Tryptofan: aminokwas znajdujący się w pożywieniu. Które produkty posiadają go najwięcej

Tryptofan to aminokwas, który jest niezbędny w organizmie ludzkim. Jego obecność związana jest z niezwykle istotnymi procesami zachodzącymi w ciele człowieka. Co warto wiedzieć na jego temat? Oto najważniejsze informacje.

Tryptofan: co to jest? Kluczowe informacje

Tryptofan: co to jest? Nazwa niewiele powie większości ludzi. Tymczasem kryje się pod nią aminokwas zapewniający równowagę azotową u dorosłych, a także mający wpływ na prawidłowy wzrost niemowląt. Tryptofan bierze także udział w produkcji niacyny, niezbędnej w tworzeniu neuroprzekaźnika serotoniny.

Rozróżnia się dwie odmiany tryptofanu. Pierwsza z nich to L-tryptofan, natomiast druga - D-tryptofan. To co je odróżnia to przede wszystkim orientacja molekuł. Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tej substancji, jak ma to miejsce np. w przypadku hormonów. Tryptofan może być więc transportowany do organizmu poprzez pokarm, a także suplementy diety.

Zastosowanie tryptofanu: działanie aminokwasów

Tryptofan i jego działanie jest wykorzystywane m.in. podczas leczenia bezsenności - ogólnych zaburzeń snu, w tym bezdechu sennego. Co więcej, wskazuje się, że tryptofan może być dużą pomocą przy łagodzeniu zaburzeń dysforycznych przedmiesiączkowych - PMDD. Tryptofan może być także pomocny podczas zrywania z uzależnieniem od palenia papierosów.

Tryptofan w pożywieniu. Co jeść, aby dostarczyć go do organizmu?

Jak wspomniano wcześniej, tryptofan w pożywieniu jest głównym źródłem, z którego czerpie go ludzki organizm. Tryptofan w jedzeniu jest obecny głównie w pokarmach, które cechują się dużą zawartością białka. Wśród nich można wyróżnić:

 • kurczaka,
 • jajka,
 • ser,
 • ryby
 • orzeszki ziemne,
 • nasionach dyni i sezamu,
 • mleko, 
 • tofu
 • soja.

Warto wiedzieć, że aby tryptofan został prawidłowo przyswojony przez organizm, a następnie przekształcony w niacynę, niezbędna jest wystarczającą ilość żelaza oraz witaminy B6 i B2. Spełnienie tych warunków jest możliwe - wystarczy zbilansowana dieta. Pomocne mogą okazać się także kompleksy witaminowe, które są dostępne w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością.

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Tryptofan: właściwości aminokwasów

Poszukując informacji na temat aminokwasów warto dowiedzieć się, nie tylko co to jest tryptofan – właściwości substancji również są ważne. Najwięcej korzyści z jego obecności wynika z potencjalnego wzrostu niacyny, co z kolei powoduje również podniesienie się poziomu serotoniny.

Kiedy tryptofan jest w organizmie na odpowiednim poziomie, człowiek może liczyć na lepszą jakość snu, większą odporność, a także dobre samopoczucie (dlatego często stosowany jest w profilaktyce depresji) Co ciekawe, tryptofan w odpowiedniej dawce będzie wpływał także na wzmocnienie tolerancji na ból. Warto więc zadbać o obecność tej substancji w swoim organizmie.

Tryptofan. Czy jego działanie może być negatywne?

Wspomnieliśmy już o tym, jakie benefity ma właściwa ilość tryptofanu w organizmie. Co jednak dzieje się, gdy jest go zbyt mało lub zbyt dużo? Jakie ma w tym przypadku tryptofan działanie? Otóż może on wywołać niepożądane reakcje organizmu. Skutki uboczne pojawiają się najczęściej ze strony przewodu pokarmowego. Główne objawy to:

 • zgaga,
 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • utrata apetytu. 

Przedawkowanie tryptofanu może także skutkować: sennością, światłowstrętem, zamgleniem widzenia, czy osłabieniem mięśni. 

Tryptofan: źródła suplementacji

Zanim zdecydujemy się na sztuczną suplementację substancji, warto sprawdzić listę pokarmów bogatych w tryptofan. Źródła naturalne substancji występują w diecie większości z nas, dlatego uzupełnienie ilości aminokwasu nie powinno być trudne. W naturalnych warunkach tryptofan pojawia się w mięsie, rybach i serze. W momencie, kiedy jednak potrzebna jest dodatkowa suplementacja, tryptofan może zostać przepisany przez lekarza. Przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu, warto zapoznać się z ulotką dostarczoną przez producenta, ale też ściśle przestrzegać zaleceń co do dawkowania preparatu. 

Kiedy zażywać tryptofan. Rano czy wieczorem?

Wiele osób zadaje sobie także pytanie: "tryptofan rano czy wieczorem?" Prawda jest taka, że może on być zażywany o dowolnej porze, po jedzeniu. Warto jednak ustalić stałe godziny poranne lub popołudniowe ze względu na szybszy metabolizm w tym czasie. Dawkowanie substancji o odpowiednich porach wspomoże wszelkie procesy zachodzące w organizmie.

Zobacz też: Griffonia simplicifolia (czarna fasola afrykańska) - 5HTP, właściwości, dawkowanie

Więcej o: