Kłykciny kończyste: co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Czym są kłykciny kończyste? Mowa o nieestetycznych grudkach, które w wyniku zarażenia wirusem HPV pojawiają się na genitaliach i wokół odbytu. Jak je rozpoznać? W jaki sposób leczyć?

Kłykciny kończyste - co to jest?

W jaki sposób pojawiają się kłykciny kończyste? Co to jest? Pod tym określeniem rozumiemy nienowotworowe zmiany skóry w okolicach odbytu i na narządach płciowych, które spowodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. 

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. Ale nie tylko. Zakażenie może być groźne również dla mężczyzn Wirus brodawczaka ludzkiego - co to jest i jak można się zarazić?

Kłykciny kończyste - jak wyglądają zmiany chorobowe?

Po czym można poznać, że chodzi o kłykciny kończyste? Jak wyglądają na ciele? Przede wszystkim pojawiają się na narządach płciowych lub w okolicach odbytu. Opisuje się je jako zgrubienia lub kalafiorowate narośla o wyjątkowo nieestetycznym wyglądzie.   

Kłykciny kończyste - objawy, które towarzyszą chorobie 

Jak wyglądają kłykciny kończyste? Objawy to przede wszystkim właśnie zgrubienia lub kalafiorowate narośla na odbycie lub narządach płciowych. Co ciekawe - bardzo rzadko, ale zdarzają się sytuacje rozwoju zmian w jamie ustnej lub krtani. Zwykle potrzeba kilku miesięcy na to, by choroba po zakażeniu mogła się rozwinąć. Jej przebieg może być utajony lub pełnoobjawowy. W ostatnim przypadku dochodzi do rozwinięcia się brodawek. 

Rozwój narośli przebiega przez kilka etapów. Początkowo trudno je wykryć, bo nie są bolesne. Dopiero z czasem zmiany osiągają duży wzrost i charakterystyczny wygląd. Towarzyszyć może im cała gama przykrych dolegliwości. Chodzi m.in. o obrzęk, swędzenie, pieczenie czy krwawy wysięk. Dyskomfort odczuwany jest podczas stosunków seksualnych, niekiedy też przy oddawaniu moczu. 

Kłykciny kończyste - przyczyny

W jaki sposób można zarazić się taką przypadłością, jak kłykciny kończyste? Przyczyny sprowadzają się przede wszystkim do możliwości zakażenia spowodowanego kontaktem seksualnym z osobą będącą nosicielem. Istotne jest, że możliwe drogi zakażenia to zarówno stosunek waginalny, jak też oralny lub analny. Drugą z możliwości nabycia wirusa jest przekazanie go dziecku przez matkę podczas porodu. Typ wirusa decyduje o tym, w jakim miejscu namnażają się komórki tworzące charakterystyczne narośla.   

Warto dodać, że istnieją szczególne predyspozycje do zakażenia się wirusem. Chodzi przede wszystkim o to, że łatwiej jest się zarazić osobom z obniżonym poziomem odporności. Zdarza się więc, że szczególnie często problem dotyka osób po transplantacjach, w trakcie leczenia nowotworu lub tuż po nim, lub chore na AIDS. Także miejsce pojawienia się zmian najczęściej było wcześniej uszkodzone.  

Kłykciny kończyste - leczenie. Na czym polega?

Jak radzić sobie z tak dokuczliwym problemem, jak kłykciny kończyste? Leczenie musi zostać podjęte i nie ma znaczenia faza, w jakiej znajduje się chory. Może bowiem dojść do groźnych dla zdrowia powikłań. Niekiedy pojawia się reemisja choroby. Najczęściej stosuje się specjalistyczne kremy i maści. Bardziej nowoczesnym sposobem leczenia jest krioterapia. Warto pamiętać, że w przypadku wykrycia kłykcin kończystych u danej osoby badania muszą też przejść jej partnerzy seksualni. Także oni mogli ulec zakażeniu. Trzeba też wiedzieć, że nosicielem wirusa jest się już do końca życia i może się on z czasem znowu uaktywnić. 

Aby szanse na wyleczenie choroby penisa były jak największe, konieczna jest błyskawiczna diagnostyka i jak najszybsze dopasowanie metody leczenia Choroby penisa - zapalenie, grzybica, nowotwór i inne schorzenia

Kłykciny kończyste - usuwanie

Czy można drogą operacji wyleczyć kłykciny kończyste? Usuwanie przykrych i niekomfortowych zmian jest jedną z możliwości. Niekiedy wykorzystuje się też do tego zabiegi laserowe. 

Zobacz wideo Sprawcy chorób przenoszonych drogą płciową
Więcej o: