Chlamydia: bakteria wywołująca poważne choroby [objawy, leczenie]

Chlamydia, chorobotwórcza bakteria, może prowadzić do poważnych chorób. Odpowiedzialna jest za rozwój chlamydiozy, przenoszonej podczas kontaktów seksualnych lub drogą kropelkową. Choroby wywołane bakterią chlamydia często nie dają widocznych objawów, jednak nieleczone mogą skutkować groźnymi dla zdrowia powikłaniami. Sprawdzamy, jak rozpoznać zakażenie chlamydią i jak przebiega leczenie.

Chlamydia – co to jest?

Człowiek dość często ma do czynienia z zakażeniem chlamydia. Co to jest takiego? Chlamydie to rodzina bakterii Gram-ujemnych, z których kilka gatunków to bakterie chorobotwórcze dla człowieka. Chlamydia pneumoniae na przykład rozprzestrzenia się drogą kropelkową, natomiast Chlamydia trachomatis przenoszona jest podczas kontaktów seksualnych, a zakażenia nią są dość powszechne i dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków zakażenia chlamydią przebiegają bezobjawowo lub bardzo łagodnie, przez co bakterię można nieświadomie rozprzestrzeniać. Przenoszona drogą kropelkową chlamydia wywołuje zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, natomiast Chlamydia trachomatis, najbardziej rozpowszechniony gatunek chlamydii, powoduje zapalenie układu moczowo-płciowego, a u noworodków zapalenie spojówek i zapalenie płuc.

Chlamydia: objawy najczęściej występujące

Podczas zakażenia chlamydią objawy wcale nie muszą się pojawić. Jeśli chlamydia zaatakowała kobietę, mogą u niej wystąpić nasilone upławy, a także ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu. Mogą występować bóle w podbrzuszu, jak również podczas współżycia, a także krwawienia w trakcie trwania cyklu. U mężczyzn zakażenie chlamydią objawia się najczęściej pieczeniem w trakcie oddawania moczu. Czasami zakażenie chlamydią może dawać objawy podobne jak reumatoidalne zapalenie stawów. Okołoporodowe zakażenie chlamydią noworodka objawia się z kolei zaczerwienieniem spojówek oraz wystąpieniem śluzowej wydzieliny z oczu.

Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie [NaZdrowie]

Chlamydia: leczenie w przypadku rozpoznania choroby

Jeśli zaatakowała nas chlamydia, leczenie powinno oprzeć się na antybiotykach. W przypadku zakażenia chlamydią najczęściej podawane są doustnie takie antybiotyki, jak azytromycyna, doksycyklina, ofloksacyna lub erytromycyna. Kobiety w ciąży zakażone chlamydią powinny być leczone erytromycyną lub amoksycyliną. Ważne jest, by leczenie rozpocząć jak najszybciej, gdyż nieleczona infekcja może skutkować poważnymi powikłaniami. Leczeniu powinna zostać poddana nie tylko osoba, u której stwierdzono zakażenie, ale również jej partner seksualny – tylko wtedy ryzyko powtórnego zakażenia zostaje zminimalizowane. Wskazane jest unikanie kontaktów seksualnych (nawet z użyciem prezerwatywy) w trakcie infekcji oraz do siedmiu dni po ustąpieniu objawów i zakończeniu leczenia.

Chlamydia: badanie. Jak rozpoznać chorobę?

Aby stwierdzić zakażenie bakterią chlamydia, badanie laboratoryjne jest niezbędne. Najczęściej stosuje się metody wykrywania przeciwciał przeciwko chlamydiom, a także badania molekularne, dzięki którym można wykryć materiał genetyczny bakterii. U kobiet najczęściej wykonuje się wymaz (z przedsionka pochwy lub z kanału szyjki macicy), natomiast u mężczyzn pobiera się próbkę moczu, by ustalić przyczynę występowania objawów i wykluczyć inne choroby.

Chlamydia u mężczyzn. Ważne informacje

Chlamydia u mężczyzn skutkuje najczęściej zapaleniem cewki moczowej. Pojawia się m.in. surowicza, śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej, chory uskarża się na uczucie pieczenia podczas oddawania moczu oraz częstsze oddawanie moczu. Chlamydia może również wywołać zapalenie najądrzy, które wywołuje ból i obrzęk w okolicy moszny, ból podczas oddawania moczu, a nawet gorączkę. Na szczęście spotyka ono niewielką ilość zarażonych mężczyzn, ale często towarzyszy mu jednostronny ból jądra. Najczęstsze objawy zakażenia chlamydią u mężczyzn to:

  • wydzielina z cewki moczowej,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • jednostronny ból jąder.

Chlamydia u kobiet. Jakie są jej symptomy?

Chlamydia u kobiet w większości przebiega bezobjawowo. Zakażenie chlamydią to tzw. cicha infekcja, podczas badania fizykalnego lekarz nie stwierdza nieprawidłowości. Objawy, jeśli się pojawią, widoczne są zazwyczaj dopiero po kilku tygodniach od zakażenia. W pierwszej kolejności infekowana jest szyjka macicy. Objawy charakterystyczne dla zapalenia szyjki macicy to m.in. śluzowo-ropna wydzielina z szyjki macicy bądź krwawienie z szyjki macicy. Zakażeniu temu towarzyszą też objawy zapalenia cewki moczowej, takie jak bolesne oddawanie moczu, ropomocz czy zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Niewykryta, a w konsekwencji nieleczona infekcja, prowadzić może do zakażenia górnych dróg rozrodczych i skutkować zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Chlamydia może również zaatakować odbytnicę. Do najczęstszych symptomów zakażenia chlamydią u kobiet należą:

  • zmiana barwy, zapachu bądź ilości wydzieliny z pochwy,
  • pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu,
  • dolegliwości bólowe w podbrzuszu,
  • krwawienia między miesiączkami,
  • krwawienia po stosunku płciowym.

Warto też wiedzieć, że kobieta zakażona chlamydią podczas porodu może zakazić dziecko. Ryzyko takiego zakażenia jest wysoce prawdopodobne, a jego skutkiem będzie zapalenie spojówek lub zapalenie płuc (albo jedno i drugie).

Zobacz też: Bakteryjne zapalenie oskrzeli: objawy, leczenie

Więcej o: