Nomofobia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jej nazwa wywodzi się z określenia w języku angielskim - "no mobile phone phobia" i oznacza lęk wynikający z braku dostępu do telefonu. W gronie osób potencjalnie obarczonych ryzykiem wystąpienia tego zaburzenia znajduje się mnóstwo osób, przede wszystkim młodych.
Nomofobia to nazwa określająca fobię wynikającą ze strachu przed potencjalnym brakiem kontaktu z telefonem komórkowym i możliwością korzystania z jego funkcji. Co prawda nomofobia nie występuje w Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych, ale została uznana jako "specyficzna fobia", opierająca się na definicjach podanych w tym dokumencie.
Wśród głównych czynników odpowiadających za nadużywanie telefonu komórkowego wymienia się głównie występowanie poczucia niskiej wartości u osoby, ale także fobia społeczna lub społeczne zaburzenie lękowe, lęk społeczny czy panika.
Podstawowym skutkiem cierpienia na nomofobię jest dyskomfort psychiczny, ale także zaburzenia lękowe, czy nawet paniczny strach związany z potencjalną utratą smartfona i dostępu do sieci. Lęk jest odczuwalny nie tylko w przypadku braku telefonu w zasięgu ręki lub wzroku. Silny dyskomfort psychiczny pojawia się również wtedy, kiedy telefon się rozładuje lub traci zasięg, uniemożliwiając tym samym wykonywanie połączeń, pisanie krótkich wiadomości tekstowych, łączenie się z Internetem. Uzależnienie od dostępu do urządzenia jest w przypadku takich osób silne do tego stopnia, że nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie.
Wśród najczęściej występujących objawów towarzyszących nomofobii można wyróżnić:
Osoby cierpiące na to zaburzenie zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że ich lęki są nieadekwatne do sytuacji, jednak nie są w stanie opanować strachu. Zwykle panika nie wynika z potencjalnej utraty samego urządzania, a raczej z potencjalnego zagrożenia utraty kontaktu ze światem. Liczy się zatem nieprzerwany i niezakłócony niczym dostęp do samego urządzenia, ale także do aplikacji i Internetu.
Nomofobia to bardzo niebezpieczne zaburzenie, które pozostawione bez konsultacji ze specjalistą, może w negatywny sposób odbić się na relacjach z bliskimi oraz na zdrowiu. Ciągłe pilnowanie poziomu naładowania baterii, korzystanie z telefonu w towarzystwie oraz w miejscach, gdzie ta aktywność nie jest dozwolona, czy panika na samą myśl o braku zasięgu to tylko niektóre możliwe symptomy nomofobii. Niepokojącym objawem jest również złość i agresja, a nawet ataki paniki. Konieczna jest wtedy wizyta u psychologa lub psychiatry. W zależności od objawów oraz stopnia ich nasilenia lekarz podejmie decyzję o leczeniu.
Zobacz też: Agresja - poznaj przyczyny i rodzaje agresji. Czy agresję można leczyć?