Mindfulness - co to jest i co daje? [jak postępować, ćwiczenia]

Mindfulness może być doskonałym sposobem na radzenie sobie z negatywnymi emocjami bądź stresem. Dowiedz się więcej o treningu uważności, sprawdź, na czym polega Mindfulness i przekonaj się, w jaki sposób może Ci pomóc.

Co to jest Mindfulness?              

Zastanawiasz się, co to jest Mindfulness? Uważność – Mindfulness, pochodzące od angielskiego przymiotnika mindful, to ćwiczenia umysłu, mogące pomóc osiągnąć równowagę emocjonalną poprzez świadome skierowanie uwagi na to, czego doznaje się w aktualnym momencie. Założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts, Jon Kabat-Zinn, definiuje Mindfulness jako: "stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej". Mindfulness, którego podstawę stanowi medytacja, może pomóc Ci nauczyć się żyć uważnie oraz świadomie.

Medytacja dla początkujących może się okazać sporym wyzwaniem. Zdjęcie ilustracyjne Medytacja - jak ćwiczyć umysł? Zobacz, od czego zacząć i co powinnaś wiedzieć, nim się zdecydujesz

Szybkie tempo życia, ciągła presja, stres, obawy przed krytyką ze strony innych – wszystko to odbija się negatywnie na człowieku. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z wszelkimi napotykanymi trudnościami, by zwiększyć swój komfort psychiczny, oczyścić umysł i zyskać więcej energii życiowej. Cieszący się coraz większą popularnością Mindfulness może świetnie sprawdzić się w takich sytuacjach, przynosząc wiele korzyści każdemu, kto zdecyduje się go praktykować.

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Na czym polega Mindfulness?

Na czym polega Mindfulness? Trening uważności jest doskonałym sposobem na stabilizację umysłu, wyciszenie i nawiązanie lepszego kontaktu zarówno z otoczeniem, jak i samym sobą. Praktykowanie Mindfulness wiąże się z poświęceniem uwagi na tym, czego doświadcza się w obecnym momencie, przy jednoczesnym nie ocenianiu samego siebie. Pomocą w tym są ćwiczenia medytacyjne, angażujące wszystkie zmysły, co ma na celu zwiększenie świadomości myśli, własnego ciała, emocji, oraz otoczenia. Trening Mindfulness, angażujący medytację, a także techniki relaksacyjne, do których zalicza się spontaniczny ruch bądź sztukę oddychania, jest najlepszym ze sposobów na osiągnięcie świadomości swojego ciała.

Mindfulness – co daje?

Co daje Mindfulness? Do podstawowych celów treningu uważności należą:

  • czerpanie większej ilości energii z życia,
  • nauczenie się doceniania prostych rzeczy,
  • opanowanie sztuki koncentracji,
  • obniżenie poziomu napięcia nerwowego,
  • zdobycie umiejętności relaksowania się,
  • zdobycie umiejętności uspokajania się,
  • nauczenie się radzenia sobie z sytuacjami powodującymi stres,
  • nauczenie się podejmowania lepszych i niezależnych decyzji,
  • osiągnięcie emocjonalnej równowagi.

Mindfulness – jak postępować? Garść porad             

Jak postępować w trakcie treningu Mindfulness, aby wynieść z medytacji jak najwięcej? Bądź cierpliwy, nie osądzaj, akceptuj i zachowaj świeżość umysłu. Nauczy się skupiać uwagę na jednej rzeczy, miej świadomość tego, na czym polega wykonywana przez Ciebie czynność. Jedząc jabłko, dobrze przyjrzyj się jego kształtowi, obejrzyj je od każdej strony, poczuj, jak układa się w Twojej dłoni, zwróć uwagę na jego zapach czy odgłos, wydany przy jego gryzieniu. Postępując w ten sposób, przekonasz się, że każda prosta czynność może stać się treningiem uważności. Nie zapomnij też o świadomym oddechu, będącym łącznikiem z każdą przeżywaną chwilą. Odczuwając problemy z pełnym skupieniem świadomości, zwracaj uwagę na oddech.

fale mózgowe Fale mózgowe - na jakich obrotach działa twój mózg?

Mindfulness: ćwiczenia 

Zainteresowałeś się Mindfulness? Ćwiczenia, które ustabilizują Twój umysł i nauczą cię lepszego kontaktu z samym sobą, warto wykonywać codziennie, przez około trzydzieści minut. Dzięki medytacji nauczysz się skupiać uwagę zarówno na ciele, jak i umyśle. Ćwiczenia medytacyjne, mające na celu nauczenie organizmu, w jaki sposób ma reagować na to, co pojawia się w danej chwili, wymagają regularnej praktyki. Rozpoczynając trening uważności, możesz zacząć od kilku minut dziennie, by stopniowo wydłużać czas ćwiczeń.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją drogę z treningiem uważności, koniecznie zapoznaj się z książkami, w których odnajdziesz wiele cennych wskazówek i przydatnych ćwiczeń, niezbędnych do opanowania Mindfulness. Odpowiednie pomoce pomogą Ci lepiej zrozumieć, na czym polega trening Mindfulness i sprawią, że stanie się on czymś więcej, niż medytacją.

Zobacz też: Nerwica - definicja, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z atakiem nerwicy?

Więcej o: