Naukowcy badają ludzkie drobnoustroje w poszukiwaniu leku na COVID-19

Probiotyki w walce z SARS-CoV-2? Naukowcy znaleźli dowody, że niektóre bakterie bytujące w układzie pokarmowym, mogą hamować koronawirusa i chronić jelita przed infekcją.

Badacze z Yonsei University w Seulu (Korea Południowa) odkryli, że niektóre bakterie komensalne, które żyją w ludzkim jelicie, wytwarzają związki hamujące aktywność SARS-CoV-2. Donieśli o tym podczas internetowej konferencji World Microbe Forum, cyklicznym spotkaniu takich instytucji jak American Society for Microbiology (ASM), The Federation of European Microbiological Societies (FEMS) i innych (2-24 czerwca br.).

Bakterie komensalne to niepatogenne mikroorganizmy bytujące m.in. w układzie pokarmowym,oddechowym i moczowo-płciowym człowieka, które w zdrowym organizmie nie wywołują chorób, ale pełnią wręcz funkcje ochronne. Dzięki temu, że stymulują syntezę różnych substancji odpornościowych, tworzą barierę osłaniającą nas przed wieloma chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zaczęło się od obserwacji, że część pacjentów umiarkowanie i ciężko chorych na COVID-19, ma przede wszystkim nasilone objawy żołądkowo-jelitowe. To nasunęło naukowcom myśl, aby sprawdzić, czy może jakieś przyjazne nam bakterie układu pokarmowego potrafią walczyć z SARS-CoV-2 i ochronić jelita przed infekcją.

Bifidobakterie na wojnie z koronawirusem

Bifidobacterium animalis to gatunek pałeczkowatych bakterii Gram-dodatnich, które bytują w jelicie grubym większości ssaków, w tym ludzi. Dowiedziono już, że potrafią zahamować namnażanie się takich bakterii jak Helicobacter pylori, są pomocne w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. To właśnie bifidobakterie określa się często mianem probiotyków.

- Znalezienie drobnoustrojów, które wydzielają substancje antykoronawirusowe, to droga do opracowania maturalnych lub modyfikowanych probiotyków, poszerzających możliwości leczenia COVID-19 i to w bardziej zrównoważony sposób - przekonywał współautor badania, dr Mohammed Ali.

Jak podkreśla naukowiec, wiele istniejących obecnie leków, w tym np. antybiotyki i niektóre terapie przeciwnowotworowe, wykorzystują oczyszczone substancje chemiczne pochodzące od różnych bakterii. Naukowcy z Seulu przeszukują właśnie bazę danych istniejących już leków, aby znaleźć te, które zawierają substancje wytwarzane przez mikroorganizmy, potencjalnie przydatne do walki z SARS-CoV-2.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Źródła: MedicalXPress.com, Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne

Więcej o: