Pieczenie w płucach bez kaszlu. Co oznacza i jakie badania wykonać?

Pieczenie w płucach przy oddychaniu to nieprzyjemny objaw, którego nie można lekceważyć. Może on bowiem świadczyć o toczącym się stanie zapalnym lub innym, poważnym schorzeniu. Objaw ten powinien niepokoić szczególnie jeśli dolega nam pieczenie w płucach bez kaszlu. Do jakiego lekarza udać się celem diagnozy? Pieczenie w płucach: co oznacza i jakie badania wykonać? Sprawdzamy.

Pieczenie w płucach bez kaszlu. O czym świadczy?

Pieczenie w płucach bez kaszlu to symptom, który powinien każdego z nas skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Może on świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym lub innym schorzeniu w obrębie tego narządu. Leczenie pieczenia w płucach bez kaszlu może wymagać nie tylko pogłębionego wywiadu lekarskiego, ale także zaawansowanych badań diagnostycznych w celu ustalenia jego przyczyny. Dlatego też nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, gdyż w takich przypadkach zwłoka zazwyczaj działa na niekorzyść pacjenta i im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na całkowite pozbycie się przypadłości. 

Pieczenie w płucach przy oddychaniu. Zapalenie płuc

Pieczenie w płucach przy oddychaniu, któremu zazwyczaj towarzyszą duszności, suchy kaszel, a także wysoka temperatura świadczą o toczącym się zapaleniu płuc. Jest to poważny stan chorobowy, który wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. W zależności od tego czy ma on podłoże wirusowe czy bakteryjne lekarz może zaordynować różne rodzaje terapii. W przypadku zapalenia o podłożu bakteryjnym będą to antybiotyki, z kolei przy wirusowym zapaleniu - leki przeciwwirusowe. Terapia w takim przypadku trwa minimum dwa tygodnie, a później konieczna jest rekonwalescencja.

Pieczenie w płucach: przyczyny, które są najczęściej spotykane

Przyczyny pieczenia w płucach mogą być także związane z innymi schorzeniami układu oddechowego. Zaliczamy do nich:

  • zapalenie opłucnej, podczas którego ból w płucach odczuwany jest przy oddychaniu, ale także podczas wykonywaniu gwałtownych czynności, jak bieganie czy kaszel. Złagodzić go pomaga pozostawanie w statycznej pozycji, np. leżąc.
  • zatorowości płucna charakteryzuje się z kolei ostrym i palącym bólem w klatce piersiowej; szczególnie dokuczliwy jest on podczas wdechu; chorobie tej towarzyszą takie objawy jak suchy kaszel oraz przyspieszony rytm serca
  • odma opłucnowa - typowe objawy tego schorzenia to płytki, rwący się oddech, bladość skóry, osłabienie.
Zobacz wideo Wiedzieliście?

Pieczenie w płucach. Co oznacza?

Pieczenie w płucach może być także objawem nadmiernego wysiłku fizycznego. W takim przypadku nie mamy do czynienia z żadnym rozwijającym się schorzeniem, a jedynie z silnym przeciążeniem organizmu, które objawia się przyspieszonym oddechem i uczuciem palenia w klatce piersiowej. Co oznacza pieczenie w płucach po wysiłku? Otóż daje ono nam sygnał, że poziom aktywności jest zbyt wysoki w stosunku do naszych obecnych możliwości i organizm potrzebuje nieco odpoczynku i zmniejszenia intensywności wysiłku. Zawsze w takim wypadku należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać intensywność treningu, co pozwoli nam uniknąć takich bolesnych przypadłości.

Pieczenie w płucach. Jakie badania warto wykonać?

Jeśli pieczenie w płucach jest związane z chorobą, wówczas badania jakie należy wykonać zleci nam lekarz diagnozujący nasze schorzenie, najczęściej pulmonolog. W przypadku chorób płucnych, w celu ustalenia do jakich zmian doszło w narządzie zaleca się najczęściej badanie obrazowe w postaci zdjęcia RTG lub USG. Dodatkowo może być także konieczne wykonanie:

  • morfologii krwi
  • bronchoskopii
  • spirometrii.

Kiedy doskwiera nam pieczenie w płucach przyczyny mogą być rozmaite, a postawienie diagnozy powinno nastąpić jak najszybciej. Zwlekanie z wizytą u lekarza może działać na naszą szkodę. Pamiętajmy, że szybka diagnoza jest kluczowa w procesie leczenia.

Zobacz też: Kłujący ból w klatce piersiowej - co oznacza? [objawy, przyczyny, badania]

Więcej o: