Pieczenie w płucach bez kaszlu to symptom, który powinien każdego z nas skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Może on świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym lub innym schorzeniu w obrębie tego narządu. Leczenie pieczenia w płucach bez kaszlu może wymagać nie tylko pogłębionego wywiadu lekarskiego, ale także zaawansowanych badań diagnostycznych w celu ustalenia jego przyczyny. Dlatego też nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, gdyż w takich przypadkach zwłoka zazwyczaj działa na niekorzyść pacjenta i im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na całkowite pozbycie się przypadłości.
Pieczenie w płucach przy oddychaniu, któremu zazwyczaj towarzyszą duszności, suchy kaszel, a także wysoka temperatura świadczą o toczącym się zapaleniu płuc. Jest to poważny stan chorobowy, który wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. W zależności od tego czy ma on podłoże wirusowe czy bakteryjne lekarz może zaordynować różne rodzaje terapii. W przypadku zapalenia o podłożu bakteryjnym będą to antybiotyki, z kolei przy wirusowym zapaleniu - leki przeciwwirusowe. Terapia w takim przypadku trwa minimum dwa tygodnie, a później konieczna jest rekonwalescencja.
Przyczyny pieczenia w płucach mogą być także związane z innymi schorzeniami układu oddechowego. Zaliczamy do nich:
Pieczenie w płucach może być także objawem nadmiernego wysiłku fizycznego. W takim przypadku nie mamy do czynienia z żadnym rozwijającym się schorzeniem, a jedynie z silnym przeciążeniem organizmu, które objawia się przyspieszonym oddechem i uczuciem palenia w klatce piersiowej. Co oznacza pieczenie w płucach po wysiłku? Otóż daje ono nam sygnał, że poziom aktywności jest zbyt wysoki w stosunku do naszych obecnych możliwości i organizm potrzebuje nieco odpoczynku i zmniejszenia intensywności wysiłku. Zawsze w takim wypadku należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać intensywność treningu, co pozwoli nam uniknąć takich bolesnych przypadłości.
Jeśli pieczenie w płucach jest związane z chorobą, wówczas badania jakie należy wykonać zleci nam lekarz diagnozujący nasze schorzenie, najczęściej pulmonolog. W przypadku chorób płucnych, w celu ustalenia do jakich zmian doszło w narządzie zaleca się najczęściej badanie obrazowe w postaci zdjęcia RTG lub USG. Dodatkowo może być także konieczne wykonanie:
Kiedy doskwiera nam pieczenie w płucach przyczyny mogą być rozmaite, a postawienie diagnozy powinno nastąpić jak najszybciej. Zwlekanie z wizytą u lekarza może działać na naszą szkodę. Pamiętajmy, że szybka diagnoza jest kluczowa w procesie leczenia.
Zobacz też: Kłujący ból w klatce piersiowej - co oznacza? [objawy, przyczyny, badania]