Efekt halo po laserowej korekcji wzroku, dlaczego się pojawia

Wielu pacjentów po laserowej korekcji wzroku doświadcza efektu halo. Doskwiera przede wszystkim nocą i przy słabym oświetleniu. Widzimy wówczas jasny krąg (aureolę) wokół źródła światła. Czy to groźny dla nas skutek operacji?

Więcej tematów o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl

Taki efekt uboczny operacji laserowej oka to właściwie dobry znak - przekonują lekarze. Świadczy bowiem o tym, że rozpoczął się proces leczenia. W rogówce oka zaczął się gromadzić płyn, co w efekcie powoduje obrzęk.

- Każdy pacjent w ramach naturalnego procesu rekonwalescencji po laserowej chirurgii oka może spodziewać się efektu halo, niezależnie od wieku, techniki leczenia i przyjętych leków - czytamy na stronie London Vision Clinic.

Oprócz aureoli możemy widzieć odblaski, które wyglądają jak rozbłyski gwiazd. Ponadto w pierwszych tygodniach po zabiegu zdarzają się takie efekty uboczne jak suchość oka oraz niewielkie zaburzenia ostrości widzenia. Nie mamy się co martwić, te niedogodności zwykle ustępują po jakimś czasie. Pomaga też stosowanie nawilżających kropli do oczu.

Obrzęk rogówki i zaburzenia widzenia mijają po około trzech miesiącach od zabiegu, choć efekt halo może nam doskwierać nawet rok. Tak długo bowiem trwa proces gojenia się oka. Jednak gdyby nas coś bardzo niepokoiło, lekarze radzą udać się do kliniki okulistycznej na badania kontrolne.

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]

Efekt halo po laserowej korekcji wzroku metodą LASIK

Efekt halo jest dość powszechny po korekcji wzroku metodą LASIK (ang. Laser-Assisted in situ Keratomileusis). Związany jest z resztkową wadą refrakcji (załamywanie się światła), spowodowaną niedostateczną lub nadmierną korekcją, co wynika z minimalnej niedokładności lasera i indywidualnej reakcji oka. Pomaga wtedy noszenie okularów w nocy.

Nocne odblaski i efekt halo to najczęściej skutki uboczne zabiegów wykonywanych przy pomocy laserów pierwszej generacji. Jeśli leczony obszar był mniejszy niż źrenica, to w nocy, gdy ta się rozszerzała, natrafiała na krawędzie leczonego obszaru, co powodowało "widzenie" aureoli wokół źródeł światła.

Obecnie stosowane nowocześniejsze lasery są dokładniejsze, a sposób wykonywania zabiegu także się zmienia, co powinno minimalizować ryzyko pojawienia się efektu halo. Obszar leczony ma teraz kształt asferyczny (a nie kulisty), a więc jest lepiej dostosowany do naturalnego kształtu rogówki. Ponadto zwiększa się leczony obszar, tak aby był większy niż źrenica. Jednak ryzyko pojawienia się efektu halo wzrasta u osób z dużymi źrenicami oraz z poważniejszymi wadami wzroku.

- Chociaż LASIK już dawno okazał się bezpieczny i skuteczny i jest stosowany od dziesięcioleci, niewielka ale znacząca podgrupa pacjentów zgłasza skutki pooperacyjne, w tym odblaski, aureole i inne objawy widzenia, a także suche oczy - wyjaśnia dr Christopher Starr, profesor nadzwyczajny okulistyki w Weill Cornell Medicine/New York-Presbyterian Hospital w Nowym Jorku.

- Skutki te zwykle ustępują z czasem, podczas procesu gojenia, który może potrwać do 12 miesięcy lub - w razie potrzeby - dzięki dodatkowemu leczeniu - mówi dr Starr.

Źródło: WebMed,ncbi.nlm.nih.gov

Więcej o: