Kłykciny kończyste: co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie

Czym są kłykciny kończyste? Mowa o nieestetycznych grudkach, które w wyniku zarażenia wirusem HPV pojawiają się na genitaliach i wokół odbytu. Jak je rozpoznać? W jaki sposób leczyć?

Kłykciny kończyste - co to jest?

W jaki sposób pojawiają się kłykciny kończyste? Co to jest? Pod tym określeniem rozumiemy nienowotworowe zmiany skóry w okolicach odbytu i na narządach płciowych, które spowodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. 

Kłykciny kończyste - jak wyglądają zmiany chorobowe?

Po czym można poznać, że chodzi o kłykciny kończyste? Jak wyglądają na ciele? Przede wszystkim pojawiają się na narządach płciowych lub w okolicach odbytu. Opisuje się je jako zgrubienia lub kalafiorowate narośla o wyjątkowo nieestetycznym wyglądzie.   

Kłykciny kończyste - objawy, które towarzyszą chorobie 

Jak wyglądają kłykciny kończyste? Objawy to przede wszystkim właśnie zgrubienia lub kalafiorowate narośla na odbycie lub narządach płciowych. Co ciekawe - bardzo rzadko, ale zdarzają się sytuacje rozwoju zmian w jamie ustnej lub krtani. Zwykle potrzeba kilku miesięcy na to, by choroba po zakażeniu mogła się rozwinąć. Jej przebieg może być utajony lub pełnoobjawowy. W ostatnim przypadku dochodzi do rozwinięcia się brodawek. 

Rozwój narośli przebiega przez kilka etapów. Początkowo trudno je wykryć, bo nie są bolesne. Dopiero z czasem zmiany osiągają duży wzrost i charakterystyczny wygląd. Towarzyszyć może im cała gama przykrych dolegliwości. Chodzi m.in. o obrzęk, swędzenie, pieczenie czy krwawy wysięk. Dyskomfort odczuwany jest podczas stosunków seksualnych, niekiedy też przy oddawaniu moczu. 

Kłykciny kończyste - przyczyny

W jaki sposób można zarazić się taką przypadłością, jak kłykciny kończyste? Przyczyny sprowadzają się przede wszystkim do możliwości zakażenia spowodowanego kontaktem seksualnym z osobą będącą nosicielem. Istotne jest, że możliwe drogi zakażenia to zarówno stosunek waginalny, jak też oralny lub analny. Drugą z możliwości nabycia wirusa jest przekazanie go dziecku przez matkę podczas porodu. Typ wirusa decyduje o tym, w jakim miejscu namnażają się komórki tworzące charakterystyczne narośla.   

Warto dodać, że istnieją szczególne predyspozycje do zakażenia się wirusem. Chodzi przede wszystkim o to, że łatwiej jest się zarazić osobom z obniżonym poziomem odporności. Zdarza się więc, że szczególnie często problem dotyka osób po transplantacjach, w trakcie leczenia nowotworu lub tuż po nim, lub chore na AIDS. Także miejsce pojawienia się zmian najczęściej było wcześniej uszkodzone.  

Kłykciny kończyste - leczenie. Na czym polega?

Jak radzić sobie z tak dokuczliwym problemem, jak kłykciny kończyste? Leczenie musi zostać podjęte i nie ma znaczenia faza, w jakiej znajduje się chory. Może bowiem dojść do groźnych dla zdrowia powikłań. Niekiedy pojawia się reemisja choroby. Najczęściej stosuje się specjalistyczne kremy i maści. Bardziej nowoczesnym sposobem leczenia jest krioterapia. Warto pamiętać, że w przypadku wykrycia kłykcin kończystych u danej osoby badania muszą też przejść jej partnerzy seksualni. Także oni mogli ulec zakażeniu. Trzeba też wiedzieć, że nosicielem wirusa jest się już do końca życia i może się on z czasem znowu uaktywnić. 

Kłykciny kończyste - usuwanie

Czy można drogą operacji wyleczyć kłykciny kończyste? Usuwanie przykrych i niekomfortowych zmian jest jedną z możliwości. Niekiedy wykorzystuje się też do tego zabiegi laserowe. 

Zobacz wideo Sprawcy chorób przenoszonych drogą płciową
Więcej o: