przeznaczeniem, w dawkach zalecanych przez producenta.
Zobacz też: Peptydy na włosy. Skuteczny sposób na ich porost i wzmocnienie. Na czym polega ta terapia?